Будуть дороги, ЦНАП і спорткомплекс: що запланувала Циркунівська об’єднана громада на 2019 рік

01.02.2019 13:00 Циркуни
Фото: Циркунівська сільська рада, СК Фото: Циркунівська сільська рада, СК
Будівництво дитсадків і ФОКу, ремонт доріг та наближення послуг до людей – з перших чисел січня Циркунівська ОТГ розпочала роботу в умовах прямих міжбюджетних відносин з державою та визначила основні завдання на рік. Які плани має громада, у чому вбачає свої сильні сторони для інвесторів і з якими проблемами зіткнулася за період роботи – про це «СК» поговорив з очільником ОТГ Миколою Сікаленком.

Сильні сторони

– Минулого тижня у громаді відбулася перша в цьому році бюджетна сесія. Розкажіть, як змінилися бюджети Циркунів і Руських Тишків після об’єднання?

– Якщо говорити за період до об’єднання, у 2017 році бюджет Циркунівської сільської ради складав близько 11 мільйо-
нів гривень, Русько-Тишківської – близько 8 мільйонів гривень. За минулий бюджетний рік Циркунівська сільська рада вийшла на показник у майже
19 мільйонів, Русько-Тишківська – 8,5 мільйона гривень.

– Який бюджет громади плануєте на 2019 рік?

– Ми очікуємо, що цього року загальний бюджет громади складе 58 мільйонів 700 тисяч гривень. Із цієї суми 58 мільйонів гривень складає загальний фонд, 700 тисяч гривень – спецфонд. У ці кошти не входить субвенція на інфраструктуру. Річ у тому, що, аби її отримати, необхідно пройти довгий шлях – низку експертиз і погоджень. Поки що ми готуємо відповідні документи. Хоча попередньо суму ми підрахували: зважаючи на кількість сільського населення та територій, ця субвенція для нашої ОТГ має скласти близько 4 мільйонів гривень.

– На ваш погляд, які сильні сторони має Циркунівська ОТГ?

– На мою думку, однією із сильних сторін нашої громади є близькість до Харкова. По-перше, це дає можливість у майбутньому залучати спеціа­лістів із міста. По-друге, ми маємо можливість розширити податкову базу, адже платники податків можуть на вигідніших умовах перереєстровуватись тут. У нас і так промзона чимала, але частково підприємства, які фактично розташовані на нашій території, зареєстровані в Харкові. Будемо мотивувати їх вигіднішими, аніж у місті, умовами оподаткування. Це дасть додаткові можливості для збільшення бюджету ОТГ. При раді ми створили депутатську комісію, яка вже розпочала роботу з платниками податків.
Тож привабливими для інвестора в нас є близькість до міста, добра логістика, вільні території та приміщення.

У пошуку кваліфікованих кадрів

– До речі, чи є кадровий голод у сільраді зараз?

– Через створення багатьох відділів, серед яких – відділ освіти, відділ молоді та спорту, фінансовий та бюджетний
відділи, відділ інвестицій та соціально-економічного розвитку, кількість працівників у раді зросла з 32 до 43. Звичайно, нашим завданням було забезпечити злагоджену роботу новостворених відділів, тому ми оголошували конкурс і набирали деяких спеціалістів. Так, прийшли працювати в сільскій раді фахівці із райдержадміністрації та інших структур. Окрім місцевих жителів, деякі фахівці приїздять на роботу з Харкова.

Важливим фактом для нас є те, що за час роботи ОТГ ми не звільнили жодної людини. Навпаки, сьогодні шукаємо спеціаліста відділу інвестицій та соціально-економічного розвитку. І тут зіткнулися з проблемою кваліфікації. Охочі люди є, але вони не відповідають вимогам цієї роботи.
Звичайно, однією з умов є навчання. Сьогодні ми тісно співпрацюємо з Харківським центром розвитку місцевого самоврядування, де наші фахівці проходять тренінги, навчання та семінари. Переймаємо дос­від громад, які запрацювали раніше.
На майбутнє можу сказати, що кількість працівників апарату сільської ради збільшуватиметься, адже, попрацювавши в нових умовах, ми побачили, що, наприклад, централізована бухгалтерія відділу освіти, де сьогодні працюють два спеціалісти, не може впоратися з поставленими завданнями.

– З якими ще проблемами зіткнулася громада за час роботи?

– Однією з найгостріших проблем, яку ми не можемо подолати й досі, є сміття. Приміром, у самих Циркунах близько 1700 дворів, а от договори на централізоване вивезення сміття мають лише 500. У Тишках ситуація ще гірша. Певна кількість жителів не вважає за необхідне платити за вивезення. Як результат – стихійні звалища, засмічені лісосмуги та ярки.
Найтяжчим виявився той факт, що проблема не в ціні, адже сьогодні на вивезення твердих побутових відходів у громаді діє тариф 12,50 гривні на особу. Бажання не платити засіло у свідомості людей. Зараз ми пішли шляхом укладання публічного договору, який опублікували на сайті та роздали депутатам, що працюють з населенням.

– Чи переходили ви до радикальних методів, наприклад, штрафів для тих, хто засмічує довкілля?

– Нещодавно активісти спіймали на гарячому кількох людей. Зараз ми цю справу винесли на адмінкомісію, яка вирішуватиме питання щодо притягнення цих осіб до адміністративної відповідальності. Але виявляти такі факти доволі важко, я б сказав, майже нереально.

Рік будівництв

– Які плани є на 2019 рік?

– Серед основних – це створення центру надання адміністративних послуг у громаді. Його ми хочемо розмістити в колишньому приміщенні аптеки. Зараз триває процес передачі будівлі з району на баланс ОТГ. Після погодження всіх документів ми розпочнемо працювати над проектом майбутнього ЦНАПу.
Фінансувати роботи на ремонт будівлі будемо із залишків та вільних видатків. За нашими підрахунками, проект коштуватиме від 500 до 700 тисяч гривень, сам ремонт з меблями та обладнанням обійдеться приблизно у 3 мільйони гривень.

– Чи доцільно створювати ЦНАП у громаді, коли жителі можуть скористатися цими ж послугами в Харкові?

– Звичайно, повний перелік послуг, як-от видача закордонних паспортів, нам, можливо, й не потрібен. У будь-якому разі всі послуги можна розглядати в розрізі перспектив. Але, разом з тим, ми маємо розуміти, що наше завдання – максимально наблизити послуги до людей, тому деякі з них необхідно надавати на місці. Перш за все, це послуги та документи, які стосуються земельних питань, оформлення прав власності, призначення допомоги, видача довідок, взяття та зняття на/з обліку, реєстрація чи зняття з реєстрації місця проживання та інші.
Окрім ЦНАПу, у цій будівлі ми плануємо розмістити всю адміністрацію об’єднаної громади, яка сьогодні через брак приміщень розділена. Це ускладнює процес комунікації та роботи.

– Що збираєтесь будувати у громаді, окрім ЦНАПу?

– Маємо надію, що 2019 рік стане початком для будівництва на території громади фізкультурно-оздоровчого комплексу, який ми плануємо у співпраці з областю. Зараз тривають земле­впорядні роботи, після чого розпочнемо розробляти проектно-кошторисну документацію.
Цей ФОК має стати епіцент­ром спортивного життя Циркунівської об’єднаної громади. Сьогодні спортивна сфера ОТГ розвивається. Для цього в нас є чудовий спортивний зал у школі, стадіон і майданчики. Але дуже хотілося б, щоб спортивне життя кипіло і влітку, і взимку, а молодь показувала високі спортивні результати.

Ще одним спільним з областю проектом має стати дошкільний простір. Так, ми плануємо будівництво дитсадків у Циркунах, де сьогодні працює такий заклад на 35 місць, та в Руських Тишках, де його взагалі немає. Тому потреба є велика, адже батьки змушені возити дітей до Харкова.
Будівництво дитсадків плануємо розпочати вже цього року. Для дошкільного закладу в Руських Тишках з обласного бюджету буде виділено близько 12 мільйонів гривень. Для циркунівського дитсадка кошти виділено за Планом со­ціально-економічного розвитку Харківської області: 630 тисяч гривень на проект і 22 мільйони гривень на будівництво.
Також маємо намір відремонтувати дороги в Руських Тишках та Черкаських Тишках. Окрім цього, у Руських Тишках хочемо встановити вуличне освітлення. Також маємо надію отримати від області сміттєвоз, тоді б змогло запрацювати на повну наше комунальне підприємство. Зараз через відсутність техніки ми змушені укладати договори з приватними підприємцями, що є не дуже зручно.


Циркунівську ОТГ було створено 29 квітня 2018 року шляхом об’єднання двох сільських рад – Циркунівської (у складі якої були села Бутенкове, Черняки, Олександрівка та Михайлівка) та Русько-Тишківської (якій підпорядковувались села Українське, Петрівка та Черкаські Тишки). Площа об’єднаної територіальної громади складає 134,45 км2. Чисельність населення громади – 9102 особи.