А наостанок законсервуємо...

11.09.2018 10:15 Корисно
Фото: zoj.kz Фото: zoj.kz
Коли надворі вже справжня осінь і з городу все прибрано, часто утворюються залишки овочів, які і викинути шкода, і як використати — не завжди зрозуміло. Тут і зелені помідори, і солодкий перець — кривулястий і трохи підв’ялий, і трохи пошкоджені цибуля й коренеплоди... Словом, чудова сировина для заготовок.

Перш ніж поділитися з господинями рецептами – кілька загальних зауважень. Розпочнемо з помідорів. Адже томати зазвичай залишають до останнього, сподіваючись, що вони таки встигнуть дозріти. Тому і збирають останню порцію врожаю часто після приморозків. А це означає, що ці поскрібки годяться не для всіх видів використання. По-перше, їх не варто залишати для дозрівання (ні, покласти, звичайно, можна, але добрих достиглих томатів з такої сировини не дочекаєшся — вони зіпсуються задовго до достигання). По-друге, підмерзлі помідори не годяться для засолювання і заквашування. Не вдаючись у теорію, скажемо тільки, що мороз убиває ті мікроорганізми, які «відповідають» за бродіння. Тож замість смачного продукту, якщо вдатися до таких видів заготування, вийде щось умовно їстівне.
Але навіть якщо помідори призначені для фаршування, маринування чи зимових салатів, слід брати кріпенькі й такі, які не потемніли. І не давати їм довго лежати, а якомога швидше переробляти. Якщо ж на томатах з’явилися темні плями або вони пом’якішали — такі теж не варто вже використовувати, краще не витрачати даремно час, сили та інші продукти.

Фото: adm-ostashkov.ru

Далі — про цибулю, моркву й білі коренеплоди, та й солодкий перець до купочки. Звичайно, можна пошукати рецепти зимових салатів і закусок, де серед інгредієнтів є ці продукти. Але інша городина не завжди наявна в потрібних кількостях, тому є сенс скористатися методом «що є, те й беремо». Перед тим, як закладати городину в погріб, її зазвичай перебирають, відкладаючи некондицію. Так саме роблять з цибулею перед тим, як готувати коси чи сітки до зберігання. Те, що не годиться для тривалого зберігання, слід подрібнити, як на супову заправку, добре потушкувати з олією, додавши сіль і цукор за смаком. За бажанням можна додати ще й нарізаний гострий перець, часник, мелений чорний або духмяний перець тощо. Коли всі інгредієнти будуть готові, розкласти в гарячі стерилізовані банки, закатати. Взимку таку консервацію можна використовувати і як окремий салат (якщо хтось любить такі), і як заправку для першої страви, і як основу для плову чи м’ясних і рибних страв.
Далі — кілька рецептів заготовок «з останнього».

Зелені фаршировані помідори

Фото: samosoverhenstvovanie.ru

Знадобляться: зелені помідори – відро, начинка: часник — 200 г, гіркий стручковий перець — 200 г, селера (листя) — 250 г; маринад: вода — 5 л, сіль — 250 г, цукор — 250 г, оцет (9 %) — 250 г.

Усі продукти для начинки пропустити через м’ясорубку. Помідори вимити і зрізати кришечку або розрізати навпіл. Вибрати м’якоть, наповнити начинкою. Якщо помідори розрізали — з’єднати половинки. Скласти підготовлені томати в простерилізовані банки (якщо сировини небагато і планується нетривале зберігання продукту, можна і в каструлю). Прокип’ятити воду із сіллю і цукром, додати оцет і відразу ж залити помідори цим маринадом. Закатати банки (можна закрити поліетиленовими кришками). Винести в холодне місце — через місяць можна все їсти. За бажанням у начинку можна додати, крім селери, іншу зелень або терті коренеплоди.

 

 

Фото: gotovkin.su

Знадобляться: зелені помідори — 5 кг, цибуля — 1 кг, солодкий перець — 1 кг, морква — 1 кг, олія — 250 г, оцет (9 %) — 250 г, цукор — 100 г, сіль за смаком. Помідори, перець, цибулю нарізати.

Моркву натерти на грубій тертушці. Олію, оцет, цукор і сіль довести до кипіння, залити підготовлені продукти, перемішати. Довести масу до кипіння і варити на малому вогні 30 хвилин. Розкласти у стерилізовані банки, закатати.

Заправка для борщу

Фото: mooka.com.ua

Знадобляться: капуста —3 кг, томатний сік — 3 л, солодкий перець —6–7 шт., зелень кропу й петрушки — по пучку, сіль за смаком, лавровий лист, перець чорний і духмяний горошком.

Порізати капусту, перець і зелень. Прокип’ятити сік, посолити його й додати прянощі та нарізану сировину. Довести до кипіння, варити, помішуючи, 3–5 хвилин. Перекласти у простерилізовані банки, сік має трохи покривати капусту. Закатати, перевернути й закутати до охолодження. Таку заправку можна використовувати не тільки для борщів. Вона годиться і для овочевого рагу, і для лінивих голубців. А може, комусь сподобається і як самостійна страва.