Привида шукають у харківському Держпромі

Привида шукають у харківському Держпромі

http://eventor.ru/

Таку інформацію озвучив директор виробничо-експлуатаційного підприємства «Держпром» Микола Чехунов кореспонденту "СК".

У найстарішому хмарочосі Харкова шукають привидів та відловлюють летючих кажанів.

– Привидів шукають, – каже Микола Чехунов. – Як знайдуть – адміністрація підніме плату орендарям, за прикладом англійських замків.

Загалом примар у Будинку державної промисловості не бачили, хоча теоретично – якщо шукати чорного чиновника, то лише тут. За 85-річну історію в будівлі пам’ятають самогубства держслужбовців вищої ланки, а ще – перших керівників будівництва в 1930-х розстріляли як ворогів народу. 7 липня 1933-го у власному кабінеті в п’ятому під’їзді Держпрому наклав на себе руки керівник уряду УРСР, член ЦК ВКП(б) Микола Скрипник. Незважаючи на самогубство, його поховали з почестями. 

Історія Держпрому багата міфами та легендами. Ось кілька найбільш відомих.

Легенда 1. Перша легенда – дах Держпрому: якщо поглянути на будівлю з висоти, можна побачити нотний стан, а на ньому – початок «Інтернаціоналу». За іншою версією, можна побачити витяг із статуту партії. Кілька років тому в це можна було б ще наївно повірити, але зараз це дуже легко перевірити. Наприклад, відкрити в Інтернеті програму Google Earth.

Легенда 2. Під час німецької окупації 1941–1943 років на першому поверсі було влаштовано стійло для коней, на інших поверхах на початку окупації жили мавпи, що втекли з розташованого поряд з будівлею зоопарку. До 23 серпня 1943-го в Держпромі дожили три макака-резуси, яким у 65-ту річницю звільнення міста, у серпні 2008-го, було відкрито пам’ятник на території зоопарку. Проте, якщо стосовно перебування у будівлі Держпрому мавп можна ще посперечатися, то наявність тут сьогодні кажанів – факт безперечний. У теплий час кажани тут живуть тисячами – їх відловлюють спеціальним сачками, садять у клітки і вивозять на природу – в Гайдари.

Легенда 3. Схожа на правду. Під час риття котловану 6-го під’їзду Держпрому будівельниками було знайдено кістки трьох мамонтів. Сьогодні вони зберігаються в Музеї природи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
– Наявність великої щілини, що проходила на місці сучасної Площі Свободи у період вічної мерзлоти багато тисяч років тому, дає нам усі підстави стверджувати, що великі звірі могли потрапити в неї, – розповідає директор Музею природи Ростислав Лунячек.

Легенда 4. Є також легенда, що на відкриття «дива конструктивізму» приїжджав Володимир Маяковський. Конструкції залізобетонного гіганта надихнули поета, який написав відомі рядки: «Где вороны вились, над падалью каркав, в полотна железных дорог забинтованный столицей гудит украинский Харьков, живой, трудовой, железобетонный...»

Катерина Терещенко, матеріал з газети "Слобідський край" №130 від 31.10.2013

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ