Сергій Чернов: «Принципова позиція – зберегти й реалізувати потенціал Шарівського палацу»

Сергій Чернов: «Принципова позиція – зберегти й реалізувати потенціал Шарівського палацу»

Фото: vesti-ukr.com, Харківська обласна рада, Тетяна Василець

Цього тижня зображення Шарівського палацу, що на Богодухівщині, викарбували на пам’ятній монеті, присвяченій 85-річчю Харківщини. Один із символів нашого краю є унікальною пам’яткою східної України, яку треба терміново рятувати від повного занепаду.

Попри всі спроби привернути увагу суспільства, знайти меценатів або інвесторів, які б вклали гроші у відновлення легендарної садиби, вона досі не стала повноцінним туристичним брендом нашого краю. Про те, який зараз стан справ палацово-паркового комплексу, та про можливості оживити туристичний потенціал цієї унікальної пам’ятки, «СК» запитав у голови Харківської обласної ради Сергія Чернова.


–  Як сталося, що справжня перлина Слобожанщини досі перебуває у катастрофічному стані?

– Для того щоб Шарівський палацово-парковий комплекс привести у належний стан та зробити його привабливим для відвідувачів, необхідно розв’язати цілий вузол майнових та правових питань. Вони складають основу цієї проблеми. Окрім цього, потрібні значні гроші на відновлення будівлі та території, а також створення там необхідної інфраструктури.
Уявіть, більшість будівель комплексу були зведені протягом 1808–1910 років. Вони потребують ремонту та реставрації. Утім, за відсутності науково-проектної документації неможливо розпочати відновлювальні роботи. До того ж, на території комплексу розташовано кілька будівель, які мають різний статус, не врегульовано питання земельних відносин на території «Садиби» та багато інших.

– Чи знає обласна влада, що потрібно зробити, аби ситуація змінилася на краще?

– Ми розуміємо, що культурну спадщину потрібно зберігати у належному стані, а також використовувати її потенціал на благо громади, регіону, суспільства. Для  збереження комплексу та вирішення першочергових питань щодо його утримання я скликав на робочу нараду 4 вересня депутатів обласної ради з профільних комісій, фахівців управління з питань комунальної власності обласної ради, балансоутримувача майна КП «Знахідка», а також запросив голів Шарівської громади, Богодухівської районної ради та райдержадміністрації, фахівців Департаменту містобудування та архітектури облдержадміністрації.
За підсумками зустрічі ми підготували план дій, що мають бути виконані найближчим часом. Вони дозволять поступово повернути красу палацово-парковому комплексу та використовувати його надалі як туристичний об’єкт.

– Розкажіть, що конкретно планується зробити?

– Першим кроком має стати ініційоване обласною радою оформлення проектної документації на загальну суму майже 1,3 млн грн. На попередній сесії облрада схвалила Програму економічного та соціального розвитку області на наступний рік, де передбачено розробку історико-архітектурного опорного плану селища Шарівка та виготовлення  облікової документації для занесення палацово-паркового комплексу «Садиба» до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. В іншій обласній програмі, спрямованій на ефективне використання майна спільної власності громад області, також передбачається розробка науково-проектної документації на попередні роботи, зокрема на оцінку технічного стану, визначення першочергових протиаварійних робіт (190 000 грн) та підготовку проектно-кошторисної документації, також на початок виконання цих робіт (810 000 грн).
Активно шукаємо реальних інвесторів та меценатів, як у країні, так і за кордоном, які готові надати гроші для подальшої реставрації будівель палацу.

– Тривалий час у приміщеннях Шарівського маєтку містився санаторій для хворих на туберкульоз. Наскільки безпечно там зараз?

– Останню фазу дезінфекції вже проведено як у приміщеннях колишнього диспансеру, так і на прилеглій території. Тож наразі відвідувачам палацово-паркового комплексу інфекція не загрожує.

– Отже, можна сподіватися, що нарешті справа зрушила з мертвої  точки? Яким бачить обласна влада майбутнє Шарівського палацу та парку навколо?

– Принципова позиція облради в тому, щоб не тільки зберегти та відновити палацово-парковий комплекс «Садиба», а й реалізувати його потенціал як культурно-історичного об’єкта.
Спільно з громадською організацією «Асоціація дизайнерів-графіків «4-й блок» Харківська обласна рада підготувала проект «Формування ресурсного простору “КУЛЬТУРНИЙ ХАКАТОН”», який подано на розгляд Міністерства культури для надання державної допомоги в рамках проекту «Малі міста – великі враження».
Суть проекту – відкрити широкому загалу унікальну духовну спадщину Слобожанщини, стимулювати вивчення минулого цього краю. Сучасний підхід до створення туристично-рекреаційної зони, на наше переконання, дозволить створити на території палацово-паркового комплексу креативний простір для проведення культурно-освітніх заходів, музичних фестивалів, художніх виставок та інших заходів, що зроблять це місце привабливим для туристів не тільки з усієї України, а й з-за закордону.
Упевнений, що, об’єднавши зусилля, ми зможемо відновити палацово-парковий комплекс «Садиба» у статусі одного з найбільш важливих туристичних і культурних об’єктів Харківщини.

Олена Загребельна, кореспондент