Як успішно скласти ЗНО, розповіли у Харківській академії неперервної освіти

Як успішно скласти ЗНО, розповіли у Харківській академії неперервної освіти

http://zno.jae.com.ua

Час від часу з новин люди дізнаються про нечувані успіхи дітей із глибинки.

Учні із провінційних містечок, а подекуди й із віддалених сіл показують такі високі результати у навчанні, які й не снилися столичним школярам. Вони стають переможцями олімпіад, набирають рекордні бали на ЗНО, вступають у кращі виші країни. У чому ж секрет їх успішного навчання, дізнавалася кореспондент «СК».

Дітям дають повну свободу на уроці

Сьогодні деякі школи Харківщини відходять від традиційної методики викладання. Замість того, щоб «розжовувати» і вкладати вже готовий матеріал у голови школярів, учитель лише спрямовує учнів. Його завдання полягає у створенні таких умов для дітей, щоб вони могли не лише самостійно розв’язувати завдання, але й пробами і помилками досягати виведення правил і законів. Однією з таких систем викладання є розвивальне навчання, теоретичні основи якого було розроблено в 60-ті роки минулого століття радянськими вченими у Харкові і Москві. Зараз такі класи існують в Україні, Росії, Білорусі, Казахстані.

– Спочатку ця методика застосовувалася лише для початкової школи, проте сьогодні її впроваджують вже і в середніх класах, – розповів завідувач Центру інноваційного розвитку освіти Харківської академії неперервної освіти Сергій Ставицький. – Це абсолютно інакший підхід, який кардинально відрізняється від традиційної освіти. Так, зазвичай учитель пояснює правило, дає шаблон рішення задачі і відпрацьовує його з учнями на практиці. Згідно ж із розвивальним навчанням, урок проходить за іншим сценарієм. Учитель дає завдання, а учні мають самостійно знайти усі способи рішення, обрати оптимальний варіант і сформувати правило чи закон, на який при цьому слід спиратися.

Приміром, дітям пропонується порахувати площу класу. Можна методом додавання обчислити загальну кількість квадратних метрів, але це довго й незручно. Тому учні намагаються знайти інакший шлях, і після колективної дискусії самостійно виводять формулу обчислення площі прямокутника.

– Такі діти вже із перших класів апелюють до досить великих чисел. Уже у другому класі вони порівнюють, додають, віднімають числа в різних системах числення, – сказав Сергій Ставицький.

Навчатися за цією методикою здатна кожна дитина. Жодних обмежень немає. У такому класі двієчник може стати якщо не відмінником, то принаймні показувати набагато кращі результати.

– Тут акцент робиться не на пам’ять чи зосередженість, як у звичайній школі. Уже немає алгоритму – сіли, запам’ятали, відтворили. Дитина має більшу свободу, може самовиражатися, – пояснив Сергій Ставицький.

На думку керівника Незалежного науково-методичного центру «Розвивальне навчання» Андрія Захарова, дітям, які навчалися за даною методикою, набагато легше складати різного роду тести, у тому числі ЗНО. У змісті тестів ЗНО кількість завдань, які спираються на фактичні знання учнів, складає лише 66 %. Решта ж – це завдання, які вимагають застосування наявних знань у нестандартних ситуаціях, так званий «тест здібностей». Тобто, від абітурієнтів вимагається не просто відтворення знань, а уміння аналізувати, оцінювати певні події та процеси, робити висновки.

– Розвивальне навчання передбачає повну свободу учня на уроці. Дітей привчають, що будь-яка думка варта, щоб її розглянули. Вона може бути помилковою, її можна критикувати, проте просто так відкидати неприпустимо. Адже у кожній думці є раціональне зерно. Традиційна ж освіта такого підходу не передбачає, – сказав Сергій Ставицький.

Ірина Гудзь, матеріал з газети "Слобідський край" №12 від 26.01.2013

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ