Світлодіодні лампи - економимо на освітленні

Світлодіодні лампи - економимо на освітленні

Колаж Олега Бондаренка

Новітні технології входять у наше життя. От, приміром, сучасне освітлення – для нього використовують уже світлодіодні (LED) лампи. А чи завжди це доречно?

Від чого танцюємо

Як і в будь-якій справі, в освітленні слід дотримуватися розумного компромісу. Адже є ситуації, коли рівень освітлення має бути високим, як от при роботі з дрібними деталями, при кресленні тощо. А інколи достатньо тільки розгледіти контури предметів (щоб не розбити лоба та не спотикатися). Звичайно, від цього залежить і вибір освітлювального пристрою.
Щоб виключити суб’єктивність, будемо спиратися на об’єктивні показники – фізичні характеристики. За точку відліку для порівняння візьмемо 100-ватну лампу розжарювання (220 В), як таку, що її найчастіше вкручують для освітлення приміщення. Звичний для нашої країни патрон і, відповідно, цоколь лампи, маркується як Е27. Так звані міньйони з тоншим цоколем – Е14. На упаковці фірма-виробник зазвичай, крім параметрів потужності, напруги та розміру цоколя, вказує величину світлового потоку, випромінюваного лампою (в люменах). Якщо людською мовою – наскільки ця лампа яскрава. Залежно від фірми-виробника 100-ватна лампа забезпечує світловий потік близько 1300 люмен.
Вартість такої лампи розжарювання стартує від 5 грн. Зазвичай виробники гарантують термін роботи близько 1000 годин. Який час лампа реально працюватиме – це вже як пощастить. В усякому разі слід пам’ятати, що приказка «Дешева рибка – погана юшка» не на пустому місці виникла. Але одразу ж попереджуємо, що навіть дуже якісна «фірмова» лампа може швидко вийти з ладу, якщо вона розрахована на європейську електромережу з її стандартами. Фірми, перестраховуючись, вказують напругу 210–230 В. Якщо ваша мережа не відповідає цим стандартам, не варто ганятися за «фірмою», а якщо вже кортить – купуйте стабілізатор напруги.

До чого прагнемо

Перейдемо до LED-ламп. Щодо фізичних характеристик. Почнемо з яскравості. Близько 1300 люмен забезпечує світлодіодна лампа потужністю 15 Вт. Час роботи, залежно від виробника, 20 000–30 000 годин. Тобто невелика споживана потужність і довговічність вражають. Ще одна перевага таких ламп: їх яскравість не надто меншає при зниженні напруги в мережі (ця властивість залежить від фірми-виробника).
На упаковці LED-ламп, крім уже зазначених вище характеристик, вказується і світлова температура Так зване м’яке тепле освітлення для побутових приміщень забезпечують лампи зі світловою температурою від 2700 К до 3500 К. Для тонких точних дій звичайно використовують лампи з яскраво-білим світлом, на упаковці яких зазначено 5000–6000 К.
Ще одна риса (вона притаманна тільки для LED-ламп) – кут світіння. Аналог звичайної лампи (яка освітлює в усіх напрямках, крім власне цоколя) позначається на упаковці кутом 270°. Якщо освітлювати потрібно не надто великий простір, підійде лампа з меншим кутом – з конусним освітленням. До речі, такі лампи ще й дешевші.
LED-технології втілилися також і в новий тип світильників. Традиційні світильники мають корпус і лампи, які в нього вставляються. Коли лампа перегоряє, її просто замінюють на нову таку само, і це може бути і світлодіодна лампа теж. Але зараз з’явилися світильники-блоки, LED-елементи в яких, якщо вони виходять з ладу, можна замінити тільки в майстерні: цей елемент не має цоколя і вбудований у корпус. До речі, якщо чоловік «дружить» з паяльником і має достатні знання та навички, то такий LED-світильник він може зробити й сам. І це буде ексклюзивна річ: і конструкція, і корпус, і призначення. Для цього потрібно придбати світлодіоди відповідної потужності, драйвери до них (Інтернет, радіоринок, друзі-товариші тощо) і встановити їх в бажаний оригінальний корпус. Щодо вартості можна сказати, що це буде дешевше, але витрати часу кожний підраховує сам.

Резюме

Найдешевші 15-ватні LED-лампи, які ми знайшли в інтернет-пропозиціях, коштують 60 грн (враховуючи різноманітні акції). Ні, є й набагато дорожчі, але вибирати вам. Виходить, що енергії така лампа споживає у шість з гаком разів менше, ніж лампа розжарювання, а працює у 20–50 разів довше (принаймні, так за обіцянками виробників). А коштують новітні лампи «усього» удесятеро дорожче.
Нагадаємо, що ми порівнювали за характеристиками 100-ватної лампи. Якщо ж потрібна лампа меншої потужності, то й коштуватиме вона, відповідно, дешевше – можна знайти і за 26 грн.
Тож якщо лампа якісна, її заявлені характеристики відповідають дійсності, а електромережа працює в штатному режимі, то світлодіодні лампи – навіть дуже вигідна річ.
А щоб допомогти зорієнтуватися, яку саме лампу купувати, пропонуємо таблицю, де надані характеристики звичних для нас ламп розжарювання. Порівнявши значення світлового потоку з тим, що зазначено на упаковці LED-лампи, можна зрозуміти, яка лампа нам потрібна.

 

Потужність лампи розжарювання
Вт

Світловий потік
лм

25

220

40

415

60

710

75

935

100

1300

150

2160

200

3040

 

Данило Мигай

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ
Автор: Данило Мигай