Цвіль у домі: як з нею боротися

Цвіль у домі: як з нею боротися

фото: www.titaninsulation.co.uk

«Плачуть» вікна, цвітуть стіни, здуті шпалери і неприємний запах - усе це попереджає про надмірну вологість у приміщенні. Як наслідок, розвивається грибок і пліснява.

Боротися з цією проблемою вкрай необхідно, тому що грибок становить небезпеку для людини і може стати причиною серйозних захворювань.

Звідкіля воно береться
Промерзання зовнішніх стін. Через ненадійне зчеплення штукатурки з поверхнею стіни промерзають і відволожуються. Цвіль утворюється на стиках та в кутах і нагадує чорний наліт.
Погана вентиляція. Найчастіше це спостерігається на кухні й у ванній кімнаті, де вологість підвищена. Щільні пластикові вікна, відсутність системи кондиціювання, нерегулярне провітрювання – і в результаті по кутах стін розповзається грибок.
Ґрунтова вогкість. Через неправильне влаштування горизонтальної ізоляції цвіль може спостерігатися на стиках підлоги і стін.
Неполадки у водопроводі. При підтікаючих трубах цвіль дуже швидко поширюється.
Протікання даху. При першому серйозному дощі з’являться широкі патьоки, які з часом почорніють. О зимовій порі цей витік призведе ще й до того, що замерзла вода залишиться у штукатурці.
Відсутнє або недостатнє опалення. Приміщення, яке не опалюється, відволожується, і поверхні покриваються пліснявою.
Грибок і цвіль можуть з’явитись і в житлових кімнатах, найчастіше в кутах і на стінах, що закриті шафами або килимами, особливо з північного боку. І пам’ятайте, що підвищена вологість провокує не тільки появу цвілі, а й різні захворювання: починаючи з головного болю і закінчуючи проблемами із суглобами.

Обробляємо та сушимо
У боротьбі з пліснявою насамперед треба усунути її причину – протікання, накопичення зайвої вологи, погану вентиляцію тощо. Якщо не зробити цього, всі інші заходи будуть неефективними, і грибок з’явиться знову.

фото: domsdelat.ru
Якщо цвіль тільки з’явилась, є тільки маленькі її цяточки, то достатньо обробити їх перекисом водню або столовим оцтом. При більш сильному її поширенні доведеться вдатися до радікальніших заходів. При цьому перед початком робіт слід обов’язково одягти гумові рукавички, респіратор і захисні окуляри.
Якщо грибок уразив поверхні (гіпсокартон, підлогове покриття), які можна демонтувати, то краще їх замінити на нові. Із запліснявілих стін слід зняти шпалери, повністю очистити від фарби, штукатурки. Потім зіскоблити грибок і очистити постраждалу ділянку. Покрите цвіллю дерево достатньо добряче промити жорсткою щіткою і потім обробити протигрибковим препаратом. Проти грибка добре діє олія чайного дерева: чайну ложку її треба розчинити в склянці води й нанести на стіну розпилювачем або серветкою. Потім добре просушити стіну, без цього не обійтися ніяк – бо просушування є найефективнішою профілактикою проти рецидивів появи грибка.
Якщо цвіль поширилася на бетонній або цегляній конструкції, то доведеться на цій ділянці збити штукатурку в радіусі півметра. При цьому треба обробляти не лише уражені ділянки, але й усе приміщення.
Грибок під штукатуркою треба зішкребти або зачистити жорсткою щіткою. Якщо цвіль проникла у міжцеглинні шви, їх доведеться висвердлити й видалити уражений цементний розчин. На очищене від цвілі місце нанести антисептик і залишити його до повного висихання. Ці препарати не тільки видаляють грибок, а й перешкоджають появі нових мікроорганізмів. Для дезінфекції можна додатково використати засоби, що містять хлор.

фото: postroibanu.ru
Після видалення грибка і обробки поверхня буде вологою, тому перед подальшою роботою її потрібно повністю просушити за допомогою активної вентиляції або потужного обігрівача. Сушити рекомендується всю стіну цілком.
Також радять посипати ці місця питною содою – вона не тільки позбавить від вологи, а й поглине неприємний запах. Залишки соди можна не видаляти – вона запобіжить повторному зараженню. Після просушування стіни можна заново поштукатурити, пофарбувати або обклеїти шпалерами.
Окремо – про ванну кімнату, адже грибок найчастіше з’являється на оброблених силіконовим герметиком стиках між ванною, умивальником і стіною, а також на швах між плиткою. Позбутися його можна таким способом: зіскребти заражений герметик, обробити фунгіцидним засобом, повторно нанести спеціальний герметик, що має антигрибкову дію, щілини між плиткою ретельно пошкребти металевим скребком, а потім затерти засобом, який має у своєму складі антисептик.

фото: allergiik.ru

10 правил протидії сирості
1. Регулярно провітрювати кімнати, особливо ванну і кухню.
2. Не сушити у ванній, а тим паче в кімнатах, білизну.
3. Стежити за справністю каналізації, вчасно ремонтувати крани, що протекли.
4. У світлий час доби відкривати штори і фіранки – «запускати сонечко».
5. Встановлювати та регулярно перевіряти систему вентиляції на кухні і у ванній кімнаті.
6. Опалювати приміщення, не допускаючи переохолодження стін.
7. Залишати двері у ванну кімнату відчиненими хоча б на деякий час, особливо після прийняття душу.
8. Залишати трохи простору між меблями і стінами для циркуляції повітря.
9. Під час приготування їжі використовувати витяжку.
10. Кожен місяць протирати засобом від грибка і цвілі найризикованіші поверхні.

Ксенія Новак, кореспондент