Більше не «приват». Подробиці націоналізації найбільшого банку України

Більше не «приват». Подробиці націоналізації найбільшого банку України

Фото із соцмережі

У ніч на понеділок, 19 грудня, святий Миколай поклав подарунок під подушку і багатьом дорослим українцям.

Країна прокинулася і дізналася, що лідер банківського ринку, з яким співпрацює понад 20 млн громадян України, націоналізували. Що це: різочка чи цукерка, розбирався кореспондент «СК».

Кабінет Міністрів України на засіданні в неділю 18 грудня ухвалив перехід ПАТ «Приватбанк» у стовідсоткову державну власність. Тепер держава в особі Міністерства фінансів стане власником 100 % акцій ПАТ «Приватбанк».

Труднощі з платіжною системою «Приватбанку» почалися наприкінці минулого тижня. Дехто скаржився, що не може перекинути гроші з одного рахунку на інший. У когось виникали проблеми з банкоматами.

Чоловік у п’ятницю шість банкоматів оббіг, а грошей з картки так і не вдалося зняти, – розповідає харків’янка Інна.
Уже третій день не вдається зняти кеш іншій харків’янці студентці Марині Фоменко.
– У банкоматах порожньо. Я переживаю, щоб хоч на картці мої гроші нікуди не ділися, – каже дівчина.

Та ситуація неоднозначна. Інтернет-банкінг – Приват24 працює, хоч і не без перебоїв, розплатитися карткою в Інтернеті, наприклад, за квиток на потяг, можна.
– Я сьогодні бачила, як дівчина переді мною у відділенні банку зняла стос грошей. Тож гроші є. Щоправда, не знаю, до чого може призвести, якщо всі кинуться знімати гроші, – каже рекламний менеджер Катерина Широка.

Саме паніка клієнтів, яка, за аналогією з ланцюговою реакцією, спровокувала відтік грошей з банку, і є головною причиною націоналізації «Приватбанку». Принаймні таку причину назвали там, заявивши, що пережили сім інформаційних атак. Остання розпочалася саме тиждень тому. Власне, рішення про добровільну і мирну передачу банку у володіння державі було прийнято саме  у той момент, коли керівництво банку зрозуміло, що цю інформаційну атаку можуть не пережити, і що під загрозою можуть опинитися клієнти. Заступник голови правління «Приватбанку» Олег Гороховський підтвердив, що кожна така інформаційна атака приводила до відтоку коштів фізичних осіб і корпоративних клієнтів.

Наша мережа банкоматів останні дні видавала більше 2 млрд грн за день. При тому, що попередні «рекорди» ледь дотягували до 1,5 мільярда в найбільш пікові дні. Наші героїчні інкасатори та касири кас перерахунку працювали цілодобово, незважаючи на втому і погодні умови.

Представники банку відповідають на головне запитання клієнтів, що буде з їхніми грошима, і запевняють: «З вашими грошима на поточних, депозитних, карткових рахунках, фізичних і юридичних осіб, з вкладеннями в «Сервіс вигідних вкладень» нічого не станеться. Це було ключовою умовою переговорів про зміну власності». Обіцяють роботу банку в стандартному режимі і що «карета не перетвориться на гарбуз з боєм курантів». 

Новий власник
Олег Гороховський і його колега Дмитро Дубілет наголошують, що рішення про добровільну і мирну передачу державі банку прийняли тоді, коли зрозуміли, що під загрозою можуть опинитися клієнти. Голова Національного банку України Валерія Гонтарєва та міністр фінансів Олександр Данилюк заявили, що приватні акціонери «Приватбанку» самі звернулися до Уряду з пропозицією, аби держава в інтересах клієнтів банку стала його повним власником.

У понеділок на вранішній прес-конференції вони також підтримали позицію банку і заявили, що його націоналізація була єдиною можливістю зберегти вклади клієнтів і не допустити краху фінансової системи України.

– Таким чином, ми захищаємо понад 20 мільйонів громадян України, які обслуговуються і зберігають гроші в цьому банку, – заявила Валерія Гонтарєва. – У першу чергу йдеться про 3,2 млн пенсіонерів, понад 500 тис. студентів і 1,6 млн інших соціально незахищених громадян. Не менш важливим для збереження фінансової стабільності та недопущення соціальної напруги є те, що не втратять свої кошти і зможуть надалі безперебійно працювати 500 тисяч фізичних осіб – підприємців, а також 600 тисяч підприємств – від малих до великих.

Разом з тим, відповідаючи на запитання журналістки під час брифінгу у понеділок про істинну причину таких дії,
голова правління «Приватбанку» Олександр Дубілет відповів, що НБУ змінив порядок обліку кредитних ризиків.

– Тепер із 1 січня не всі типи застави будуть враховуватися. Регулятор зробив жорсткішою інструкцію. Це його право, – сказав Олександр Дубілет.

Як інформувала Валерія Гонтарєва, н
а сьогодні заборгованість «Приватбанку» за рефінансуванням становить 19 млрд грн, 14 з яких – прострочена заборгованість.

Вона
повідомила, що акціонери банку не могли виконати програму докапіталізації. НБУ протягом року неодноразово продовжував термін докапіталізації, також було проведено близько 30 зустрічей з керівництвом банку. Однак на початок грудня ліквідність банку знизилася, а недолік капіталів збільшився до 148 млрд грн. Таким чином, 18 грудня Нацбанк прийняв рішення про визнання «ПриватБанку» неплатоспроможним.

Та
в бюджеті держави передбачено гроші на стабілізацію ситуації в «Приватбанку».
І Мінфін випустить облігації на 43 млрд грн для ліквідації дефіциту капіталу цього банку. М
аксимальна ж сума докапіталізацї складе 148 мільярдів. Мінімальна сума – 116,8. Як зауважив Олександр Данилюк, точну суму докапіталізації буде визначено за результатами аудиту.

Офіційну заяву вчора зробили Президент України Петро Порошенко та Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Петро Порошенко гарантував клієнтам ПАТ «Приватбанк» недоторканність і цілісність їх грошей і повідомив, що до управління банком будуть залучені фахівці з Європейського банку реконструкції і розвитку.

– Опосередковано від стану справ у цьому банку залежить вся фінансово-економічна ситуація в країні – настільки він великий чи, як кажуть фахівці, системний. Через це його не можна помістити в прокрустове ложе стандартних технологій оздоровлення банків. Саме тому ми вдаємося до безпрецедентного рішення – його переходу в cтопроцентну державну власність, – сказав Президент у зверненні до українців.
Він додав, що з
аходів, яких протягом останніх двох років вживали приватні власники та топ-менеджери, виявилося недостатньо.

– Проблеми «Приватбанку» накопичувалися роками. В умовах війни та економічної кризи вони ще більше загострилися. Акціонери не знайшли ресурсів для виконання обов’язкової програми докапіталізації. А чинна бізнес-модель, очевидно, себе вичерпала. Виникла пряма загроза як самому банку, так і всій банківській системі України, – сказав Гарант. – Відтак, очевидно, що єдиним способом зберегти банк і таким чином забезпечити збереження коштів його клієнтів є його перехід у власність держави. Альтернатива виглядала б безвідповідальною.

Для посилення захисту вкладників «Приватбанку» Петро Порошенко подав до ВР законопроект, який надає додаткові гарантії вкладів громадян.
Зі свого боку Володмиир Гройсман запевнив, що Уряд зобов’язується забезпечити безперебійну роботу банку.

Що далі?
У понеділок «Приватбанк» призупинив на добу виконання платежів юридичних осіб. Як повідомила проектна менеджерка реформ фінансового сектора проектного офісу Національної ради реформ Вікторія Страхова, це зробили у зв’язку з технічною необхідністю, обумовленою процедурою зміни контролю та особливостями законодавства. А Олександр Данилюк запевнив, що робляться кроки для того, щоб мінімізувати вплив від такої зупинки для бізнесу.

Що буде далі, можна лише здогадуватися і сподіватися, що обіцянки сторін про стабільну роботу банку справдяться. А ще, що н
аціоналізація «Приватбанку» не вплине на зростання цін і девальвацію гривні, як уже встигла пообіцяти очільниця Нацбанку.
Сторони угоди
переконують, що перехідний період займе кілька місяців. Уже відомо, хто стане новим головою правління ПАТ «ПриватБанк». Місце Олександра Дубілета посяде колишній міністр фінансів України Олександр Шлапак. Він незабаром має сформувати нову команду топ-менеджерів. Міністерство фінансів України має визначитися з новим менеджментом банку протягом двох днів.

За словами міністра фінансів, д
о наглядової ради «Приватбанку» увійдуть кращі світові фахівці в цій сфері, представники міжнародних організацій, а також наші міжнародні партнери. Серед іншого міністерство фінансів України вирішило перевести свої зарплатні проекти в «Приватбанк». Банкомати і термінали його, а також інших банків продовжують працювати. Перший заступник голови НБУ Яков Смолій на брифінгу у понеділок запевнив, що всі сервіси «Приватбанку», у тому числі Приват24, працюватимуть і надалі.

Урядовці переконують, що націоналізація
відбувається у чіткій координації з міжнародними фінансовими організаціями та за їхньої підтримки. І такий крок наблизить Україну до отримання наступного траншу від Міжнародного валютного фонду.
Щодо майбутнього, то, як запевнив міністр фінансів,
держава не планує бути власником такої великої частки банківського сектора, і після стабілізації банку його продадуть. 

Тетяна Лісна

 

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ