На скільки зростуть соціальні виплати з 1 грудня

01.12.2017 13:30 Суспільство
Фото: nur.kz Фото: nur.kz
З 1 грудня для українців підвищується рівень прожиткового мінімуму – до 1700 гривень. Саме до цієї суми прив'язані всі соціальні допомоги від держави, тому відповідно їх розмір теж збільшиться.

В останній раз прожитковий мінімум підвищували 1 травня цього року. Тоді мова йшла про 1624 гривні. А наступне збільшення урядовці запланували саме на грудень.

Суми прожиткового мінімуму на цей рік встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік».

Згідно з документом, прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення з 1 грудня виглядає наступним чином.


Для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум становитиме 1492 гривні, а для дітей у віці від 6 до 18 років – 1860 гривень. Для працездатних осіб мінімум підвищать до 1762 гривень, а для осіб, які втратили працездатність, – до 1373 гривень.

Натомість розмір мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії в грудні не зміниться і складе 3200 та 1452 гривні відповідно. Незмінними лишаються і соціальні виплати для безробітніх – на рівні 1280 гривень на місяць.


Допомога при вагітності та пологах

Сума цієї допомоги визначається як 100 % середньомісячного доходу жінки: стипендії, зарплати, допомоги по безробіттю в місяць. Вона не може бути меншою 25 % розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. З 1 грудня 2017 року ця цифра –  не менша 440,5 грн.

Цю допомогу можуть отримати всі жінки, навіть неповнолітні, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Виплати на народження дитини

Як і в 2017 році, в новому році ця сума не зміниться і становитиме 41280 грн. Ця виплата незмінна вже протягом декількох років і не залежить від кількості дітей. Допомога молодим батькам виплачується поетапно. Після подачі необхідних документів у соцслужби, через 2-3 місяці після народження дитини батьки отримують 10 тис. грн, потім щомісяця рівними частинами –  860 грн на місяць –  протягом наступних трьох років.

Виплати матерям-одиначкам

Отримувати таку допомогу можуть ті матері-одиначки, дохід яких не досягає прожиткового рівня. З 1 грудня він становить 1700 грн. В такому випадку враховуються доходи всіх членів сім'ї, які проживають разом. Якщо на кожного з них припадає сума менша, ніж прожитковий мінімум, можна подавати на оформлення допомоги.

Для дітей, які не досягли 6-річного віку, вона складе 1492 грн, від 6 до 18 років – 1860 грн, від повноліття і до 23 років –  1762 грн. До 23 років допомогу виплачують лише тим дітям, які вчаться на стаціонарі. Тим же студентам, хто вибере заочну форму навчання, допомогу виплачувати не будуть.

Виплати дітям, батьки яких не платять аліменти

Нарахування такої допомоги залежить від рівня доходів всіх членів сім'ї. Претендувати на неї можна лише в тому випадку, якщо величина сукупного доходу всіх членів сім'ї не забезпечує прожиткового мінімуму на кожного члена сім'ї.

У 2018 році ця допомога буде складати 746 грн для дітей до 6 років і 930 грн від 6 років і до досягнення дитиною повноліття.

Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування

Розмір допомоги залежить від віку дитини. Для дітей до 6 років: різниця між 2984 грн і середньомісячним розміром аліментів, допомог і пенсій за попередні шість місяців, які призначені дитині. Від 6 до 18 років: різниця між 3720 грн і середньомісячним розміром аліментів і пенсій за попередні шість місяців, які призначені дитині.

Якщо дітям, над якими встановлено опіку чи піклування, аліменти (за відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати), пенсія, стипендія, державна допомога за попередні шість календарних місяців не нараховувалися, така допомога призначається в розмірі двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.

Виплати по померлому годувальнику

Виплачується дитині в розмірі:

на одну дитину –  1452 грн
на двох –  1742,4 грн
на трьох і більше –  2178 грн

Виплати малозабезпеченим сім'ям

Визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом і не може бути більшою, ніж 75 % прожиткового мінімуму для сім'ї.

З 1 грудня розміри прожиткових мінімумів такі:

для працездатних осіб –  370,02 грн
для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів –  1 373 грн
для дітей у віці до 6 років –  1268 грн
для дітей у віці від 6 до 18 років –  1581 грн
для дітей у віці від 18 до 23 років (за умови навчання) –  1497,7 грн

Для громадян, які отримали статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 20 %.

Допомога особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу

Максимальний розмір виплати –  1700 грн.

Допомога малозабезпеченій особі, яка доглядає за інвалідом I чи II групи

Розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї та середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні шість місяців і не може бути більшою, ніж мінімальна заробітна плата. Така виплата надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає з інвалідом. З 1 грудня максимальний розмір цієї допомоги становитиме 1700 грн.

Допомога особам, які не мають права на пенсію

Громадяни віком від 63 років, які не мають права на пенсію відповідно до чинного законодавства через відсутність стажу, з жовтня цього року отримують допомогу в розмірі 1 373 грн.
Державна соціальна допомога особам з інвалідністю з жовтня 2017 року для I, II і III груп, матерям-героїням становить 1452 грн.
Допомога священнослужителям, церковнослужителям та особам, які не менше 10 років до введення в дію Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» обіймали посади в релігійних організаціях, становить 1373 грн.

Читайте також: Волонтерів Харківщини нагородили відзнаками. Список

Олександр Ушаков