Особисте життя українців під загрозою?

Особисте життя українців під загрозою?

Особисті дані можуть «побачити» не ті

З кожного українця незабаром можуть зняти відбитки пальців.

Ця процедура необхідна для створення Єдиного державного демографічного реєстру і для біометричного паспорту. Законопроект про його створення вже зареєстровано у Верховній Раді, повідомляє сайт «Экономические известия».

Законопроект передбачає, що з 1 січня 2013 року розпочнуться роботи по введенню нового зразка паспорта з біометричними даними. Для цього буде створено Єдиний державний демографічний реєстр - інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки та використання інформації про особу.

В Єдиному демографічному реєстрі буде зберігатися така інформація: прізвище, ім'я, дата і місце народження, стать, дата внесення інформації до реєстру, відомості про батьків або усиновлювачів, відомості про громадянство або його відсутності, підстави для отримання громадянства. В єдиній базі даних будуть враховані реквізити всіх, коли-небудь виданих документів, оцифрований зразок підпису, оцифрована фотографія і «додаткова інформація», тобто відбитки пальців.

«Відбитки пальців точно будуть зібрані, адже це міжнародний стандарт, затверджений Міжнародною організацією цивільної авіації. А ось зображення сітківки ока - навряд чи. Міжнародна практика показала, що кілька крапель очних ліків роблять неможливою перевірку цих даних », - розповів автор законопроекту, народний депутат Василь Грицак.

Зразки нового внутрішнього і закордонного паспорта вже існують. Пан Грицак стверджує, що їх видача можлива через десять днів після вступу в силу законопроекту. При цьому роль внутрішнього паспорта буде виконувати пластикова ідентифікаційна картка, а закордонний паспорт залишиться тим самим, з тією різницею, що в нього, як і в картку, буде вмонтований електронний чіп з біометричними даними - електронним підписом, цифровим фото і відбитками пальців.

На першому етапі збору інформації до реєстру громадяни принесуть її в паспортні столи самі, щоб отримати документи нового зразка. В цей момент буде створено номер запису в реєстрі, зафіксовані час, дата і відомості про особу, оформив заявку-анкету. Надалі інформація буде надходити туди автоматично, без ініціативи особи, до якої вона відноситься. До реєстру потраплять атестати, дипломи, водійські права, свідоцтва про шлюб, про право на пільги і пр.

Реєстр дозволить вважати громадянами новонароджених немовлят. «Сьогодні громадянином людина фактично стає в 16-річному віці, коли отримує паспорт, а дітям замість закордонних паспортів видаються супровідні документи. Нова система буде встановлювати громадянство відразу після народження. Лікар, який прийняв пологи, повідомить про це в орган РАЦС, а той внесе дані в реєстр », - пояснив автор законопроекту.

Доступність інформації Єдиного реєстру буде регулюватися законом про доступ до публічної інформації. Але до персональних даних будуть різні ступені допуску в залежності від специфіки роботи відповідних органів. «Різні ступені допуску будуть у працівників СБУ, міліції, податкової, у начальників управлінь і у міністра», - повідомив пан Грицак.

Керівник Міжнародної ліги захисту прав громадян України Едуард Багіров заявив, що, як громадянин, він не проти того, щоб держава законним шляхом збирало про нього дані, але побоюється, що персональні дані можуть потрапити в розпорядження приватних фірм. «Виходить, що за збереження персональних даних, які охороняються законом, тепер не буде нести відповідальність жодне з відомств. Адже вони будуть зібрані разом, і ніхто не гарантує їх збереження », - заявив він.

Пан Багіров зазначив, що законопроект не передбачає персональної відповідальності за розголошення конфіденційних даних і конкретного покарання за це. «Я повірю у безпеку системи, якщо публічну присягу про збереження персональних даних принесуть прем'єр-міністр, міністри освіти, охорони здоров'я, внутрішніх справ і керівники СБУ, а потім так само зроблять ті, хто прийде до них на зміну. Але це навряд чи відбудеться », - уклав правозахисник.

За матеріалами: Экономические известия