Субсидія плюс. Харків'янам пропонують звертатися за новою компенсацією на послуги ЖКГ

Субсидія плюс. Харків'янам пропонують звертатися за новою компенсацією на послуги ЖКГ

polemika.com.ua

Пом’якшити шалений стрибок комунальних тарифів покликана нова пропозиція від урядовців – компенсація.

Про особливості її отримання на «прямій лінії» з читачами «СК» розповіла начальник відділу соціальних гарантій Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації Тетяна Кононенко.

Кор.: Тетяно Іванівно, роз’ясніть, що ж означає ця компенсація?

– Це компенсація додаткових витрат на сплату житлово-комунальних послуг. Як ви знаєте, в Україні вже існує механізм із погашення вартості комунальних послуг – це пільги. За законом, певні категорії населення, відповідно до свого статусу, можуть отримати пільгову знижку у 10 %, 25 %, 50 %, 100 % від оплати вартості житлово-комунальних послуг. Другий момент – це надання населенню житлової субсидії. Ця програма всім добре відома, і вона стабільно діє вже 20 років. Новим і наступним механізмом є ця компенсація. Як відомо, з 1 травня почалося зростання вартості комунальних послуг. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 83 «Про підвищення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги», саме це підвищення і має підлягати компенсації. Тобто, компенсація – це вид допомоги, який визначається як різниця між розміром плати за послуги газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (у межах норм споживання з урахуванням пільг та субсидії) після підвищення цін і тарифів та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни цін і тарифів на відповідні послуги. Наприклад, до підвищення цін і тарифів на природний газ і теплову енергію сім’я в межах норм споживання сплачувала за ці послуги 400 грн на місяць, а після підвищення – 500 грн. Тоді розмір щомісячної компенсації становитиме 100 грн.

Кор.: Чим компенсація різниться від традиційної субсидії?

– У разі житлової субсидії ми розглядаємо вартість усіх комунальних послуг. Із неї людина сплачує призначені відповідно до її статусу відсотки обов’язкової частки плати – 10 % чи 15 %. До слова, субсидія зараз нараховується на сім видів послуг, або на всі види послуг, які надаються в домогосподарстві. Наприклад, у сільській місцевості в людини можуть бути три послуги: холодне водопостачання, електро- і газопостачання. У містах же додається водовідведення, вивезення побутового сміття, квартплата, гаряча вода тощо. Що ж до компенсації, то поки що визначено тільки три послуги, які мають найбільше енергонавантаження на родину: газопостачання, централізоване постачання гарячої води, централізоване опалення. Можливо, у майбутньому цей перелік розшириться через подорожчання електроенергії, паливно-мастильних матеріалів. Але про це ще рано говорити без відповідних урядових рішень.

До того ж, субсидія проходить таку процедуру, як надання права на її отримання. Щодо призначення субсидії є певні обмеження. До того ж, потрібні висновки комісії після розгляду. До людини має прийти соціальний інспектор, подивитися, в яких умовах живе людина, скласти акт, передати на розгляд комісії.
Як правило, 40 % сімей в області отримали ці комісійні дозволи й мають право на субсидію, як виняток.

У разі компенсації цей механізм – надання права з урахуванням майнового стану сім’ї – не розглядається. До уваги беруться тільки демографічний склад і дохід родини. Також, згідно з урядовою постановою, цього року вводиться сезонний тариф. Наша область одна з перших в Україні перейшла на оплату за тепло на підставі лічильників. Якщо субсидія призначалася в опалювальний і неопалювальний період, то компенсація призначається тільки на опалювальний сезон 2014–2015 років.

Тетяна Василець, матеріал з газети "Слобідський край" № 98 від 16.08.2014

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ