Презумпція згоди необхідна для розвитку трансплантології — директор інституту ім. Шалімова

Презумпція згоди необхідна для розвитку трансплантології — директор інституту ім. Шалімова

http://ukranews.com

В Україні необхідно законодавчо затвердити “презумпцію згоди” на посмертний забір органів.

Таке переконання висловив на прес-конференції у Харкові директор Національного інституту хірургії і трансплантології ім.О.О.Шалімова Юрій Поляченко.

За його словами, українська трансплантологія після скандалу дворічної давнини, була відкинута у розвитку на 5-10 років. Пацієнти перестали довіряти медикам, а 15 дітей, які стояли в інституті на черзі, поїхали на операції до Білорусії. Зараз інститут намагається повернути довіру українців до вітчизняної трансплантології спеціальними програмами. Але розвиватися медичному напряму заважає недосконале законодавство. Тому група провідних трансплантологів України, топ-менеджери в системі охорони здоров'я розробляють профільний законопроект.

- Основна зміна, яку ми хочемо ввести в закон — так звана “презумпція прижиттєвої згоди” на посмертний забір органів, - говорить Юрій Поляченко. - Зараз кожна людина, або родич пацієнта, який потрапляє у трагічну ситуацію пише, що він згоден на трансплантацію органу свого близького родича. В законах ліберальних, у країнах Бенілюкс, Європи, в Білорусі діє “прижиттєва згода”, тобто якщо він дав письмову, завірену нотаріусом заяву, що він не хоче надавати після трагедії свій орган комусь, в нього не забирають цей орган. Всі інші забираються автоматично.

На думку Полякова, ввести презумпцію “прижиттєвої згоди” в Україні буде вкрай важко, адже суспільство ще не готове до таких революційних змін. Але упорядкувати цей напрям і медицині можна буде за допомогою підзаконних актів.

- Крім того, потрібно суспільство готувати. Ми залучаємо релігійні конфесії до цього, ми хочемо створити суспільно-політичний телевізійний канал, який буде розповідати про необхідність донорства. Без об'єднання політичної волі Уряду, парламенту, медиків, громадянського суспільства трансплантація не рушить з мертвої точки, - переконаний доктор медичних наук.

В Україні щорічно 2-2,5 тисяч осіб чекають на нирки, близько 1000-1500 на серця і печінки. За словами Юрія Поляченка, кількість операцій у десятки разів менша, ніж кількість людей, які їх потребують. В Україні згідно з опитуваннями, які проводив Інститут хірургії і трансплантології ім. А.А.Шалімова, один випадок з восьми, коли родичі погоджуються на трансплантацію, тоді як у США готовність дати згоду висловлюють до 90 % опитаних.

Довідка СК. Розвиток трансплантології та її ефективність багато в чому залежить від законодавчого закріплення презумпції згоди чи незгоди на вилучення органів після смерті. Презумпція згоди передбачає, що потенційний донор ще за життя погодився бути донором. Вона діє в таких країнах як Фінляндія, Швеція, Бельгія, Франція, Італія. Презумпція незгоди полягає в тому, що особа, не давала згоди на вилучення власних органів після смерті. Презумпції незгоди діють в США, Німеччині, Великобританії та деяких країнах Латинскої Америки.

Тамара Кіч

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ