Лопух: корисний бур’ян для здоров’я та краси

28.06.2020 16:30 Корисно
Цю рослину можна зустріти будь-де: на власному городі, де від цього бур’яну зазвичай позбавляються, в полі або на узбіччі доріг – він усюди знайде місце, щоб вирости. І це насправді добре, тому що лопух – надзвичайно корисний для здоров’я людини.

Лопух – він же реп’ях – це велика дворічна рослина, його висота може сягати майже 2 метри. У перший рік його життя спочатку з’являється широке листя, а на другий – виростає пряме та сильне стебло. Його пурпурно-лілові квіти зібрані в круглі кошики та розташовані на кінцях гілок, корінь рослини м’ясистий – і саме в ньому міститься максимум корисних речовин.

У корені багато вітамінів групи В, є вітамін С, ефірні олії та мінерали: мідь, марганець, селен, залізо та бор. Лопух є добрим антиоксидантом, має протимікробні властивості, підтримує імунітет, знімає біль та запалення, бореться з пухлинами, попереджає інсульти та інфаркти, допомагає у загоєнні ран. Лопух активно використовують у косметології та народній медицині, з нього роблять мазі, відвари для волосся та настої.


фото ecology.md

Корінь лопуха з лікарською метою краще збирати в перший рік життя рослини, і особливо восени або ранньою весною, коли ще не сформувалося квітконосне стебло: протягом першого вегетаційного періоду кореневища мають найкорисніші властивості, які рослина на другий рік буде витрачати на подальше зростання, цвітіння і розмноження. Молодий корінь м’ясистий і соковитий, а потім він стає в’ялим і не зовсім придатним для лікарських цілей.

Викопані корені слід ретельно очистити від землі, відрізати надземні частини біля кореневої шийки, добре промити холодною водою, товсті – подовжньо розщепити, розкласти на паперовому листі або тканині (полотні). Сушити треба на відкритому повітрі у тіні.

У лопуха майже немає протипоказань, а серед тих, що є, – лише індивідуальна непереносність, алергічні захворювання або вагітність у жінки. Корінь лопуха можна застосовувати не тільки як ліки. Його можна вживати у вареному, смаженому, печеному вигляді, додавати в борщі і супи замість картоплі, моркви, петрушки, з молодого листя можна робити салати. Щоправда, і коріння можна використовувати не будь-які, а тільки від рослин першого року життя. Наприклад, в Японії один з видів лопуха спеціально вирощують на грядках.

Корінь лопуха для відновлення та росту волосся. Взяти 2 ст. л. сухого подрібненого кореня реп’яха, висипати в 250 мл води. Суміш слід поставити на вогонь і прокип’ятити протягом 20 хвилин, потім процідити. Втирати відвар у шкіру голови 3 рази на тиждень протягом місяця, потім місяць – перерва, затим повторити процедуру.

Домашня реп’яхова олія для волосся. Для цього треба 75 г сухого подрібненого кореня лопуха залити 200 мл соняшникової або оливкової олії, поставити на добу в темне місце. Потім прогріти суміш 20 хвилин на повільному вогні, процідити гарячий відвар у підхожу за розміром ємність. Втирати олію в шкіру голови слід 2–3 рази на тиждень до миття голови, потім змити шампунем. Для того щоб краще змити реп’яхову олію, волосся варто прополоскати оцтовим розчином.

Мазь з лопуха при обмороженні, опіках і облисінні. Узяти 25 г листя і 25 г кореня лопуха, подрібнити їх. Потім висипати їх у посуд, залити 100 мл води і кип’ятити 20 хвилин на повільному вогні. Після ретельно все розтерти в 100 г вершкового масла, зберігати у холодильнику.

Читайте також Як правильно заморожувати ягоди