Учора погуляли — як сьогодні подолати похмілля

07.02.2018 13:33 Корисно
hronika.info hronika.info
Із ситуацією, коли вчорашнє святкування ікається сьогоднішнім похміллям, стикалася чи не кожна доросла людина. А коли ще й свята стоять у черзі одне за одним, потрібно знати, як допомогти організму впоратися з алкогольним перевантаженням.

Чим нас «вдарило»

Від надмірної кількості випитого страждає весь організм, але найбільше дошкуляють головний біль, сухість у роті, нудота, неприємні відчуття у шлунку та в районі печінки. Тому перше, чого прагне зранку жертва застілля, — привести себе до ладу просто зараз. Але щоб ліквідувати наслідки надмірної пиятики, доведеться докладати певних зусиль ще доволі тривалий час.

Не вдаючись до хіміко-біологічних подробиць, скажімо: алкоголь — сечогінне (любителі пива знають це якнайкраще), тому організм зневоднюється. Натомість спиртне «збагачує» організм усілякими шкідливими речовинами, звідси й інтоксикація, іноді до отруєння. Тож для покращення здоров’я потрібно відновити водний баланс і вивести токсини.

Сумнівна панацея

І розпочнемо з того, чого робити не варто. У народі є два полярні принципи щодо «реанімації»  за допомогою алкогольних напоїв. Перший пропонує «лікувати подібне подібним». Другий провіщає: «Погано організоване похмілля переростає в пиятику». І ближчим до істини є саме він. Адже нова доза алкоголю не виведе токсини й не допоможе очистити організм після застілля, вона лише спрацює як знеболювальне (та й то тимчасове) і створить ілюзію поліпшення самопочуття. При цьому організм отримає додаткову кількість токсинів і ще більше зневодниться.

Фото: beautyallday.ru

І ще один важливий момент: бажання похмелитися міцним алкоголем багато хто з лікарів-наркологів розцінює як ознаку алкоголізму. Тому до такого «дзвіночка» варто поставитися уважно.

Яка рідина потрібна

Загальновизнаним засобом від похмілля, який швидко приносить полегшення, є огірковий або капустяний розсіл (не маринад!).  Але варто пам’ятати, що він абсолютно не сприяє активному виведенню оцтового альдегіду. 

Щоб токсичні речовини швидше вийшли з організму, необхідно випити не менше двох літрів рідини. Найпростіші ліки від похмілля – це вода, хоча б спочатку — мінеральна, але не газована. Можна додати у воду сік лимона, апельсина або лайма, це допоможе втамувати нудоту.

Фото: alkotraz.ru

Серед визнаних рятівників страждальців від алкоголю — томатний сік, який допомагає швидше згоріти алкоголю й токсинам і очистити від них організм. А якщо додати в стакан соку кілька крапель гострого соусу «Табаско»,  ці процеси тільки прискоряться. 

Вивести токсини допомагають ромашковий і зелений чай, молоко з медом, кисле молоко. Якщо дуже болить голова, то можна заварити чай з розторопші плямистої, кульбаби, розмарину, м’яти перцевої. Останню краще приготувати у вигляді настою: 1 ст. л. трави залити 0,5 л окропу й залишити на 30 хвилин. Якщо дуже болить голова й загальний стан здоров’я аж ніякий, потрібно приймати по півсклянки настою через кожні 30 хвилин. 

Можна випити солодкий чай з медом і лимоном, неміцну каву (але небагато, вона теж зневоднює організм), гарячий курячий бульйон (натуральний, не з кубиків!). Усі ці засоби допоможуть привести до ладу травневу систему й поліпшити кровообіг. Кисломолочні продукти (кефір і ряжанка) теж поліпшать самопочуття. А якщо хтось має можливість придбати або виготовити мацоні (кавказький кисломолочний напій), то це буде ще краще.

Не тільки питво

Якщо організм не пручається проти такої наруги, то можна й поїсти. Приміром, при дуже дієвим засобом при похміллі є курячий суп. Тарілка такого супу відновить вміст солі й рідини, дасть необхідний заряд енергії печінці.

Фото: foodnetwork.com

Уранці після гуляння варто приготувати фрукти або овочевий салат. Добре, якщо в меню будуть банани, ківі і шпинат — у цих продуктах є калій. А якщо змішати ці фрукти з йогуртом, вийде антипохмільний смузі.

Не зайвими будуть і сирі курячі яйця — вірні друзі тих, хто переборщив з алкоголем. Зазвичай їх випивають уранці натщесерце, коли ознаки алкогольної інтоксикації вже в наявності. 

Полегшити сильний головний біль допоможе холодний компрес (його слід прикласти до голови). Можна також пожувати вербову кору — вона продається в аптеках.

Ще один «аптечний» засіб — активоване вугілля, що допоможе впоратися з інтоксикацією організму внаслідок надмірного вживання алкоголю. Вугілля слід подрібнити (брати по 1 таблетці на кожні 10 кг ваги), розчинити в склянці води й випити суміш.

Універсальна панацея

Однак варто враховувати, що, попри численні дослідження, дійсно універсального й науково підтвердженого способу боротьби з похміллям немає. Результати різних досліджень часто суперечать одне одному й ведуть до абсолютно протилежних висновків.

Тому єдиний достовірний і надійний засіб від похмілля — це утримання від надмірного споживання спиртних напоїв напередодні.

За кордоном свої засоби

Алкогольні напої різних видів здавна вживали не тільки на рідних теренах. І в кожній країні з часом виробили свої традиційні засоби боротьби з похміллям. Пропонуємо деякі з них

У Голландії «лікуються» пивом, при цьому віддають перевагу холодним лагерам, якими славиться країна.

В Італії для боротьби з похміллям рекомендують випити чашечку міцного еспресо або ристретто, можна й не одну.

У Німеччині є така страва — рольмопси (рулетики з оселедця з маринованими овочами), вона має і другу, дуже промовисту, назву — «сніданок після п’янки».

У Норвегіі найпопулярніший засіб для боротьби з похміллям неймовірно простий, але чомусь не надто відомий — просто випити велику кружку жирних вершків.

Турків рятує від похмілля кокореч — визнаний король вуличної кухні. Це смажені на рожні баранячі тельбухи (серце, легені, нирки тощо), переважно молочного ягняти, перетягнуті кишкою. Готовий продукт дрібно рубають із зеленим перцем, чебрецем і помідорами, рясно посипають червоним перцем і кладуть у теплий хрусткий корж.

У США сирий жовток заливають томатним соком і ще додають вустерширський соус, соус «Табаско», сіль і перець — як у класичний коктейль «Кривава Мері». Пити треба залпом.

Французький варіант «антипохмілина» вишуканий — дюжина устриць. Допомагає і більш буденний — цибулевий суп. А в особливо важких випадках готують коктейль з оригінальною назвою «Прочищення свина». Склад: сік лимона + рівні частини білого вина і газованої води, щоб у результаті вийшла повна склянка.

Солідні англійці підійшли до справи серйозно. У 2009-му вчені Університету Ньюкасла дійшли висновку, що найкращий засіб проти похмільного синдрому – сандвіч з беконом: у салі багато амінокислот, а хліб і кетчуп забезпечують ослаблений організм необхідними вуглеводами.

Фото: infoniac.ru

А от як мінімум у 10 країнах по всьому світу, від Східної Європи до Латинської Америки, рекомендують «поправляти здоров’я» жирним і гострим м’ясним супом. До речі, наш рідний борщ теж доволі часто використовують для післясвяткової реабілітації.

І наостанок — два зовсім екзотичних старовинні засоби (ну, якщо не вдаватися до вуду, як на Гаїті). У Стародавньому Римі на ранок після пиятик страждальці брали равликів, розчавлювали їх і натирали отриманою масою свій лоб. Кажуть, головний біль як рукою знімало.

Не менш оригінальний і дивний спосіб боротьби з похміллям був у ірландців. Вони закопували людину, що страждала від похмілля, на березі річки по шию в пісок.

Автор: Зоя Голіусова