Закриття мікропозики – важливі правила в розрахунку із заборгованістю перед МФО

Promo
13.11.2020 12:16 Корисно

Як правильно закрити онлайн-кредит на карту. Розрахунок заборгованості. Поради повернення мікропозики без переплат.

Одне з головних завдань будь-якого позичальника МФО полягає в тому, щоб погасити мікропозику в повному обсязі і в заздалегідь обраний термін. Не впоравшись з цим, клієнт обов’язково зіткнеться із санкціями. Зокрема, погіршить свою кредитну репутацію і збільшить суму переплати за позичкою.

Наслідки прострочення і повної відмови від виплати боргу

Якщо у вас немає грошей погасити мікропозику вчасно, приготуйтеся до того, що фінансова компанія накладе санкції, прописані в кредитному договорі:

• З першого дня утворення прострочення або після завершення грейс-періоду почне нараховувати щоденні пені. Найчастіше величина пені становить 1,5-3 % від суми боргу;

• Відразу ж або через певний час, наприклад, 7–15 днів, накладе одноразовий штраф. Розмір грошового штрафу також завжди указується в угоді з кредитором;

• Відправить інформацію про невиплату мікрокредиту в БКІ. Як правило, МФО направляють дані в Бюро Кредитних Історій у кінці кожного місяця;

• Передасть відомості про вас співробітникам власної Служби безпеки. Результатом стануть постійні СМС і дзвінки з нагадуванням про необхідність закрити позику. До того ж турбувати представники кредитора можуть не тільки вас, але і ваших контактних осіб (громадян, чиї дані ви вкажете в договорі з фірмою в оформленні позички). А також роботодавця, якому це навряд чи сподобається.

Після того, як прострочення перейде в категорію «тривале», і за умови, що МФО не отримає від вас ніяких виплат узагалі, компанія звернеться по допомогу в колекторське агентство.

На відміну від співробітників Служби безпеки ліцензованої мікрофінансової організації колектори можуть застосовувати незаконні способи стягнення грошей на оплату заборгованості.

Але найголовніше також, як банки, ломбарди і будь-які інші кредитні структури, МФО можуть подавати на позичальників-неплатників до суду. Навіть у тому випадку, якщо свою діяльність вони здійснюють тільки в режимі онлайн. Судовий позов може бути складений на вас як на шахрая (зокрема). Якщо компанії вдасться довести, що кредит ви брали з наміром не повертати його, відповідальність настане за кримінальною статтею «шахрайство». Надалі складності у вас будуть виникати не тільки з кредитуванням, але і, наприклад, з працевлаштуванням.

Методи внесення депозиту на внутрішній рахунок МФО

Погашайте всі мікропозики вчасно і будь-яких перерахованих тут неприємностей ви уникнете. Всі способи виплати позичок можна розділити на дві категорії – онлайн і офлайн.

Онлайн-методи

Закривати позики від МФО можна, використовуючи комп’ютер, планшет або, припустімо, смартфон. Найчастіше для проведення онлайн-оплати позичальникові необхідно війти в Особистий Кабінет. Однак деякі кредитори дозволяють вносити гроші без авторизації.

Методи онлайн-оплати:

• Переказ з банківської карти (тільки прив’язаної до Особистого Кабінету або будь-якої – за рішенням організації);

• Списання з рахунку мобільного телефона. Також, як у вищевказаному випадку, гроші опиняться на балансі МФО негайно. Однак з боку оператора може стягуватися додаткова комісія (зазвичай 3–5 % від суми транзакції);

• Переказ з рахунку електронного гаманця. Спосіб пропонується деякими українськими кредиторами і також супроводжується комісійними зборами;

• Оплата через додаток інтернет-банкінгу. Якщо ви є клієнтом, наприклад, ПриватБанку, то погасити кредит з простроченням або без нього зможете через мобільний сервіс Приват24.

Якщо платіж ви проводити не через офіційний сайт МФО, то можуть знадобитися дані кредитної компанії або договору. Наприклад, банківські реквізити організації або номер угоди про мікрокредитування.

Офлайн-способи

Погасити мікропозики, якщо їх багато, або закрити єдину позичку також можна в режимі офлайн. Доступні способи: оплата за допомогою терміналів самообслуговування, через каси будь-яких банків країни і в наземних відділеннях МФО (якщо вони є у вашої компанії).

Практично всі офлайн-методи мають низку недоліків: кошти затримуються «по дорозі» на рахунок кредитора, необхідно знати дані фірми і укладеного договору, оплачувати додаткові комісії.

Чому прострочення за мікрокредитами може виникнути випадково?

Якщо ви хочете правильно погасити мікропозику, відправляйте гроші на рахунок фінансової організації заздалегідь. Запам’ятайте кілька важливих особливостей:

• Навіть якщо прострочення виникне не з вашої вини, а, наприклад, через технічний збій платіжного термінала, платити за нього вам доведеться в будь-якому випадку;

• Банківська транзакція може оброблятися протягом трьох робочих днів;

• Особливо часто затримки з надходженням коштів на рахунок МФО виникають у святкові і вихідні дні;

• Миттєвий і безкомісійний спосіб оплати мікропозики – переказ на офіційному сайті фірми за допомогою банківської карти.

Розглянемо приклад: ви повинні закрити кредит у суботу (останній день оплати за договором). Ви вносите гроші на баланс у п’ятницю ввечері, наприклад, через касу банку або термінал самообслуговування, або робите онлайн-платіж через мобільний додаток. Однак фактично кошти зараховуються на рахунок кредитора лише в понеділок зранку або пізніше. Відповідно, ви допускаєте прострочення з усіма наслідками цього.

МФО байдуже, в який день ви відправили їй гроші. Значення має лише те, коли саме фінансові кошти опиняться на рахунку компанії. Завчасно повертати борг в інтересах клієнта.

Як бути, якщо грошей на закриття позики немає?

Не поспішайте брати новий кредит, щоб погасити мікропозику, який незабаром вийде в прострочення. В абсолютній більшості українських МФО можлива пролонгація позички.

Сенс пропозиції полягає в тому, що громадянин оплачує тільки вже нараховані проценти (за дні використання кредитних коштів). «Тіло» позики він віддає через той термін, на який продовжив період мікрокредитування. Послуга доступна студентам, пенсіонерам та будь-яким іншим категоріям боржників без винятку.

Припустімо, ви взяли 1 000 гривень на 10 днів під 2 % на добу. У разі пролонгації вам достатньо буде внести не всі 1 200 гривень, а тільки 200 гривень. «Тіло» позики, тобто 1 000 гривень + нові проценти за дні продовження позики (за тією ж ставкою у 2 % на добу), вам потрібно буде віддати після закінчення терміну пролонгації. Якщо ваш кредит буде безпроцентним (у рамках акції «Перша позика під 0% на добу»), до нього буде застосована базова ставка процентів.