Мобілізація: хто має право на відстрочку та що буде за ігнорування повістки

28.02.2023 10:20 Новини
Хто не підлягає мобілізації за законом? Чи можуть мобілізувати тих, хто виїхав за кордон? Що буде, якщо ігнорувати отримані повістки? На ці та інші запитання дала відповіді харківський адвокат Світлана Артюшкова.

Хто не підлягає мобілізації за законом?

Це питання регулює стаття 23 «Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації» Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

– заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

– визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до 6 місяців (з подальшим проходженням військово-лікарської комісії);

– жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

– жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

– жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років;

– жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III–IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії II–III ступеня їх вираження відповідно до критеріїв установлення інвалідності дітям, затверджених Кабінетом Міністрів України, або дитина з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення I чи II групи інвалідності для повнолітньої особи згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

– жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;

– усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

– зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

– народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

– інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.

Призову на військову службу під час мобілізації також не підлягають:

– студенти, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній формі навчання;

– наукові та науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів за умови, що вони працюють відповідно у вищих навчальних закладах, наукових установах та організаціях, загальноосвітніх навчальних закладах за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

– жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:

1) військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

2) працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;

3) осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

4) осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

– Громадяни деяких перелічених категорій можуть бути призвані на військову службу, але тільки за їхньою згодою. Крім того, наприклад, особи з інвалідністю, які дають згоду йти на військову службу, за законом мають її проходити тільки за місцем проживання, – пояснює Світлана Артюшкова.

Протягом 6 місяців з дня звільнення з військової служби також не підлягають призову під час часткової мобілізації військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу в оперативному резерві першої черги). Такі особи в зазначений період також можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

Призов на військову службу внутрішньо переміщених осіб

Усі призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані перебувати на військовому обліку:

– за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання – це стосується і ВПО;

– за місцем роботи (навчання);

– у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців – за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України.

Якщо людина прибула на нове місце проживання, вона зобов’язана особисто повідомити про це комісаріат, в якому перебуває на обліку. Те ж саме стосується змін сімейного стану, стану здоров’я, місця навчання – про все це необхідно сповістити в семиденний термін. За правопорушення, пов’язані з військовим обліком, установлено відповідальність.

Адміністративна: за перше порушення – штраф від 510 до 850 гривень. Повторне протягом року, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, загрожує накладенням штрафу від 850 до 1700 гривень.

Кримінальна відповідальність наступає у разі ухилення від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України. Це штраф у розмірі від 5100 до 8500 гривень або виправні роботи на строк до одного року.

Крім того, Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає окремі штрафи на посадових осіб органів влади, керівників підприємств, організацій, установ, які своєчасно не повідомили у військкомат інформацію про наявність потенційних призовників.

Чи можуть мобілізувати тих, хто виїхав за кордон?

– Мобілізація чоловіків з-за кордону – це зараз питання, що викликає багато дебатів. Механізм реалізації не врегульований, тому поки що ніхто нікого не чіпає. У мережі багато фейків, тому ставитися до подібної інформації треба уважно. Краще читати і довіряти лише офіційним джерелам інформації, – зазначає Світлана Артюшкова. 

Що буде, якщо громадянин ігнорує отримані повістки?

– Я теж чула історії про те, як люди отримують по 10 повісток, не приходять до терцентру, і їм усе сходить з рук. Це вигадки. У своїй адвокатській практиці я нічого подібного не зустрічала. Нагадаю, що мобілізація в Україні не припинялася, а зараз законодавство з цього приводу стало більш суворим. За ігнорування врученої повістки можна отримати від трьох до п’яти років позбавлення волі – вже є такі вироки суду, – підкреслює адвокат.

За її словами, якщо ігнорувати повістку, які масово роздають громадянам з метою уточнення облікових даних призовника, то на перший раз буде адміністративна відповідальність. Якщо військовозобов’язаний пройшов ВЛК, отримав повістку-призов на строкову військову службу і пропав, його буде розшукувати поліція. Далі на нього чекає кримінальна відповідальність. Ця практика вже почала працювати.

Адвоката Світлану Артюшкову можна знайти у соцмережах:

https://www.facebook.com/Svitlanaartushkova

Нагадаємо, що більше корисної інформації щодо мобілізації можна прочитати за посиланням.

Нагадаємо також, що Харківщина - один з регіонів, що найбільше постраждав за рік війни, але в місті вже планують будувати нові мікрорайони.

Головні новини Харківська область читайте у нас на сайті.

Автор: Марія Іващенко