Спиртозавод на Харківщині, який хотіли порізати на металобрухт, орудує мільйонами (ФОТО)

Спиртозавод на Харківщині, який хотіли порізати на металобрухт, орудує мільйонами (ФОТО)

фото Юрія Борща

Івашківський спиртозавод після чотирьох років простою за місяць роботи вийшов на 80 % проектної потужності.

Про це в ексклюзивному інтерв’ю «СК» розповів директор підприємства Михайло Захаренко.

– Сьогодні ми вийшли на зовсім інший вид продукції для спиртових заводів. Ми виробляємо біоетанол і на його основі випускаємо компонент моторного палива, як остаточний продукт. Працюємо лише місяць, а вже вийшли на 80 % проектної потужності. Таких обсягів на завод давно не було. Зараз за нашою продукцією в черзі стоять: вантажимо і вдень, і вночі. Ми випускаємо продукції близько 40 тонн на добу. До нового року плануємо вийти на 100 % проектної потужності, а з нового року – на 120 %. Деяке обладнання доведеться реконструювати, особливо у котельні, – розповів директор.

Зараз на заводі працює працює 130 осіб. Переважна більшість – це молодь з навколишніх сіл. Директор розповів, що сьогодні середня зарплата по підприємству складає близько 2800 грн, а до нового року буде не менше 4000 грн.
– На сьогодні, окрім того, що виплатили поточну зарплату за серпень, ми погасили 380 тис. грн заборгованості із зарплати, залишається близько 400 тис. грн, але вважаю, що ще місяць – і ми забудемо як страшний сон про цю заборгованість. Ми заплатили окрім ПДВ 200 тис. грн місцевих податків. Це дуже велика підтримка району і сільській раді, на території якої розташовано підприємство.

Директор розповів, що у 2008 році інвестори – підприємство «Техінсервіс», яке розташоване в Києві, – поставили на завод сучасне обладнання, але спиртозавод так і не запустився, хоча обладнання залишилося. Михайло Захаренко зазначив, що, якщо б не принципова позиція обласної та районної влади завод порізали б на металобрухт.
– Ніхто не думав, що ми запустимо завод. Він був у списку на різання на металобрухт. Напевно, хтось хотів на ньому заробити. Загалом зараз в Україні не працюють 70 спиртових заводів, і те, що ми запрацювали – то диво. Адже ще вчора завод був під загрозою знищення, а сьогодні люди бачать успішний результат, радіють, бо підприємство працює і має добрі перспективи. Сьогодні грошовий обіг тут складає 12 млн грн на місяць. Зараз ми, можливо, найпотужніший завод з виробництва біоетанолу. Взагалі біоетанол виробляють три спиртозаводи: Івашківський (Харківська область), Наумівський (Київська область), Хоростківський (Тернопільська область).


Виконуюча обов’язки головного технолога Надія Лихацька (працює на заводі з 1991 року) розповіла про потужності установки зі зневоднення спирту:
– Спирт, який є основою біоетанолу, має бути абсолютним, тобто щоб води там було не більше 0,2 %. А відтак міцність спирту має бути не менше 99,8 %, тоді він не буде розшаровуватися при змішуванні з бензином у будь-яких співвідношеннях. Станцію зневоднення нам поставила компанія «Техінсервіс». Розрахована вона на 6 тис. декалітрів спирту на добу. «Вузьким місцем» виробництва у нас є котельня, потужність якої поки що не дозволяє нам виробляти таку кількість спирту. Треба проводити реконструкцію котельного обладнання, і тоді ми зможемо вийти на проектну потужність. Зараз ми виробляємо 4800 декалітрів спирту – це поки що наш максимум.

Юрій Борщ

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ