Чому в деяких містах на Харківщині не стартував опалювальний сезон

Чому в деяких містах на Харківщині не стартував опалювальний сезон

Фото: Суспільне

Станом на 29 жовтня близько 90 % котелень на території Харківської області розпочали роботу. Тепло подали у 81,2 % лікарень, 78,6 % освітніх закладів та 85,4 % дитсадків. Проте деякі міста, зокрема Первомайський, досі залишалися без тепла.

Місто без опалення

Станом на 2 листопада опалювальний сезон не стартував у місті Первомайський. Попри те, що технічно місто готове дати опалення в оселі містян, а також у дитсадки, лікарні та школи, поки що тут не отримали дозвіл на подачу газу в котельні від ПАТ «Харківгаз».

Головна причина затримки опалювального сезону – борг перед постачальником АТ «Харківгаз» у розмірі близько 6 мільйонів гривень за розподіл природного газу. З них
3,4 мільйона гривень місто вже погасило. Але, як зазначили в Первомайській міській раді, «Харківгаз» вимагає повної сплати боргу до кінця року – тобто протягом двох місяців.

– Ми спрямували з бюджету 3,4 мільйона гривень. Однак розуміємо, що сума заборгованості збільшиться, оскільки щомісяця нараховуватиметься ще й плата за розподіл газу – це близько 1,1 мільйона гривень. У підсумку з урахуванням уже погашеної частини сума боргу складе більше 5 мільйонів гривень, – розповів перший заступник голови Первомайської міськради Антон Орєхов.

Читайте такожУ Харкові старшокласників відправили на дистанційне навчання

За його словами, ці борги такими темпами стали накопичуватись після того, як минулого року в країні змінилася методика нарахування плати за розподіл газу. Відповідно до неї, плата за розподіл газу в нинішньому опалювальному сезоні дорівнює одній дванадцятій об’єму споживання в фінансовому еквіваленті минулого опалювального періоду. Крім того, «Тепломережі» повинні платити, зокрема, за місяці, коли газ не споживають і відповідно не отримують гроші від споживачів.

– Методика нарахування плати за розподіл, яка діє з минулого року, має несправедливий характер. Відповідно до методики плата нараховується щомісячно за даними минулого опалювального періоду, коли були холодна зима. У минулому році зима була надзвичайно теплою. Тобто ті надходження, які має підприємство, не покривають нарахованих платежів за попередній період. Але розподіл у цьому опалювальному періоді нараховується незалежно від того, чи споживають «Тепломережі» цей об’єм газу чи ні. Крім того, ми розуміємо, що в міжопалювальний період підприємство не здатне платити за цими рахунками, адже не отримує платежів від споживачів, – зауважив заступник голови Первомайської міськради.

За прогнозами Антона Орєхова, опалювальний сезон у Первомайському все ж розпочнеться. Але поки що точна дата, коли ж батареї містян потепліють, невідома.
– Зараз питання вирішується на рівні Харківської обласної державної адміністрації. Проте, аби комплексно вирішити ситуацію, необхідні дії від Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, з проханням змінити методологію. Раніше міська рада зверталася до комісії, однак до цього
часу питання залишається відкритим, – зазначив представник міськради.

Крім методики нарахування плати за розподіл газу, залишається проблема заборгованості перед комунальними підприємствами з боку самого населення. Зокрема, у Первомайському борг жителів за тепло становить близько 40 мільйонів гривень.

– Цей борг накопичувався багато років. Але на сьогодні склалася така ситуація, що навіть ті містяни, які добросовісно сплачують комунальні послуги, все одно залишаються без тепла, – повідомив перший заступник Первомайського міського голови.

На його думку, розв’язати цю проблему може ухвалення законопроекту про посилення відповідальності споживачів за несплату комунальних послуг. У Верховній Раді він зареєстрований, однак поки що не розглядався.

Поки ж через затримку подачі тепла, а також у зв’язку з розповсюдженням швидкими темпами коронавірусної інфекції, школи Первомайського перевели на
дистанційний формат навчання, а дитсадки вимушені опалювати електрообігрівачами.

Читайте також: У Дергачівському районі без газу залишається понад 1000 абонентів

Борг – 5,5 мільйона гривень

З великими збитками цьогорічний опалювальний сезон розпочинається і в Лозовій. Попри те, що з 30 жовтня у місті вже почали запускати котельні, які опалюють житловий масив, Лозова, як і Первомайський, має мільйонні борги перед постачальником. Як повідомили в Лозівській міській раді, наразі КП «Теплоенерго» погашає борг за розподіл та транспортування газу, який накопичився у літні місяці в розмірі 5,5 мільйона гривень.

– Щомісяця борг зростатиме, до кінця року за цю послугу газопостачальній компанії підприємство повинно буде перерахувати ще 8 мільйонів гривень,
– повідомив директор лозівського комунального підприємства «Теплоенерго» Сергій Малишев.

Окрім цього, на збільшення заборгованості вплинуло зростання ціни на газ у жовтні до 6,4 тисячі гривень за 1 тисячу кубометрів. Кожного місяця НАК «Нафтогаз України» для підприємств, які виробляють теплову енергію, встановлюватиме нову ціну на блакитне паливо.

– За таких умов на підприємстві «Теплоенерго» складається критична ситуація, – зауважив Сергій Малишев. – І як довго підприємство зможе працювати зі збитками,
невідомо. Ми не знаємо, яка ціна на газ буде у листопаді.

У вересні рішенням виконавчого комітету Лозівської міської ради в чинний тариф на тепло було закладено вартість газу в розмірі 4,9 тисячі гривень за 1 тисячу кубометрів. Актуальною в Лозовій залишається також проблема заборгованості за тепло самих місцевих жителів. Так, на 30 жовтня сума коштів, які комунальному підприємству заборгували лозівчани, складала більше 70 мільйонів гривень.

Матерiaли по темі

subscription
Підписка на розсилку
Хочу отримувати головні новини:
Підписка на розсилку
Хочу отримувати головні новини: