Судде, купи окуляри. Що буває, коли арбітр недогледів помилку. Відео

02.12.2017 14:00 Спорт
Минулої неділі, 26 листопада, у матчі «Валенсія» – «Барселона» арбітр не зарахував «чистий» гол каталонців, що викликало серйозний резонанс в Іспанії і не тільки. З цього приводу «СК» згадує грубі помилки футбольних арбітрів, які вирішували долю матчу.

Німеччина – Франція, 1982

Що сталося. За вихід у фінал чемпіонату світу 1982 року сперечалися збірні Німеччини та Франції. Під кінець першої години гри стався епізод, що надовго заплямував репутацію воротаря німців Геральда Шумахера серед футбольної громадськості. За рахунку 1:1 на 50-й хвилині на заміну у французів з’явився центральний захисник Патрік Баттістон. Через десять хвилин після своєї появи він міг вивести свою команду вперед, але натомість його самого вивели з гри. Геральд Шумахер на шаленій швидкості врізався в Баттістона, коли цей захисник опинився на місці центрального форварда в небезпечній позиції. Захисник отримав важку черепно-мозкову травму, у нього було вибито три зуби і серйозно постраждав хребет, деякий час він пролежав несвідомим. Відомий французький футболіст усіх часів Мішель Платіні згодом сказав: «Подумав, що Баттістон помер, тому що в нього не прощупувався пульс і обличчя стало дуже блідим». А грубіян Шумахер навіть не отримав жовтої картки. Але після цього епізоду, коли він торкався м’яча у грі, з трибун лунав свист.

Чого це вартувало потерпілим. Після такої шокової терапії решта матчу пройшла без особливих подій – основний час закінчився за рахунку 1:1. В овертаймі кожна команда двічі розписалася у воротах опонента, і доля путівки у фінал вирішувалася в серії післяматчевих пенальті. Головним героєм тієї «футбольної лотереї» став Шумахер, який узагалі не мав бути на полі. Геральд відбив два удари французів, що дозволило німцям пройти далі. Але у фіналі вони програли Італії 3:1.

Аргентина – Англія, 1986

Що сталося. У чвертьфіналі чемпіонату світу 1986-го між Аргентиною та Англією стався епізод, який, напевно, будуть пам’ятати завжди. Того дня на 51-й хвилині туніський арбітр Алі Бін Насер зарахував гол, забитий легендарним Дієго Армандо Марадоною рукою. Він дозволив латиноамериканцям вийти вперед. Згодом цей гол назвали «Рука Бога».

Чого це вартувало потерпілим. Суддівська неуважність сильно вплинула на моральний стан родоначальників футболу. Через три хвилини Марадона забив ще один гол, не менш пам’ятний в історії футболу, але цього разу за правилами. Англійці тільки змогли відквитати один м’яч зусиллями Гарі Лінекера. Таким чином, завдяки помилці туніського рефері, аргентинці пройшли в півфінал, а згодом – завоювали чемпіонське звання.

Південна Корея – Італія, 2002

Що сталося. На домашньому мундіалі Південна Корея впевнено подолала груповий етап і в 1/8 натрапила на грізних італійців. Результат цього протистояння вирішив арбітр – еквадорський суддя Байрон Морено. Протягом всього матчу латиноамериканець «помилявся» на користь господарів. На стартових хвилинах поєдинку представник Феміди на рівному місці придумав пенальті в бік італійців. Втім справедливість перемогла – «точку» потягнув Джанлуїджі Буффон, але на цьому помилки латиноамериканця не закінчилися. Вже в овертаймі, за рахунку 1:1, азіати сфолили у власному штрафному, і рефері змушений був вказувати на «точку», але суддя «прогледів» момент порушення і пенальті не дав. Більш того, він «нагородив» постраждалого Франческо Тотті жовтою карткою за симуляцію, для якого цей «гірчичник» став другим.

Чого це вартувало потерпілим. В результаті італійці, які несправедливо залишилися в меншості, пропустили «золотий» гол від Ан Чжун Хвана на 116-й хвилині. Після тієї гри доля ненависного всій Італії судді склалася не дуже гладко – в 2010 році його було затримано з великою партією героїну в аеропорту Нью-Йорка і засуджено на 2,5 року позбавлення волі.

Хорватія – Австралія, 2006

Що сталося. Один з головних курйозів ЧС-2006 стався у важливому матчі третього туру між хорватами і австралійцями. У цьому поєдинку розігрувалася путівка в плей-оф. Для її досягнення хорватам треба було перемагати, австралійцям – не програти. За рахунку 2:1 на користь балканців їх гравцеві Йосипу Шимунічу головний арбітр зустрічі Грем Полл показав жовту картку. На 90-й хвилині, за рахунку 2:2, представник Феміди знову виписав цьому ж гравцеві «гірчичник», однак не видалив його. Як з’ясувалося згодом, суддя записав це попередження до себе в блокнот, при цьому скоротивши прізвище до трьох букв (Sim.). А коли показував другу жовту картку, подумав, що першу картку показав іншому гравцеві збірної Хорватії Даріо Шимічу. Цю помилку не помітили ні бокові судді, ні інспектор матчу. Нарешті, на 93-й хвилині Шимуніч побачив перед собою третю жовту картку і все-таки покинув поле.

Чого це вартувало потерпілим. Це одна з небагатьох суддівських помилок, що не вплинула на потерпілу сторону. Завдяки цьому курйозу, три хвилини компенсованого часу команди грали в рівних складах, що трохи збільшило шанси балканців на успіх. А так би вони грали в меншості, забити було б складніше. Але, як не крути, австралійці заробили потрібну їм нічию і вирушили в плей-оф, де відразу вилетіли від майбутнього переможця змагань, збірної Італії.

Україна – Англія, 2012

Що сталося. На домашньому Євро-2012 збірна України стала жертвою суддів. Перед останнім матчем групового етапу з Англією у вітчизняних футболістів було в активі три очки. Для виходу в плей-оф їм треба було вигравати у родоначальників футболу. На 48-й хвилині Уейн Руні вивів англійців уперед, утім на 63-й хвилині українці могли повернутися в гру – проти цього була суддівська бригада на чолі з угорцем Віктором Кашшаї. Екс-форвард «Металіста» Марко Девіч вийшов на воротаря англійців Джо Харта і пробив повз нього у ворота. Джон Террі встиг вибити м’яч, але він все ж таки перетнув «стрічку». Однак цього арбітри не помітили. Тут більше претензій не до головного арбітра зустрічі, а п’ятого, який перебував достатньо близько від епіцентру подій. Після матчу Віктор Кашшаї визнав свою помилку, а цей матч став останнім для угорця на україно-польському Євро.

Чого це вартувало потерпілим. Після цієї несправедливості в українців опустилися руки, вони були вже не в силах щось зробити. В результаті після цього матчу вітчизняні футболісти отримали статус глядачів, а англійці пройшли в чвертьфінал, де програли за пенальті майбутнім фіналістам турніру, італійцям.

Валенсія – Барселона, 2017

Що сталося. Один з найсвіжіших суддівських ляпів стався 26 листопада в матчі «Валенсія» – «Барселона» у рамках 13-го туру чемпіонату Іспанії. Перша команда приїхала в гості до другої – цього поєдинку чекала з нетерпінням уся Іспанія, і не тільки, але матч зіпсувала суддівська помилка. Перший тайм «Барса» провела дуже потужно. Не можна сказати, що в неї було багато стовідсоткових моментів, але за сукупністю їх гри та всіх напівмоментів до перерви каталонці награли на гол. І його все ж таки забили. Ліонель Мессі несильно пробив з лінії штрафного, але кіпер господарів Нету не впорався з цим скромним «пострілом» аргентинця – упустив м’яч за лінію воріт, а потім уже у відчайдушному стрибку вибив його. Усі побачили, що був гол. Усі, крім головного арбітра зустрічі Іглесіаса Вільянуеви і його помічників. Уже половина гравців «Барселони» побігла святкувати взяття ворожих воріт, але представник Феміди його там не вгледів. Більш того, в атаці у відповідь уже «Барселона» могла отримати у свої ворота, але Сімоне Дзадза з лінії штрафного не влучив. Так перший тайм і закінчився без голів.

Чого це вартувало потерпілим. Ображені арбітром каталонці й зовсім могли зазнати першої поразки в сезоні. «Валенсія» зусиллями Родріго вийшла вперед, але Мессі і компанія зуміли уникнути поразки, зігравши 1:1. Наразі вся Іспанія бурхливо обговорює епізод з незарахованим голом, мовляв, тут присутня довга рука з Мадрида, яка заважає каталонцям піти в серйозний відрив від столичного «Реала» і впливає на іспанських суддів.