Декрет і армія – у стаж. Що враховуватимуть перед виходом на пенсію

Декрет і армія – у стаж. Що враховуватимуть перед виходом на пенсію

Фото: dela.biz

В солідарній пенсійній системі страховий стаж – один з головних чинників, що впливає на розмір пенсії. Що ще, окрім трудових буднів, включає це поняття, дізнався «СК».

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Згідно з реформою, що наразі впроваджується в Україні, мінімальний стаж поступово зростатиме. Якщо сьогодні цей показник становить 15 років, то вже з наступного буде 25 років, а потім зростатиме щороку і після 2028 року зупиниться на позначці 35 років.

До страхового стажу належать не тільки «трудові будні», а й декретна відпустка, і служба в армії.

Для жінок, які перебували в декреті до 2004 року, цей період зарахується до стажу незалежно від того, працювала вона чи ні. Із 2004 року декретну відпустку зараховують, якщо жінка отримувала соцдопомогу.

У Міністерстві соцполітики пояснюють: до 2004 року до трудового стажу включалися всі періоди перебування в трудових відносинах, у тому числі й відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами; по догляду за дитиною до трьох років; по догляду за дитиною відповідно до медичного висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку. А от уже з 2004 року час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері за умови, якщо вона отримує допомогу по догляду за дитиною. Із 1 січня 2005 року внески за ці періоди сплачуються за рахунок коштів державного бюджету.

Сплата внесків за періоди перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами проводяться з 1 липня 2013 року.

Фото: prm.ua

До страхового стажу зараховуватимуть і строкову службу у армії. Військові частини сплачують внески до Пенфонду за своїх солдатів з 2007 року. Але складність полягає в тому, що частини почали передавати в Пенсійний фонд індивідуальні звіти по кожному військовослужбовцю тільки в 2016 році.

Як повідомили «СК» у ГУ ПФУ в Харківській області, з 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тож з нового року до страхового стажу включатимуть проходження військової служби по 31 грудня 2017 року; перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року; перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку – з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Окрім цього, у страховий стаж включатимуть і ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно (підтверджується довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності); з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

Пенсійна реформа передбачає і можливість купувати роки страхового стажу. Так, один його рік вартуватиме приблизно 16,8 тис. грн, два – 25,3 тис. грн.

Читайте також: Боротьба зі сміттям: чи приживеться досвід Польщі в Україні

Мирослава Кольцова