Калина: користь та правила зберігання

07.11.2020 16:43 Корисно
Фото: lifestylemedia.biz Фото: lifestylemedia.biz
Восени кущ калини горить червоними ягодами; після перших заморозків вона стає солодкою – і її можна збирати і заготовляти. Калина – джерело вітамінів і корисних мікроелементів, ягода допоможе зміцнити імунітет, що особливо актуально сьогодні.

Калина – унікальна у своєму роді рослина. Її корисні властивості практично не мають аналогів. Вітаміну С в ній у два рази більше, ніж у цитрусі. Крім того, плоди містять вітаміни А, Е, Р, К, а також ефірні олії, мікроелементи (калій, кальцій, магній, залізо, марганець, натрій, цинк, фосфор, ванадій, молібден) і органічні кислоти (мурашину, олеїнову і оцтову), що додають ягоді кислинки. У «начинці» калини багато пектину, який регулює вміст холестерину в організмі, добре впливає на обмін речовин, внутрішньоклітинне дихання, виводить радіонукліди.

Для жіночого здоров’я калина – це ласощі, добре підтримують організм. Ягода допомагає стабілізувати гормональний фон, схуднути і зберегти фігуру в формі. А ще калина благотворно впливає на стан шкіри. Для чоловіків калина також дуже корисна, і нехтувати нею не варто. Ця ягода дуже хороший засіб для профілактики хвороб печінки, серцево-судинних захворювань. Дітям ягоди калини допоможуть зміцнити імунітет і «підгодувати» організм вітамінами.

Незважаючи на величезну користь, калина має і протипоказання. Її не варто вживати вагітним: калина викликає стимуляцію скорочення матки, що може призвести до викидня. Не можна використовувати калину і мамам, які годують грудьми, через небезпеку виникнення алергічної реакції у малюків до трьох місяців від народження. Оскільки ця ягода має сечогінні властивості, то не варто її вживати людям, що страждають на енурез, хвороби нирок. Тривале застосування калини може спровокувати утворення тромбів, зниження артеріального тиску, виникнення гіпоксії та ішемії. Не можна вживати калину при гастриті з підвищеною кислотністю, а також коли є виразка. Протипоказанням до вживання калини також є схильність до згущення крові.

Калина на запас: чотири способи зберегти вітамін С

Калина, зібрана в кетягах, добре зберігається в прохолодному провітрюваному місці. Ящик або іншу ємність треба залишити відкритою, щоб провітрювати врожай. Також кетяги можна підвісити в погребі на мотузці. Якщо немає можливості зберегти ягідки в прохолоді, їх можна залишити у квартирі. Це не дуже скоротить терміни зберігання.

Калину можна заморозити. Важливий нюанс – до заморожування її не мити. Все просто: треба відокремити ягоди від кетяга, видаливши плодоніжки, розподілити їх у целофанові пакети або пластикові контейнери і покласти в морозилку. Термін зберігання плодів у таких умовах – один рік. Ягоди не втрачають своїх поживних речовин.

Сушити калину можна за допомогою духовки (при 100 ° С 6–8 годин), мікрохвильовій печі (в режимі 600 Вт 15 хвилин), електросушарки для овочів і фруктів (4 години в режимі 80 ° С), на свіжому повітрі (3–4 дні за умови сонячної погоди).

Перед початком роботи урожай ретельно промити, очистити від бруду, пилу, живців і листочків. Для сушіння в духовці, мікрохвильовій печі, електросушарці деко або іншу плоску ємність застелити пергаментним папером, потім рівним шаром розкласти ягоди. Сушити у необхідному для приладу режимі.

Якщо сушити ягоди на свіжому повітрі, то треба розстелити на поверхні газети в 3–4 шари, потім покрити все дихаючою тканиною. Розкласти калину рівним шаром і залишити на відкритому повітрі. Кожен день уранці і ввечері слід перемішувати майбутні сухофрукти.

Читайте також: Пальмова олія: кому – користь, кому – шкода