Рекордний урожай та пізня посівна. Харківські аграрії розповідають про проблеми галузі

03.09.2014 06:35 Агропром
infoindustria.com.ua infoindustria.com.ua

Задоволені рекордним урожаєм, після жнив аграрії області чекають цінової реакції на зерно й разом з тим готуються до осінніх робіт і наступної посівної.

 Поки не настав час сіяти озиму, вони придивляються до посівного матеріалу.

Не встигли аграрії зібрати врожай, як час уже готуватися до нової посівної. На черзі – озимі культури. Однак широкомасштабно приступити до їх посіву аграріям заважає посуха. Незважаючи на опади минулих тижнів, вологи виявилося недостатньо. І аграрії Харківщини бідкаються, чекаючи на рятівні дощі.

– Ми задоволені, що наприкінці серпня пройшли дощі, але вони мали локальний характер, і в окремих районах вологи нема. Зокрема, потерпають Ізюмський, Дворічанський, Близнюківський, Куп’янський, Лозівський райони. І там, вочевидь, будуть проблеми у строках сівби, – ділиться попередніми прогнозами заступник директора з наукової роботи з науково-інноваційного забезпечення Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва Сергій Попов.

Фахівець пояснює, що посівний шар ґрунту складає 10 см, саме там має міститися волога. А продуктивною земля вважається, коли опади зволожили ґрунт на глибину 5 мм. За словам Сергія Попова, оптимальними для сівби є строки після 10 вересня. Тож у наших аграріїв є ще 10 днів, аби дочекатися дощів. Якщо цього не станеться, посівна стартує значно пізніше.

– Великий ризик сіяти озиму пшеницю в сухий ґрунт. Разом з тим, відзначається зміна клімату, строки сівби змістилися на 10–12 днів. Тому найголовніше – відсіятися до кінця вересня, – додає Сергій Попов.

За прогнозами, очікується засіяти озиминою 450 тис. га (так званий озимий клин), із них 20 тис га – тритикале. А вже сьогодні аграрії гострять леза збирати кукурудзу, гречку, ріпак. Після цих пізніх попередників землю слід добре підготувати під висівання озимих.

– Головне – вчасно зробити мілкий обробіток ґрунту – боронування й культивацію. Цим потрібно зайнятися в той самий день, буквально через 2–3 години після збирання попередника, аби зберегти наявну вологу, – радить Сергій Попов.

Як запевнили у профільному департаменті Харківської облдержадміністрації, цього року наші сільгоспвиробники впевнено почуваються перед проведенням осінніх робіт і посівом озимих культур під урожай 2015 року. Попри те, що зараз космічно зростають ціни на мінеральні добрива, паливно-мастильні матеріали, останніми область забезпечена на 70 %.

– Звичайно, економічна ефективність цього року десь, може, й не така, як сподівалися аграрії, але я на зустрічах їм завжди кажу: ми вступили в ринкові умови, у європейський цивілізований сільськогосподарський світ, і єдине, що допоможе нам залишитися на плаву, – це підвищення економічної ефективності, а саме – збільшення врожайності, – стверджує директор Департаменту агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації Борис Данилів.

Коментуючи нинішній урожай, місцеві агрономи відзначають, що завжди присутня така закономірність: чим вищий урожай, тим нижча якість зерна. Цьогорічний рекордний урожай досягнуто першочергово за рахунок густоти й продуктивності стеблестою. Фахівці стверджують: у тих господарствах, де спостерігався високий рівень догляду за посівами, надто – прикореневе підживлення азотними добривами, там спостерігається висока якість урожаю. А ще, там, де зібрали зерно до дощів – усе добре, там, де після – воно піддалося поворотному зволоженню, і якість зерна погіршилася.

Тетяна Василець, матеріал з газети "Слобідський край" №105 від 02.09.2014

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта