«Карантинні» 8 тисяч гривень: хто не отримає допомогу від держави

08.12.2020 12:26 Економіка
Фото: tgnews.com.ua Фото: tgnews.com.ua

В Україні вводять одноразові грошові виплати для працівників та підприємців, які постраждали через карантинні обмеження. Очікується, що одноразову допомогу в розмірі 8 тисяч гривень отримають у країні близько 1,6 мільйона громадян. Хто може претендувати на гроші від держави та чому допомогу можуть не отримати саме ті ФОПи, які постраждали через пандемію найбільше, – у матеріалі «СК».

Отримають не всі

4 грудня Верховна Рада схвалила законопроєкти щодо підтримки людей і бізнесу на карантині. Зокрема, парламент ухвалив за основу та в цілому законопроєкт № 4429 «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2».

Відповідно до закону, працівники та фізичні особи – підприємці, які постраждали через карантинні обмеження, мають право на одноразову матеріальну допомогу в розмірі 8 тисяч гривень.

Зокрема для ФОПів передбачена компенсація за втрату частини доходу внаслідок карантину. Для отримання допомоги ФОП повинен мати в переліку видів діяльності першим той, який обмежується під час карантину. Це роздрібна торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами (КВЕД 47); тимчасове розміщування (КВЕД 55); діяльність із забезпечення стравами та напоями (КВЕД 56); демонстрація кінофільмів (КВЕД 59.14); діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг (КВЕД 90) та діяльність у сфері спорту, організування відпочинку та розваг (КВЕД 93).

За словами президента Асоціації приватних роботодавців Олександра Чумака, вимога в законі, яка передбачає, що один із вищезгаданих видів діяльності має бути першим, значно ускладнює процедуру отримання цієї допомоги для бізнесу.

– Отримувачами допомоги можуть бути тільки шість кведів, і це означає, що більшість підприємств не підпадає під цю підтримку. Приміром, ті ж перукарні, а також багато ФОПів, які займаються цією діяльністю, але КВЕД у них не є основним. Річ у тому, що КВЕД – це коди, які були впровадженням статистичної звітності, аби враховувати напрями діяльності. І ніколи не були визначальними для потреб податкових. Тому підприємці вносили КВЕДи, не дуже замислюючись над тим, який саме має бути першим. Це є головною проблемою, з якою зіткнуться підприємці, – пояснив Олександр Чумак.

Ті ж ФОПи, у яких вид діяльності не підпадає під карантинні обмеження, допомогу не отримають. Не зможуть отримати гроші й підприємства, які були зареєстровані менш ніж за три місяці до набрання чинності цим законом. А також ті підприємці, які у 2020 році сплатили ЄСВ менш ніж за три місяці.

Читайте також: На трасі Чугуїв-Мілове спеціальна установка "ловитиме" перевантажений транспорт

Часткова компенсація по зарплатах

Окрім цього, закон передбачає надання одноразової матеріальної допомоги компаніям для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час дії карантину. Ця норма стосується підприємств, які (на час набуття чинності законом) вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простій у зв’язку з впровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів. Розмір допомоги вираховується пропорційно скороченню робочого часу працівника, але не може перевищувати 8 тисяч гривень.

– Навіть така часткова компенсація заробітних плат найманим працівникам не покриває виплати, які несе підприємець. Приміром, більшість підприємців орендує приміщення, а оренда передбачає, що обов’язково вносяться авансові платежі за опалення, електроенергію та інші комунальні послуги. Тому ці збитки набагато більші, аніж 8 тисяч гривень, – додав Олександр Чумак.

Одноразову матеріальну допомогу в розмірі 8 тисяч гривень можуть отримати й наймані працівники, які втратили частину заробітної плати внаслідок запровадження карантинних обмежень. Аби отримати гроші, працівник має бути оформленим на підприємстві, яке працює у видах діяльності, що потрапляють під обмеження на час карантину (види діяльності перелічені вище).

На допомогу не можуть претендувати працівники компаній, які не відрахували ЄСВ за ІІІ квартал. Також додаткові виплати не отримають працівники тих компаній, діяльність яких не обмежується на час карантину. На одноразову допомогу не слід претендувати й тим, хто працює за сумісництвом або має середню зарплату, яка перевищує 30 тисяч гривень на місяць.

Також ухвалений закон передбачає одноразову компенсацію суб’єктам господарювання з метою відшкодування витрат, понесених на сплату єдиного внеску (ЄСВ) на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Сума одноразової компенсації становитиме середньомісячну суму ЄСВ з розрахунків останніх 10 місяців.

Проте компенсація не надаватиметься, якщо з ЄСВ є заборгованість. Крім того, документ передбачає продовження дії ліцензій компаніям на продаж алкоголю на період карантину, а також протягом трьох місяців після його закінчення. Документи дозвільного характеру продовжують дію на період карантину та протягом трьох місяців після його закінчення.

Продовжується й термін дії договорів оренди державного та комунального майна, які закінчуються у період карантину та протягом одного місяця з дня його закінчення. Не нараховується та не сплачується плата за оренду державного або комунального майна.

Читайте також: На 1 мільярд доларів підприємці області продали свого товару за кордон

Тільки перша група

Також парламентарії схвалили в цілому законопроєкт № 4430 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Цей закон передбачає низку податкових стимулів для громадян, малого й середнього бізнесу на період можливого оголошення карантину. Зокрема, пропонується списати податковий борг платникам податків у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за всіма податками та зборами не перевищує 3060 гривень. Також платники єдиного податку І групи звільняються від сплати цього податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року.

– Це те, що потрібно було зробити раніше, але все ж таки до переліку необхідно було б включити не тільки І групу, але й ІІ. Бо саме у ІІ групи оподаткування є наймані працівники, а це – додаткове навантаження, – додав Олександр Чумак.

Також до 29 грудня 2021 року відстрочено погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, зокрема самозайнятих осіб, що в загальній сумі не перевищує 6800 гривень.

Закон скасовує оподаткування податком на доходи фізичних осіб та податком на прибуток підприємств матеріальної допомоги та компенсацій, отриманих відповідно до президентського закону про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період карантинних заходів з метою запобігання поширенню в Україні COVID-19.

«Ці податкові стимули допоможуть бізнесу не накопичити податкові борги, якщо доведеться призупинити діяльність. У комплексі з іншими законопроєктами це дасть змогу підприємцям підготуватися до можливого локдауну і пройти його без серйозних втрат», – написала у Фейсбуці прессекретарка Президента Юлія Мендель.

Також у Верховній Раді в цілому схвалили «Про внесення змін до статті 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (законопроєкт № 4431).

Цей документ розширює перелік напрямів, за якими можуть використовуватися кошти Фонду з боротьби з наслідками епідемії коронавірусу.
Зокрема, ці кошти можуть спрямувати на одноразову матеріальну допомогу громадянам у разі посилення карантину; матеріальну допомогу бізнесу для збереження робочих місць; одноразову компенсацію бізнесу для сплати ЄСВ за найманих працівників.

Як отримати допомогу

Куди звертатися по допомогу та як буде здійснюватися її виплата, стане відомо після того, як Президент України підпише вищезгадані закони та урядовці опублікують сам механізм. Проте в Мінцифрі вже заявили, що отримати допомогу можна буде за допомогою мобільного додатка «ДІЯ».

Також у Міністерстві вже підрахували, що одноразові виплати зможуть отримати більше мільйона українців. Загальний обсяг фінансування за напрямом становитиме 10 мільярдів гривень.

– Для того, щоб скористатися допомогою, потрібно подати заявку на порталі або у мобільному додатку «ДІЯ». Для заповнення заяви знадобиться до 5 хвилин часу. Після заповнення заяви та перевірки її у реєстрах Пенсійного фонду України ви отримаєте матеріальну допомогу на свій рахунок. Загалом очікується, що послугою скористаються 1,6 мільйона українців, – повідомив віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.


Більше 80 % підприємців зазнали збитків

Більше 80 % підприємців зазнали збитків 83 % підприємств – членів організації «Європейська Бізнес Асоціація» у Харківській області зазнали збитків через карантинні обмеження. Про це в ефірі «Українського радіо Харків» розповів голова правління EBA на Харківщині Едуард Рубін.

За його словами, це переважно представники великого і середнього бізнесу. Згідно з опитуванням, 6 % компаній у Харківській області не мали втрат через карантин, 11 % отримали прибуток.

Також у підприємців поцікавилися, чи влаштовує їх судова система, чи стикається бізнес з корупцією, проблемами інфраструктури та чи легко взагалі вести бізнес. У Харківському регіоні 61 % задоволені веденням бізнесу, 33 % відповіли, що вести бізнес тут легко, 6 % – складно. 23 % відповіли, що їм важко щось планувати, 20 % збираються скорочувати видатки, 17 % збираються освоїти нові ринки, 13 % розширятимуться і впроваджуватимуть діджитал-технології.