Пестициди з Харківщини вивезли до Польщі на утилізацію

05.06.2012 12:43 Економіка
Пестициди вивезли до Польщі Пестициди вивезли до Польщі

Територію Харківської області повністю звільнено від непридатних до використання пестицидів і агрохімікатів.

 Серед них – і відходи, що утворились понад 20 років тому в результаті аварії в цеху з виробництва отрутохімікатів, і були великою загрозою для навколишнього середовища.

Шкідливі речовини відправили в Польщу

Про це під час робочої поїздки до Первомайського ДП «Хімпром» повідомив начальник Державної екологічної інспекції у Харківській області Артем Георгіян. За його словами, з 8 до 25 травня з території Харківської області вивезено 1070 т пестицидів і агрохімікатів. Зокрема, 22 т – з Шевченківського району, 31 т – зі Зміївського, 1 т – з м. Первомайського (ще 967 т було вивезено з території ДП «Хімпром»), 9 т – з Кегичівського району, 28 т – з Валківського , 10 т – з Золочівського, близько 1 т – з Нововодолазького.

Пестициди вивезли в Польщу на завод з утилізації цих речовин.
Як повідомив головний технолог ДП «Хімпром» Володимир Шилов, діюча речовина продукції, що звідси вивезено, – фосфорорганічні сполуки, які під впливом високої температури  утворили ще більш шкідливі речовини і через це були великою загрозою для навколишнього середовища.

– З роками проблема зберігання відходів і отрутохімікатів стала гострішою, адже у підприємства не було фінансової можливості підтримувати належні умови їх зберігання, тому у 2008 році на виробництві почалися збирання і складування цих речовин, – сказав Володимир Шилов.

Забруднення може призвести до онкозахворювань

За допомогою Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем (м. Харків) співробітники ДП «Хімпром» визначили хімічний склад відходів і способи їх утилізації. Як повідомив завідувач лабораторії природоохоронних заходів в агропромисловому комплексі цього інституту Анатолій Юрченко, подібні шкідливі речовини виявляють по області не тільки на територіях підприємств, а й за їх межами. Адже горе-господарі намагались позбутися небезпечного багажу всіма способами, у тому числі викидаючи просто в лісосмуги.

– Ми ведемо моніторинг на відстані 150 метрів від місця зберігання пестицидів і робимо аналіз по профілю ґрунту. Забруднені не тільки зовнішні шари, а й унутрішній шар, з якого отрута може потрапити в підземні води. А це забруднення джерел, пити воду з яких може бути шкідливим для здоров’я: у першу чергу уражається імунна система, унаслідок чого можуть виникнути небезпечні хвороби, у тому числі й онкологічні.

За два роки витрачено понад сорок мільйонів гривень

З 2010 до 2012 року з Харківської області вивезено 1800 т шкідливих речовин. За словами начальника Головного управління охорони навколишнього середовища Харківської облдержадміністрації Романа Квартенка, для вивезення цих речовин у 2011 році було виділено 12,5 млн грн з Державного фонду екології і 6 млн грн – з обласного фонду екології, а в 2012 році з Державного фонду екології виділили ще 22 млн грн.

– З 1995 року ці хімічні речовини, які були на території Харківської області, нікому не були потрібні, – зазначив Роман Квартенко. – Їх вивозили потроху – по 100 т на рік. Тільки протягом останніх двох років (2010–2012) їх розпочали вивозити масово. До того ж ми не тільки вивезли їх з області, а й очистили підприємства і склади, на яких вони були, від забрудненої тари.

Тамара Кіч, матеріал з газети "Слобідський край" №66 від 02.06.2012

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта