Видобуток газу на Харківщині за допомогою гідророзриву. Коментарі експертів

08.02.2013 11:33 Економіка
http://minprom.ua http://minprom.ua
Технологія гідророзриву пласта (ГРП), що використовуватиметься компанією «Шелл» для розробки Юзівського родовища, є безпечною та доцільною.

А активне використання даного методу сприятиме збільшенню обсягів видобутку власного газу України і зміцненню енергетичної незалежності держави.

Такий висновок науковців озвучив директор Українського науково-дослідного інституту природних газів «УкрНДІгаз» Сергій Кривуля під час сесії Балаклійської районної ради.

– Півтора тижні тому гідророзрив було здійснено на 522-й свердловині. Як бачите, ніяких негативних наслідків цього не зафіксовано, – наголосив директор ГПУ «Шебелинкагазвидобування», депутат Харківської обласної ради Юрій Фесенко.

– Також не мають ніякого підтвердження закиди щодо впливу ГРП на ґрунтові води. Адже водяні колектори проходять на відстані 800–1500 метрів під землею, а розрив проводиться нижче 3,5 кілометрів.

Видобуток вуглеводнів на Юзівському газовому родовищі здійснюватиметься у відповідності до міжнародних стандартів з охорони навколишнього середовища та соціальної відповідальності. У цьому запевнила спеціаліст із зв’язків з громадськістю компанії «Шелл» Валентина Гекова. Для цього компанія проводитиме комплексну оцінку потенційного впливу проекту на екологічне та соціальне середовище і на здоров’я населення ще до початку проведення робіт.

– Гідрологічний розрив пласта (ГРП) в усьому світі – один із найефективніших методів інтенсифікації підвищення продуктивності свердловин, який включає в себе процес закачування у нафтогазоносний пласт спеціальної рідини під високим тиском, під дією якого порода пласта рветься і в ньому утворюється тріщина, – розповів експерт.

За словами Сергія Кривулі, завдяки цьому до розробки залучаються незадіяні ділянки покладів, при цьому значно збільшується приплив вуглеводнів нафти чи газу у свердловину. Це ефективний засіб видобутку із тих запасів, які раніше за традиційними технологіями вважалися невидобувними. 

ГРП є безпечним і для територіальних громад. За словами Юрія Фесенка, ця технологія не є новою, в СРСР її було вперше застосовано в 1952 році, а зараз вона активно використовується на харківських родовищах.

Тамара Кіч, матеріал з газети "Слобідський край" №17 від 07.02.2013

Джерело: SLK
Автор: Администратор сайта