За прострочену платіжку штрафуватимуть

11.11.2017 14:00 Економіка
Фото:pon.org.ua Фото:pon.org.ua

Парламент схвалив закон про житлово-комунальні послуги. Документ обіцяє навести лад у прямому і переносному сенсі у багатоквартирному житлі та карати тих, хто ігнорує сплату за «комуналку».

У четвер, 9 листопада, народні обранці у повторному другому читанні підтримали 262 голосами проект закону № 1581-д «Про житлово-комунальні послуги». Цей законопроект лежав у стінах Верховної Ради України з лютого 2015-го. Документ установлює порядок укладення споживачами договорів на отримання всього комплексу житлово-комунальних послуг. Стосується це послуг управління, водопостачання, поводження з відходами газу, електрики. І згодом українці платитимуть не за послугу, а за її результат, тобто не просто за подачу води у червоному крані, а за подачу справді гарячої. Усе це прописуватиметься у договорі з компаніями, які ці послуги надають. Договори можна буде підписати як індивідуально, так і колективно – через ОСББ, або ж уповноважену особу.

Щодо постачання теплової енергії, у новому законі № 1581-д «Про житлово-комунальні послуги» прописано, що споживачам у багатоквартирних будинках воно буде здійснюватися згідно з договором про надання комунальної послуги з постачання теплової енергії. Так, тарифи на теплову енергію, що виробляється та поставляється за допомогою систем автономного опалення, формуватимуться  і встановлюватимуться окремо для кожного багатоквартирного будинку. Однак його має бути обладнано системою автономного опалення. Крім того, буде враховано собівартість виробництва та постачання теплової енергії у таких системах, а також рентабельність суб’єкта господарювання, що провадить таку діяльність.

Поводження з відходами виводитиметься в окрему послугу. І ще одна новинка –  запроваджується перевірка якості житлово-комунальних послуг. І власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, укладатимуть договори з тими підприємствами, що займатимуться вивезенням побутових відходів, та головне – забезпечуватимуть роздільне збирання непотребу.

Прийнятий Закон «Про житлово-комунальні послуги» профільний урядовець – віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко назвав законом, що розмежовує обов’язки і права споживачів і надавачів послуг.

– Це перший крок до можливості мешканців багатоповерхового сектора впливати на надання якісних послуг по справедливій ціні. Прийнятий закон у комплексі із Законом № 417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спрямовані на зміцнення в Україні інституту «ефективного власника», – прокоментував Геннадій Зубко.

А ще віце-прем’єр додав, що документ передбачає право споживача на зменшення розміру плати за житлово-комунальні послуги, коли, скажімо, їх не надають або надають у неповному обсязі, зниженої якості. Наприклад, цей Закон надає право споживачу не сплачувати вартість комунальних послуг (крім теплової енергії), якщо ними він не користується за період тимчасової відсутності у приміщенні понад 30 календарних днів.

– Ми підготували всі підзаконні акти, які дають можливість проводити конкурс, укладати типовий договір, управляти майном. Законом встановлюється порядок укладення споживачами договорів на отримання всього комплексу ЖКП – на послугу управління, водопостачання, поводження з відходами, газ, електрику. Наступний крок – напрацювання додаткових інструментів, які дадуть можливість більше контролювати постачальників послуг, – пояснив Геннадій Зубко.

Та крім нових приємних можливостей цей Закон несе українцям і неприємні сюрпризи. Так, з’явиться штраф за невчасну сплату рахунків. Як повідомила 9 листопада народний депутат, член робочої групи з питань реформування житлово-комунального господарства при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства УкраїниОлена Бабак, із 1 січня 2019 року в Україні буде запроваджена пеня за прострочення оплати квитанцій ЖКГ. Пеня нараховуватиметься за кожен день після кінцевої дати оплати за послуги.

За словами Олени Бабак, пеня становитиме 0,01 % за кожен день прострочення, тобто 100 днів «прострочки» дорівнюватимуть 1 % від суми заборгованості. Народна депутатка також додала, що за рік максимальна сума пені дорівнюватиме 3,65 %. Закон також враховує і зворотний бік, наприклад,  якщо держава має заборгованість із субсидій чи пільг, то пеня нараховуватись не буде.

Крім того, пеня також не нараховуватиметься, якщо роботодавець не оплатив працівнику його роботу. Як заспокоїла Олена Бабак, «усім людям, які не зможуть платити за житлово-комунальні послуги з об’єктивних причин, пеня не нараховуватиметься».

Закон «Про житлово-комунальні послуги» має запрацювати через півроку. Він є четвертим ключовим законом у реформі енергоефективності. Раніше були прийняті закони «Про енергоефективність будівель», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», «Про Фонд енергоефективності». До того ж, це останній закон, ухвалення якого від України вимагав Європейський Союз для фінансування ним Фонду енергоефективності. 

Автор: Тетяна Василець