Спекотний серпень 1991-го: як це було у Харкові

24.08.2021 13:00 Хронограф
Світлина з  khpg.org Світлина з khpg.org

30 років тому країну сколихнули події, які мали доленосне значення. Все почалося з того, що у повітрі завирували злі й короткі слова: «путч» і «ДКНС», а в усіх у головах було тільки одне питання: так що – вся демократія, весь цей свіжий вітер свободи, який ми відчули на своїх обличчях останні п’ять років, – усе це закінчилося?!

Вранці 19 серпня 1991 року, країна (тоді ще СРСР) застигла в подиві й розгубленості: з екранів телевізорів упереміж з «Лебединим озером» серйозні люди з тремтячими руками, сидячи в рядок, віщали про введення в країні надзвичайного стану, недійсності Декларацій про суверенітет союзних республік і необхідність призупинити діяльність політичних партій і масових рухів (Компартії це, звичайно ж, не стосувалося).

Читайте також: Скорботний день 22 червня: що відбувалось на Харківщині 80 років тому

Ті харків’яни, хто не хотів жити так, як жили на початку 80-х, вийшли на площу, яка тоді ще називалася площею Дзержинського: невеликими групами, із саморобними плакатами… Вони збиралися біля каменя на вході в сад Шевченка з боку площі. Звідти виступали оратори, навколо нишпорили «люди в цивільному». Звичайно, всіх хвилювало, що відбувається в Москві і куди «хитнеться» армія. Інформація просочувалася по краплях.

Мітинг на майдані. Серпень 1991. Світлина: khpg.org

Екстрено було зібрано сесію Харківської міськради, яка засудила дії ДКНС як незаконні. Було створено штаб протидії путчу. Харківські незалежні газети публікували хроніку подій і антипутчеві матеріали, а в центрі міста на мітингах роздавали листівки з інформацією про те, що відбувається в країні. І незабаром гнітюче відчуття тривоги змінилося відчуттям недовговічності ДКНС…