Як у Вовчанську музей усім миром робили

19.06.2020 14:53 Хронограф
Фото: museums.kh.ua Фото: museums.kh.ua
Один з найвідоміших свого часу музеїв області був відновлений завдяки зусиллям громадськості. Його історія підтверджує, що разом громада може подолати багато труднощів, головне – щоб знайшлись ініціативні та енергічні люди.

Музей у Вовчанську  до війни був одним з найкращих в області: в ньому зберігалось багато цінних та коштовних речей, зокрема – з палацу Гендрікових у Графському. Але під час війни все зникло. Коли район оговтався від наслідків війни, ентузіасти почали відроджувати музей. Як це було, розповіла газета "Соціалістична Харківщина" у номері 116 від 10 червня:

"Вовчанські краєзнавці

Був час, коли Вовчанський краєзнавчий музей містився у старенькому двокімнатному будиночку. Завдяки турботам громадськості нещодавно музею було виділено нове приміщення – шестикімнатний будинок. Обладнання його і оформлення стало справою ентузіастів з багатьох підприємств, шкіл, різних установ. Так працівники мебльової фабрики виготовили нові меблі і планшети для експозицій, робітники фотоательє – понад 500 фотокопій документів, працівники районної друкарні – 800 пояснювальних текстів. Студенти технікуму механізації сільського господарства, медичного училища та школярі взяли найактивнішу участь в обладнанні музейних експозицій.

І ось Вовчанський краєзнавчий музей відкрито. Мабуть, кожному цікаво зайти в його світлі просторі зали. Відділ археології, наприклад, знайомить відвідувачів із далеким минулим краю. Тут велику цінність мають пам’ятники салтівської культури V–IX століть. Є в музеї матеріали і про виникнення Вовчанська.

Зразки народної творчості – вишивки, різьблення по дереву, картини, а також предмети народного побуту XVIII сторіччя – найбільш цікаві відділи цього культурного закладу.

Вовчанці шанують пам’ять своїх видатних земляків. В музеї створено куточок видатного письменника К. А. Треньова. Зібрано документи про його життя та творчість, представлені книги, записана історія перебування Треньова на Вовчанщині.

Про тих, хто найбільше відзначився в боротьбі за честь і свободу рідної країни, розповідають численні фотографії, вирізки газетних матеріалів часів війни, а також документи і спогади, зібрані червоними слідопитами.

В цьому році музей поповнився багатьма новими матеріалами та документами. 258 експонатів зібрали активісти М. А. Щукін, Г. В. Дудко, Ю. А. Сомова та інші. Цікаві матеріали про перший вовчанський революційний батальйон передав генерал-майор у відставці І. Н. Шевченко. Є в музеї портрети знатних людей району, їх нагороди, грамоти. Зібрано також зразки продукції підприємств міста. Всього в музеї 3 500 експонатів".

Підпис: М. Браташевський, член ради Вовчанського історико-краєзнавчого музею

Читайте також: Виробництво авторучок із золотим пером починалось у Харкові

Автор: Інна Можейко