Який вигляд мав Ботанічний сад Харківського університету 50 років тому

28.06.2020 12:15 Хронограф
Фото: wikimedia.org Фото: wikimedia.org

У 1961 році на схилі Саржиного яру було закладено сучасний ботанічний сад, адже площа на Клочківських схилах була вже замала для потреб харківських біологів. У червні 1970 року наша газета підводила перші підсумки того, що зроблено.

Газета "Соціалістична Харківщина" у № 117 від 20 червня 1970 року в статті "Тропіки... на Павловому полі" розповідала:

"Широке листя 16-метрових фінікових і віялових пальм тягнеться до сонця. Поруч – велетенські кактуси, густі хащі бананів, в іншому кутку – араукарія, кам’яні дуби, самшит, тропічні ліани, монстера, філодендрони. Здається, що ви потрапили в якусь чудову південну країну: навколо безліч дивних рослин. Між тим ви вдома, в Харкові, в оранжереї університету. Ці сонцелюбні квіти і дерева вирощені дбайливими руками ботаніків.

Ботанічний сад Харківського державного університету імені О. М. Горького – один з найстаріших у країні. Він відіграв велику роль у збагаченні флори УРСР. Тут вперше в країні було вирощено такі породи дерев, як тис ягідний, сосна сибірська, ялина срібляста, модрина даурська, гінкго, софора японська, бундук канадський та інші.

Місто наше інтенсивно будується. Довелося трохи потіснитися і ботанічному саду. Площа його зменшилася до 5 гектарів, він став виконувати лише роль учбової дільниці. Тому й виникла потреба у створенні нового сучасного ботанічного саду. В 1961 році для нього було виділено нову ділянку в районі Павлового поля загальною площею 72 гектари. Минуло небагато часу, і тут почала формуватися найцікавіша ботанічна зона, яка включає флору помірної зони світу, альпінарій, культурну флору, розарій, декоративні квіткові, лікувальні і ефіроолійні, оранжерейні, тропічні і субтропічні рослини. Створено значну площу експозицій південно-східної України, Європи, Сибіру, Далекого Сходу, Південної Америки, Середньої Азії. Висаджено і сад безперервного цвітіння, закладено плодову декоративну дільницю. Дуже цікавий в новій ботанічній зоні декоративний відділ квіткових культур. Тут вирощується 200 видів і сортів тюльпанів, приблизно стільки ж гладіолусів, 80 сортів лілій, 60 – нарцисів тощо. В цьому році в нашому саду з’явились нові рослини, які ще не вирощувались в умовах клімату Харківщини. Серед них: ялини аянська, тяньшанська, корейська, кедр корейський, тис головчастий, тсуга канадська, яловець саржента, яловець ірландський, карія біла і серцелиста.

Наукові співробітники саду обмінюються насінням рідкісних рослин майже з усіма ботанічними закладами Радянського Союзу і зарубіжних країн. Новий Харківський ботанічний сад стає не тільки учбовою базою, але й науковим закладом, чудовим зеленим масивом нашого міста". Підпис: Є. Моркес, заступник директора ботанічного саду ХДУ

Читайте також: Як у Вовчанську музей усім миром робили