Час робити щеплення від дифтерії

01.09.2019 08:00 Корисно
Фото: gx.net.ua Фото: gx.net.ua

З початком навчального сезону зростає вірогідність захворювання на дифтерію, якщо ви чи ваша дитина не зробили щеплення. Чим це загрожує та що робити?

Заразитися на дифтерію доволі легко: уразливими є представники всіх вікових груп. Наприклад, якщо у громадському транспорті є хвора на неї людина, а ви не вакциновані, то дифтерійна паличка вже у вас є. Тому варто якомога швидше вакцинуватися і не ризикувати. У 90-ті роки Україна вже переживала спалах дифтерії. Тоді рівень вакцинації впав серед дітей з 95 до 80 % . Результат – на дифтерію захворіли близько 20 тисяч українців, 696 з них померли. У Харківській області тоді на дифтерію захворіло 1273 особи.

Симптоми

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання. Воно передається повітряно-крапельним шляхом, але можна заразитися і через предмети побуту. Захворювання найчастіше розпочинається, як ангіна, коли на мигдаликах і зіві утво­рюється щільна плівка, виникають набряки обличчя, шиї та слизових оболонок дихальних шляхів. Збудник дифтерії продукує сильний токсин, що, проникаючи у кров, здатний уражати серце, нервову систему, нирки. У хворого може порушуватися дихання та ковтання, що часто призводить до смерті.

Вакцина є!

 «Рівень охоплення щепленнями залишається недостатнім, а серед дорослого населення – критично низьким, – каже Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика. – У Харківській області рівень охоплення щепленнями складає 36,2 %. Щодо вакцинації дітей до одного року, то Харківщина й тут має недостатні 48,5 %». При цьому вакцини в області достатньо, запевняє спеціаліст.

Лікарі запевняють: вакцинуватися проти дифтерії необхідно якомога швидше, щоб устигнути зробити це до початку навчального сезону, адже тоді збільшується ризик захворіти.

Покрокова інструкція

1. Необхідно прийти до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра (залежно від того, робите ревакцинацію ви самі або щеплення дитині) та перевірити записи у вашій медичній картці про вакцинацію та за потреби зробити щеплення.

2. Коли вам кажуть, що в медичному закладі немає вакцини, зверніться по роз’яснення до керівника медичного закладу.

3. Якщо керівник не може надати необхідну інформацію, звертайтеся по відповідь до структурного підрозділу з питань охорони здоров’я обласної державної адміністрації у вашому регіоні. Посилайтесь на те, що Уряд зобов’язав обласні структурні підрозділи з питань охорони здоров’я контро­лювати наявність вакцин у кожному закладі первинної медичної допомоги. За новими правилами, саме структурний підрозділ з питань охорони здоров’я має моніторити, чи є достатньо вакцини в закладах, і за потреби оперативно перерозподіляти її між ними.

Зробили щеплення – будьте готовими до певного короткочасного погіршення стану. «Як і будь-який лікарський засіб, вакцини можуть викликати реакції. Наприклад, підвищення температури тіла та больові відчуття в місці ін’єкції, але вони минають за декілька днів і не залишають жодних наслідків, – пояснює Федір Лапій. – Якщо дитина має будь-які симптоми, які викликають занепокоєння, батькам варто звернутися по консультацію до педіатра або сімейного лікаря. Серйозні реакції на вакцини трапляються вкрай рідко. Водночас усі вакциновані живі та здорові, а ось ті, хто хворіє на дифтерію, часто отримують серйозні ускладнення через хворобу».

Варто знати

Щеплення дорослим проти дифтерії відповідно до календаря щеплень роблять вакциною, що містить два компоненти – проти дифтерії і проти правця. Правець – захворювання, що уражає нервову систему та проявляється через судоми спазмом м’язів. Хвороба виникає, коли збудник (він може жити у ґрунті, деревині й навіть у кишковому тракті тварин) потрапляє в рану та в разі відсутності кисню починає виробляти сильний токсин, що діє на нервову систему.

Читайте також: Як правильно приймати ліки 

Автор: Інна Можейко