Чи має новий власник квартири платити за рахунки попередніх жильців

12.09.2020 15:00 Корисно
фото: pexels.com фото: pexels.com
Купувати житло на вторинному ринку необхідно дуже обережно. За словами адвоката Романа Чумака, окрім проблем із переоформленням, якістю ремонту та інших важливих нюансів, найпоширенішою в нашій країні є проблема неоплачених рахунків за комунальні послуги.

– Як свідчить практика, якщо новий власник не заплатить за комунальні послуги, йому буде нараховуватись штраф, пеня, а може, й навіть припинять постачання води, газу, світла… Але тут виникає питання, чи справді новий власник має сплачувати за борги попереднього власника житла, – говорить Роман Чумак. – Проаналізувавши правове підґрунтя та судову практику стосовно даного питання, можна дійти висновку, що новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов’язку з їх сплати.

Адвокат пояснив, що статтею 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено: споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Тобто дана норма прямо вказує на те, що оплачувати рахунки за комунальні послуги має той, хто ними користувався, а не власник квартири.

Читайте також: З вересня змінилися правила щодо кредитів і депозитів

Роман Чумак радить звернути увагу на постанову Верховного Суду по справі 686/6276/19 від 01.09.2020. У даній постанові доволі чітко було сформовано правову позицію у спорах про оплату боргів за комунальні послуги. Окрім того, суд надав роз’яснення статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», на яку часто посилалися комунальні служби у спробах стягнути борг з нового власника квартири.

– У вищезазначеній постанові вказано, що новий власник майна не зобов’язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов’язку з їх сплати. До того ж договори про надання послуг не обтяжують майна, тому за відсутності відповідної умови в договорі щодо відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти в задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є попередній власник, – прокоментував адвокат.

Читайте також: 25 копійок і старі гривні виходять з обігу

Повертаючись до роз’яснення статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», за словами Романа Чумака, суд вказав, що у ній ідеться про перехід від попереднього власника до нового власника обов’язків саме як співвласника багатоквартирного будинку, передбачених законом, а не боргів попереднього власника з оплати за житлово-комунальні послуги.