Чи може колір пасти в трудовій книжці вплинути на пенсію

04.10.2020 15:16 Корисно
Фото: pixabay.com Фото: pixabay.com

Трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи. І чинне законодавство встановлює достатньо багато «умов прийнятності» такого документа.

Наприклад, трудова книжка не повинна містити виправлення інформації, розміщеної в ній, будь-які підчистки, неточні записи. Крім того, відповідні періоди роботи також повинні містити повну інформацію про роботодавця, займану посаду, відомості про підстави прийняття та звільнення з роботи тощо.

Як розповів харківський адвокат Роман Чумак, доволі велика кількість людей стикається з проблемою неналежного оформлення трудової книжки. Проте перейматися не варто, адже законодавством передбачено механізми підтвердження періодів роботи у таких ситуаціях.

– За таких умов особа повинна надати пенсійному органу інші документи, які б достовірно підтверджували трудовий стаж. Це можуть бути, наприклад, довідки з підприємств, місця навчання, служби та з архівних установ, якщо підприємство вже не діє. Можливі і такі випадки, коли особа внаслідок об’єктивних причин позбавлена надати навіть і ці документи. Проте і це не є безвихідною ситуацією, оскільки підтвердити стаж можна на підставі показань свідків, які працювали з особою разом у відповідний період, – пояснив Роман Чумак.

Підготовка до пенсії: що важливо знати

За його словами, у більшості випадків, пов’язаних з призначенням пенсій, пенсійні органи подеколи виходять за межі своїх можливостей і протиправно відмовляють у зарахуванні до трудового стажу того чи іншого періоду роботи. Однією з таких причин є заповнення відомостей про роботу іншим видом чорнил, або якщо почерки одного і того ж запису відрізняються між собою.

– На сьогодні в Україні діє Інструкція про порядок ведення трудових книжок. Саме цей документ установлює правила здійснення записів у трудовій книжці – хто має право їх здійснювати, в якій послідовності, що саме потрібно зазначати та яким способом. Так, одним із таких правил є те, що записи мають виконуватися акуратно, кульковою або перовою ручкою з чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, – зауважив адвокат.

Він пояснив, що судова практика, розглядаючи подібні спори, не вбачає в цьому підстав для незарахування періоду роботи до трудового стажу. Проте записи мають бути зроблені чорнилами одного із допустимих кольорів (чорного, синього або фіолетового), бути пов’язаними між собою хронологічно і не містити ознак підчисток та підробок.

– Оцінюючи відображення інформації в трудовій книжці різними чорнилами, суд насамперед звертає увагу на те, щоб вона не змінювала суті самого запису та не перекручувала його зміст. Окрім того, як зазначають суди, Інструкція не містить заборони відображення записів ручками різного кольору, але тими, які безпосередньо передбачені в ній, – розповів Роман Чумак.

Купую квартиру, в якій прописана колишня мешканка: як її зняти з реєстрації

Одну з останніх важливих правових позицій, за словами адвоката, з таких спорів Верховний Суд відобразив у своїй постанові від 15 липня 2020 року по справі № 127/13762/17. У цій справі, встановивши написання запису в трудовій книжці різними почерками та пастами, Пенсійний фонд відмовив у зарахуванні періоду роботи до трудового стажу. Розглядаючи справу, суд зробив висновок, що посадові особи пенсійного органу не можуть кваліфіковано встановлювати тотожність чи ідентичність почерків, спосіб вчинення записів та предмети, якими ці записи нанесені, оскільки вони не є фахівцями в галузі почеркознавчих досліджень. До того ж, як встановив суд, жодних клопотань про призначення почеркознавчої експертизи пенсійним органом не заявлялося.

– Прикро, але пенсійні органи не беруть до уваги рішення, які приймаються Верховним Судом, у своїй подальшій діяльності для уникнення прийняття протиправних рішень. Тому, якщо ви потрапили у таку ситуацію, необхідно одразу звертатися до суду за захистом своїх прав, – підсумував адвокат.