Лайфхак для садівника: огірки на власній грядці

14.05.2017 06:00 Корисно
Фото: 7ogorod.ru Фото: 7ogorod.ru

Колись вважалося, що сіяти огірки можна до 5 червня (Леонтія-огірочника) – це був останній термін, відведений народними прикметами для висаджування цієї культури. Тобто зараз саме гаряча пора огіркової посівної.

Але останнім часом реалії життя показують, що потрібно зважати не на дати, а на погодні умови, бо до Леонтія надворі надто спекотно, земля часто вже геть суха, і вередливий огірок «не хоче» рости в таких умовах. Та навіть якщо не запізнитися й посіяти огірочки зараз, потрібно зробити це правильно. Деякі не те щоб секрети, а корисні поради – далі.

Любить тепло

Існує два методи вирощування цієї культури: насінням і розсадою. Але і те, і інше висаджують тільки в добре прогрітий ґрунт, його температура має бути не нижчою за 15 ºС, а температура – повітря 15–20 ºС.
Від холоду в рослини насамперед страждає коріння, тому важливо забезпечити тепло саме йому. Допоможуть це зробити теплі (або парові) грядки. Огірки, вирощені на теплій грядці, протягом декількох днів зможуть навіть витримати зниження температури повітря до +1...5 ºС.
Для їх створення грядки заздалегідь, тижні за два до висаджування огірків, вздовж майбутніх рядків слід викопати траншею, шириною і глибиною близько 0,5 м. Заповнити її так званим біопаливом (свіжий гній, рослинне сміття, тирса тощо) шаром у 30 см. Потім залити траншею гарячою водою, а ще краще – розчином з ефективними мікроорганізмами, і засипати все зверху шаром родючого ґрунту товщиною 20 см. До висівання огірків ґрунт саморозігріється, а коли його температура опуститься до +25 ºС, можна починати посівну.

Фото: dachnik.org.ua


Найбільш поширена схема висаджування насіння огірків: відстань між рядками 70–100 см, між рослинами – 10–25 см у ряду, глибина посіву насіння на легких ґрунтах – 3–4 см, на важких – 2–3 см. Щодо шпалер, то є різні думки, найрадикальніші: «тільки грядка» і «тільки шпалера». Прихильники першої аргументують свою точку зору так: огудиння, яке лежить на землі, дає додаткові корені, а це і живлення, і більший урожай. Ті, хто бачить свої огірки тільки на риштуванні, цілком слушно зазначають, що таке огудиння захищене від холодної роси та дощів, та й урожай збирати легше. Як бачимо, у кожного своя правда, а яка наша – кожний вирішує сам для себе.

Не цукерка, але підгодовує

Дедалі частіше городники надають перевагу дражованому насінню. Розберемося, що це за звір такий і як з ним поводитися.
Дражоване (або гранульоване) насіння вкрите захисною оболонкою, яка містить також поживні речовини, мікроелементи та регулятори росту. За рахунок оболонки кожне зернятко збільшується в розмірах і набуває зручної для посіву форми. Таке насіння дружно сходять, на перших стадіях краще забезпечено харчуванням, і в результаті підвищується врожай.

Фото: supersadovnik.ru

Дражоване насіння огірків можна купити, а можна і виготовити власноруч, перед самим висіванням. Підкажемо, як це зробити.
Відсортоване, відкаліброване і протруєне насіння слід змочити у водному розчині коров’яку (1:5 або 1:10), процідженому через дрібне сито, пектиновому клеї (1,5 %) або в розчині поліакриламіду (0,02 %).
Змочувати доти, доки насінини не почнуть відділятися одна від одної. Потім перекласти насіння в циліндричну банку із сумішшю з торфу та перегною, до якої додано на 1 кг 50–60 г сечовини або аміачної селітри і стільки ж порошкового суперфосфату. Ще один варіант ґрунтосуміші: на 10 г насіння – 60 г перегною, 3 г суперфосфату, 4 г коров’яку. До суміші можна додавати мікроелементи.
Наступна операція: обертати банку по горизонтальній осі, час від часу розділяючи насіння вручну. Процес займе приблизно 35–40 хвилин, доки не утворяться драже потрібного розміру (діаметр для огірків – 10–30 мм).
Отримане дражоване насіння слід розсипати тонким шаром на ситах або папері, підсушити (але не занадто, витримування протягом доби при кімнатній температурі 20–24 ºС достатньо). І – можна висівати.

Вода – користь і шкода

Але є ще один момент, про який слід пам’ятати. Дражоване (а також інкрустоване і пророщене) насіння не можна перед висіванням замочувати, його слід закладати в землю сухим. Інакше захисна оболонка повністю змивається, і насіння перетворюються на звичайне, необроблене. Інша особливість насіння-драже – потреба в поливі. Якщо залишити його без достатньої кількості води, схожість може бути істотно нижчою від заявленої або навіть нульовою, тому що волога витрачається на те, щоб оболонка розчинилася. А от гелеві драже, навпаки, можуть обійтися без поливу довше за звичайні (до 2–3 тижнів), тому що гель у ґрунті набухає і перешкоджає пересиханню.
Слід також підкреслити, що таке насіння зберігається недовго. Фахівці вважають, що не більше року.

Купуємо напівфабрикат

І кілька слів про розсаду для тих, хто не подбав про свою і піде її купувати. На що звертати увагу, вибираючи огірки? Листки мають бути зеленими, рівномірно забарвленими і добре розвиненими. Скручені, з білим нальотом або плями листки сигналізують про погану якість розсади або її захворювання. Рослини не повинні бути витягнутими або похилими: хороша розсада – кріпка й сильна.

Фото: garden4u.ru

 

Огірки дуже не люблять пересаджувань, тому варто вибрати розсаду, кожний кущик якої вирощено в окремій ємності – горщику, ящичку, таблетці тощо.

 

Зоя Голіусова

Джерело: SLK
Автор: Дарина Козуб