День святої Катерини: традиції та ворожіння

07.12.2017 15:34 Корисно
Фото: unian.net Фото: unian.net

День святої Катерини відзначається 7 грудня. Це значуще свято, як у християнстві, так і в народі. Не дивно, що в цей день є безліч традицій, повір'їв і навіть заборон.

Свята Великомучениця Катерина, котра прийняла християнство у 304 році, жила в Олександрії і вражала людей непохитністю своїх поглядів та вірності власній вірі. За легендою, її пробували звернути з богослужіння і переконаннями, і грошима, і владою, але жінка твердо стояла на своєму та й сама вміла переконати кого завгодно.

За легендою, воїнів, яких вона переконала прийняти християнство, хотіли стратити – тоді сама поклала свою голову під меч ката, ставши на їх захист. За це її піддали страшним мукам, звідти і звання великомучениці, котра з благих намірів здобула страшну смерть. Нині її останки знайшли у Єгипті та поховали у монастирі Синай.

Фото: http://acc.cv.ua/chernivtsi

День святої Катерини вважають пророчим для жіночої долі, тож всі традиції та ворожіння пов’язані із спробами дізнатись власне майбутнє. Чоловіки теж мають свою традицію: у цей день вони ворожать та просять про те, щоб їм трапилась вірна та хороша дружина. Навіть постили суворіше ніж у інші дні.

Символом цього дня є гілочка вишні, саме із нею пов’язано багато ворожінь. Як тільки-но зійде сонце, дівчата йшли зрізати гілочку вишні та ставили її у воду в будинку. Стояла гілочка в воді аж до свята Меланки. Якщо до цього часу вишня зацвіте – це безперечно добрий знак, навпаки – коли гілка засохне і не протягне до Меланки.

Ворожіння на Катерини

Катерина вважається покровителькою наречених і вдалого шлюбу, тому 7 грудня дівчата зазвичай ворожать на судженого.

Спосіб №1

Зірвати гілку яблуні, покласти її на ніч під подушку. Уві сні дівчина має побачити свого майбутнього чоловіка.

Спосіб №2

На Катерини ворожили навіть хлопці. Для цього вони брали гілку вишні і ставили у воду. Якщо вона до Різдва пустить багато листя – дружина буде вродлива, розумна та працьовита. А якщо не розцвіте – навпаки.

Спосіб №3

Під час вечорниць дівчата ворожили на долю по чоботях. Для цього міряли будинок від столу до порогу. Чиї чоботи опиняться за межами дому – та дівчина перша вийде заміж.

Спосіб №4

Після вечері треба вийти на вулицю і якомога ближче підійти до вікон найближчої оселі, аби почути, про що розмовляють господарі, і за характером розмови визначити свою долю.

Спосіб №5

Ворожили також по тіні. Зім’ятий папірець запалюють і тримають проти білої стіни. По силуетах тіні вгадують свою майбутню долю.

Фото: http://acc.cv.ua/chernivtsi

Прикмети на Святої Катерини

Ясний день 7 грудня – морозна і холодна зима.

Тепла погода – морози вдарять тільки на Варвари (після 17 грудня).

Кола біля місяця – до холодної погоди.

Сонячні промені пучками спрямовуються догори – скоро почнеться завірюха.

Катерина по воді – Різдво по льоді.

Як на Катерини холодно, то буде голодно.