Коли та як треба перевірити щитоподібну залозу

Promo
02.11.2022 09:08 Корисно

Ви відчуваєте втому швидше, ніж зазвичай, і частіше роздратовуєтесь? Ваша вага змінилася без причин, а шкіра стала сухою? Вас замучило безсоння, а відчуття тривоги виникає без причин? Це тільки деякі із симптомів, які можуть свідчити про захворювання щитоподібної залози.

Цей малий, але дуже важливий орган, який за формою нагадує метелика, він розташований на передній поверхні шиї людини та виконує дуже важливу функцію – регулює обмін речовин в організмі. Збій у його роботі викликає збій в усьому організмі, отже, симптоми цього збою можуть бути різними.

  
Кому варто бути на сторожі

Звернути увагу на стан щитовидної залози слід, якщо ви помічаєте: 

     швидку стомлюваність;
     зайву нервозність;
     зміну ваги в той чи інший бік;
     сухість волосся та шкіри;
     болі у м'язах;
     гіперактивність у дитячому віці;
     гормональні зміни

Варто знати, що захворювання щитоподібної залози зустрічаються частіше в жінок, ніж у чоловіків, і  воно одне з найрозповсюдженіших захворювань узагалі, а серед ендокринних хвороб посідає друге місце після цукрового діабету. А ще треба усвідомити, що чим раніше ви звернетесь та виявите хворобу, тим легше буде лікування. 

Лікарі рекомендують перевіряти роботу залози хоча б раз на рік – насамперед тим, хто належить до групи ризику, а це: підлітки в період статевого дозрівання, вагітні жінки та породіллі, жінки напередодні клімаксу, а також люди похилого віку.  

Що таке аналіз на ТТГ гормон 

Виявити захворювання щитоподібної залози допомагають УЗД  та аналізи гормонів, зокрема  – аналіз на ТТГ гормон (тиреотропний гормон). 

Це гормон, який виділяє наш гипофіз – невелику залозу в головному мозку. Він своєю чергою регулює виділення щитовидкою двох інших гормонів і таким чином  керує роботою щитоподібної залози. Якщо в крові порушена концентрація цього гормону – це дуже показово для діагностики захворювань щитоподібної залози, навіть якщо людина не відчуває жодних симптомів. 

Саме тому аналіз на ТТГ – тиреотропний гормон – є основним тестом для оцінки того, чи здорова ваша щитоподібна залоза. 

Як підготуватися до здавання аналізу на ТТГ 

Для аналізу на тиреотропний гормон беруть кров з вени натщесерце. Краще це робити зранку, коли пройде 8-12 годин після вживання їжі.
Перед дослідженням допускається вживання невеликої кількості води. 

За 6-12 годин до дослідження треба виключити алкоголь, не палити, обмежити фізичну активність.

Якщо є можливість – виключити напередодні прийом ліків. Якщо такої можливості немає, треба попередити про це перед здачею крові.
Дітей до 5 років бажано перед здачею крові поїти кип'яченою водою – невеликими порціями до 200 мл протягом 30 хвилин.

Для немовлят треба витримати максимально можливу паузу між годуваннями. 

Автор: Ірина Мнішек