Навіщо і як кормити худобу каштанами й жолудями

21.09.2018 08:05 Корисно
znaifermu.ru znaifermu.ru
На початку осені земля вкрита каштанами й жолудями. На жаль, не всі знають, що під ногами пропадає чудовий корм для худоби і птиці.

 

Спочатку — заготовити

Жолуді й каштани, призначені для кормів, не повинні бути пошкодженими, гнилими або пліснявими. Поживна цінність ураженої сировини низька, плоди не можна зберігати, при цьому виникає ще й небезпека отруїти ними тварин, особливо молодняк.

Щоб визначити якісні жолуді, їх слід занурити у воду. Усі плоди, які спливли, треба викинути. Високоякісні жолуді тонуть.

Для тривалого зберігання каштани й жолуді необхідно висушити. Якщо об’єми не надто великі, плоди можна потримати в духовці при температурі не менше ніж 60 °С до повної готовності. Її можна визначити так: розколоти плід і подивитися на його серединку — вона має бути твердою, шматочки легко відділятися (відлітати) один від одного. Також можна розкласти зібрану сировину на горищі сараю або будинку з теплим сухим повітрям, навіть просто під сонцем на дерев’яних щитах або брезенті.

Зберігають жолуді й каштани в сухих сараях і на горищах, розсипаними тонким шаром, час від часу перелопачуючи.

 

Властивості такого корму

Плоди каштана й жолуді дуба за своїми поживними властивостями, за вмістом білка і жирів перевершують пшеницю і кукурудзу.

У свіжому вигляді жолуді містять багато дубильних речовин, тому вони кріплять і можуть спровокувати запори. Однак цю їхню дію можна послабити доданням буряків, пшеничних висівок, вівсянки, зеленої трави.

І жолуді, і каштани дещо гіркуваті на смак. Для видалення гіркоти жолуді потрібно відварити або вимочити дві доби в холодній воді. Каштани варять, хоча дехто вважає, що, наприклад, корови охочіше їдять свіжі каштани в суміші з жомом або картоплею.

 

Кого можна пригощати

Для будь-яких тварин починати сезон годування жолудями треба поступово, з невеликих доз переходячи до максимальної.

Фото: 

fb.ru

Традиційно жолуді вважають кормом для свиней. Плоди бажано роздрібнити — у вигляді крупки тварини краще їх перетравлюють.

Коровам можна додавати подрібнені на борошно каштани щодня як підгодівлю. Очищати від шкаралупи плоди необов’язково.

Для курей з жолудевого або каштановою борошна готують катишки на корм. Для цього каштанове борошно замішують на воді, з тіста роблять катишки, які сушать у печі, а взимку кришать у корм. Качкам годиться каштанове борошно у вигляді кашки з картоплею і кухонними відходами.

Козам подрібнені каштани й жолуді можна давати в чистому вигляді, ні з чим не змішуючи, в окремому коритці після інших видів корму. Подрібнені каштани й жолуді давати як добавку до корму козам невеликими порціями. Кроликам можна давати як зелені, так уже й сухі жолуді. Мелені жолуді часто використовують як один з компонентів різних кормових сумішей для кроликів, їх змішують і з картоплею, і з висівками, і з багатьма іншими кормами.

Їсти каштани в натуральному вигляді кролики відмовляються. Давати їх краще в перемеленими і в суміші з комбікормом у співвідношенні 1:2.

В 1 кг підсушених жолудів міститься 1,15 кормової одиниці, в 1 кг каштанів міститься 1,24 кормової одиниці.

На добу можна згодувати такого корму: свиням — до 5–6 кг, великій рогатій худобі — до 2 кг, козам і вівцям — по 0,2–0,5 кг, кроликам — до 50 г.