Не садіть хризантеми під зиму

27.09.2019 08:00 Корисно
Фото: my-flower.com.ua Фото: my-flower.com.ua

У квіткових рядах ринків — різноманіття хризантем. Пропонують і букети, і кущики для висаджування. А чи варто купувати останні восени?

Про осіннє висаджування

Фахівці радять: не садіть хризантеми під зиму, коли вони цвітуть. Коренева система квітки доволі тендітна, вона пошкоджується під час пересаджування. Це, у свою чергу, позначається на морозостійкості рослини і може призвести до її загибелі. Тому восени більш-менш безпечно можна висаджувати хризантеми до 15 вересня, не пізніше — тоді є шанс, що рослина встигне вкоренитися й добре перезимує, та й то за умови, що це стійкі до холодів сорти.

Фото: 7dach.ru

Загальне правило щодо висаджування або пересаджування хризантем таке: це роблять навесні (зазвичай у першій декаді травня), коли вже заморозки й несподівані похолодання рослинам не страшні, хоча можна й на початку літа — розвитку квітки це не зашкодить.

 Зберігаємо до весни

Але дехто з квітникарів вважає, що краще купувати кущ, який цвіте — мовляв, тоді точно видно, що саме ти придбав. Можна зробити й так, але тоді рослину не висаджують у ґрунт, а зберігають за загальними правилами. За якими?

Якщо купили кущик із грудкою землі, слід посадити рослину в широкий неглибокий горщик і низько обрізати.

Фото: agronomu.com

Після цього хризантеми переносять у темне місце (сухий підвал, опалювальна тераса або тепла лоджія), де температура до весни буде в межах 4–6 °С, що є оптимальним для зберігання рослини. Зайвої вологості квіти не люблять, але землю таки доведеться періодично зволожувати — коли вона занадто пересихатиме.

Якщо приміщення, у якому можна зберігати хризантеми взимку, немає, то доведеться рослини прикопувати. Для цього визначають найбільш сонячне місце в саду, таке, де ґрунтові води далекі від поверхні. Там викопують траншею, розмір якої залежить від кількості й висоти рослин: за глибиною вона має бути на 10–15 см вищою за найвищу рослину. У готову траншею переносять рослини в горщиках і контейнерах (якщо їх використали замість горщиків), накривають її дошками або дерев’яними решітками, поверх яких стелять поліетиленову плівку. Краї цієї плівки можна присипати землею або притиснути її чимось до ґрунту. Зверху насипають шаром висотою 20–25 см утеплювальний садовий матеріал: листя, хвою, мох або трохи садової землі. Тирсу використовувати небажано, адже вона взимку перетворюється на грудку, і навесні це створює незручності під час розкриття траншеї. Щоб рослини краще зберігалися, можна створити додатковий повітряний прошарок. Для цього над траншеєю догори дном встановлюють порожні ящики, їх також накривають листям і присипають ґрунтом. Постійна низька плюсова температура і стійкий рівень вологості в такому сховищі гарантують збереження хризантеми в горщиках взимку.

Власно кажучи, таким чином можна зберігати й ті рослини, які чутливі до зимових холодів і через це зимують не у ґрунті. Зазвичай у третій декаді листопада їх або пересаджують у горщики і далі діють за загальним правилом, або ховають у траншею. Тоді кущі з відземком і землею розміщують вертикально рядами на дні ями якомога щільніше, без зазорів. Усі порожнечі засипають землею, придавлюючи її руками. Далі вчиняють так само, як і з хризантемами в горщиках.

 

А тим часом у квітнику...

Розповідаючи, як зберігати хризантеми в горщиках, доцільно згадати і про те, як упорядкувати до зими морозостійкі рослини у ґрунті. Наприкінці жовтня для захисту від заморозків на грядку з хризантемами ставлять каркас і натягують поліетиленову плівку, під якою ще цілий місяць цвістимуть рослини квітневого живцювання. А тільки-но встановиться постійна мінусова температура, з кущів зрізують надземну частину на висоту 15–25 см, залежно від сорту і здатності рослин утворювати прикореневу поросль (чим її більше, тим ближче до ґрунту зріз). Обрізані рослини підгортають і присипають торфом, сухою травою або пухким перегноєм.

Фото: my-fasenda.ru

Після настання стійких холодів над рослинами споруджують невисокий каркас, а на нього укладають покривний матеріал (краще за все — ялинове або соснове гілля; але можна використовувати і пагони колючих чагарників — шипшини, малини, гілки дуба, опале листя). Ця конструкція має бути повітропроникною. Зверху захисний шар накривають плівкою і залишають рослини зимувати.