Оливкова або соняшникова: як вибрати якісну олію

05.10.2020 18:00 Корисно
Фото: ugtehagro.net Фото: ugtehagro.net
Використання в їжу олії замість тваринних жирів більше відповідає здоровому способу життя, який зараз доволі розповсюджений. Але коли яку – оливкову або соняшникову – краще використовувати та як її вибрати?

Соняшникова олія більше підходить для смаження, тому купують рафіновану. Оливкова має найбільшу цінність у натуральному вигляді і її використовують для заправки салатів. Про те, на що потрібно звертати увагу у виборі олій, розповідає генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія», кандидат економічних наук, учасник 6-ї робочої групи Європейської економічної комісії ООН (Женева) Володимир Величко.

Вибираємо оливкову олію

Зверніть увагу на маркування: найбільшу цінність представляє продукт, отриманий з плодів оливи, до того ж першого холодного віджиму (Extra virgin olive oil). Олія, яка виходить уже в другому холодному віджиманні оливок (Virgin olive oil), значно поступається за якістю, ароматом, корисними властивостями олії першого віджиму. Олії, що маркуються Pure olive oil або Olive oil, зазвичай є сумішами рафінованої та нерафінованої олій.

– Найпоширеніший спосіб її фальсифікації – розведення (більшою чи меншою мірою) іншою дешевшою олією, – розповідає Володимир Величко. – Оливкова олія, яка продається на вітчизняному споживчому ринку, часто розливається в пляшки безпосередньо на території України. І деякі недобросовісні підприємства її розводять дешевшою рапсовою олією, яка добре з нею поєднується. Якщо це не відображено в маркуванні – значить, фальсифікат. Ще один спосіб фальсифікації олії – реалізація рафінованої олії або купажів під виглядом ціннішої і дорожчої олії першого віджиму.

Володимир Величко радить уважно вивчити етикетку і звернути увагу на:

колір (він може бути від зеленого до золотистого і залежить від сорту оливок): повинен бути прозорим, а олія – дещо тягучою, без осаду;

кислотність (у високоякісної олії вона не повинна перевищувати 1 %);

запах олії не повинен бути затхлим або віддавати деревиною;

дату виготовлення (не варто купувати продукт, якому більше півроку).

Зберігати оливкову олію рекомендується закритою у сухому, прохолодному, темному місці, але не в холодильнику: вона стане каламутною, і в ній можуть утворитися пластівці. Це не псує її властивостей – якщо олію підігріти, вона знову стане прозорою.

Вибираємо соняшникову олію

Насіння соняшнику для отримання олії віджимають неодноразово. Найцінніша соняшникова олія – це олія першого віджиму: вона містить найбільшу кількість вітамінів і корисних речовин. Олія другого віджиму дешевша і використовується для виробництва рафінованої соняшникової олії.

Нерафіновану соняшникову олію додають у салати, приправи, соуси, гарніри. Якщо олія має запах смаженого насіння, то значить, що виробник просмажив насіння перед віджиманням. Це значно знижує якість олії: висока температура запускає процес окислення жирів, а отже, утворення канцерогенних речовин; але одночасно втрачається велика частка вітамінів і корисних речовин.

– Це одна з найнебезпечніших і найпоширеніших канцерогенних речовин, – підкреслює Володимир Величко. – На думку вчених і медиків, бензапірен має здатність накопичуватися в організмі й може викликати розвиток онкологічних захворювань. В Україні норма вмісту бензапірену в олії не повинна перевищувати 2 мікрограми на кілограм. Тому споживачам не слід купувати на ринках соняшникову олію, яка реалізується на розлив: її не очищують від різних домішок, зокрема й від бензапірену.

Зберігати соняшникову олію слід у закритих затемнених приміщеннях за температури від +8

до +20º С.

На що звернути увагу

1. Вибираючи соняшникову олію, насамперед, дивіться на дату випуску і кінцевий термін реалізації: чим довший термін зберігання, позначений на етикетці, тим гірша якість соняшникової олії. «Візьміть з полиці пляшку, переверніть її та придивіться: якщо ви побачите осад або якщо олія є каламутною, значить, її не варто купувати», – радить Володимир Величко.

2. Уважно вивчіть етикетку: рафінована соняшникова олія не повинна містити сторонніх речовин, зокрема антиокислювачів, які деякі виробники можуть використовувати для подовження термінів зберігання.

3. Перевірте:

кислотне число (показує вміст вільних жирних кислот, накопичення яких свідчить про погіршення якості олії);

перекисне число (це своєрідний індикатор стійкості олії до окислення, оскільки показує вміст пероксидів – продуктів окислення жирних кислот);

вміст бензапірену.

Читайте також: Як правильно прати спортивне взуття у пральній машині