Пенсія для освітян: як не заплутатись у законодавстві

07.11.2021 14:00 Корисно
Фото: slovo.news Фото: slovo.news
Зараз це розповсюджена практика: людина працює в школі, збирається йти "на вислугу", а в Пенсійному фонді їй відмовляють. Чи законно це і що робити в такому випадку – пояснює наш юридичний консультант.

Як пояснив адвокат Роман Чумак, до введення в дію Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» діяв Закон України «Про пенсійне забезпечення», статті якого дозволяли вийти на пенсію працівнику освіти незалежно від віку за наявності 25 років стажу в сфері освіти. Однак, законами від 2 березня 2015 року № 213-VIII та від 24 грудня 2015 року № 911-VIII було встановлено необхідність досягнення 55 років для виходу на пенсію та підвищено спеціальний стаж для виходу на пенсію. Зазначені зміни були оскаржені в Конституційному Суді України.

Читайте також: Пенсія для ВПО: що робити, якщо не весь стаж зараховано

«Після цього вступив у дію Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який не передбачав пенсії за вислугою років працівникам сфери освіти. Здавалося б, питання вирішено, однак Конституційний Суд України 4 червня 2019 року прийняв рішення, яким визнано неконституційними закони від 2 березня 2015 року № 213-VIII та від 24 грудня 2015 року № 911-VIII та повернуто в дію положення Закону «Про пенсійне забезпечення» до прийняття цих законів», – зауважив Роман Чумак.

Таким чином, за словами адвоката, склалась спірна ситуація: одночасно діє новий Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та статті старого Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо права виходу на пенсію за вислугою років працівнику освіти незалежно від віку за наявності 25 років стажу в сфері освіти.

Однак, Пенсійний фонд не зважає на вищенаведене рішення Конституційного Суду України та відмовляє у призначенні пенсії за вислугою років.

Читайте також: Готуємося до виходу на пенсію: які документи слід перевірити завчасно

«Зі свого боку зазначаємо, що така відмова Пенсійного фонду не є остаточною та може бути оскаржена в суді. Позиція судів з такої категорії справ наступна: якщо в особи є 25 та більше років стажу в сфері освіти, відмова Пенсійного фонду у призначенні пенсії є незаконною, суд у таких випадках зобов’язує ПФУ призначити особі пенсію за вислугою років. Окрім того, час з моменту подачі заяви до ПФУ та до фактичного призначення пенсії не втрачається, зазначена заборгованість має бути виплачена Пенсійним фондом», – наголосив Роман Чумак.

Зі всього вищесказаного можна зробити висновок: пенсія освітян за вислугою років існує. Для виходу на неї необхідно мати 25 і більше років відповідного стажу. У випадку відмови ПФУ у призначенні пенсії рекомендуємо звертатись до суду та призначати таку пенсію в судовому порядку.

Читайте також: Електронна трудова: як відбуватиметься перехід від паперу до «цифри»