Посадка часнику

04.09.2021 14:00 Корисно
Фото: zelenasadyba.com.ua Фото: zelenasadyba.com.ua

В Україні часник вирощують в одно і дворічній культурі. У першому випадку зубчики висаджують у грунт рано навесні — як тільки розтане сніг і верхній шар (10 см) землі. У другому випадку посадка часнику відбувається повітряними цибулинами, кульками однозубки, або зубчиками товарної головки. Серед городників найбільше поширений останній метод, котрий має свої переваги та недоліки. Садити часник можна навесні та під зиму.

Розглянемо, як садити часник правильно. Якщо глибина посіву недостатня, із ростом клубок коріння виштовхне зубчик на поверхню. При надмірному заглибленні затримується проростання культури. В обох випадках виходить недобір врожаю.

Коли краще садити часник

Від обраного строку посадки насіннєвого матеріалу залежать загальна вага зібраного врожаю, параметри головки та маса деяких зубчиків. Обираючи час, коли садити часник на зиму, треба враховувати, що до наступу стабільних холодів мають відрости 12-18 розгалужених корінців завдовжки до 10 см. Така коренева система розвивається приблизно за 1-1,5 місяця. Краще висаджувати зубчики часнику й однозубку в такі терміни:

  • для північних районів — з 20 вересня по 1 жовтня;
  • у центральних областях і на заході країни — 1-15 жовтня;
  • у Закарпатті та півдні України — 15-31 жовтня.

Якщо висаджувати посадковий матеріал пізніше, існує ризик підморозити коріння, затримавши розвиток рослини. Оптимальний час посіву повітряних цибулин — на тиждень раніше посадки озимого часнику в регіоні. Ярові сорти часнику садять навесні (до початку квітня), розбиваючи грядки на підготовленому з осені місці.

Як садити часник

Під озиму посадку культури треба вибрати рівну ділянку, добре освітлену сонцем. Грунт необхідно ретельно скопати на штик лопати, видаливши коріння бур’янів. Кращий попередник — баштанні рослини, не бажано влаштовувати грядку після коренеплодів.

Щоб розрахувати схему, як правильно садити часник, треба знати фізіологічні потреби культури. Для нормального розвитку однієї рослини потрібна площа від 100 до 360 кв. см. Параметри залежать від родючості грунту, величини зубка, ширини міжряддя, відстані між рослинами. Більше підходить схема 45х7 см. Якщо збільшити відстань між зубчиками, головка виростає більшою, але загальна врожайність буде менша. Ярі рослини саджають через 5 см.

Як садити часник на зиму:

  • нарізати борозни завглибшки 7-12 см;
  • розташувати зубчик строго вертикально, паростком догори;
  • денце треба заглибити у твердий ґрунт;
  • накрити насіннєвий матеріал шаром землі 4-5 см;
  • поверхню грядки бажано підгорнути та покрити шаром мульчі (3-4 см).

Перед посадкою зубчики часнику замочують у розчині стимулятору «Авангард Гроу Аміно» на 3-4 години, щоб активувати внутрішні сили рослини. Оброблений матеріал висушують.

Теги: