Правила допомоги при укусі отруйної змії

27.06.2019 09:30 Корисно
фото bagnet.org фото bagnet.org

Через спекотну погоду в Україні останнім часом почастішали випадки нападу отруйних змій. Тому потрібно знати, як же правильно діяти в такому разі.

Зазвичай змії не нападають на людей першими й намагаються швидко уповзти, але якщо на змію наступити чи потривожити її гніздо, вона може вкусити. Отрута в отруйної змії ділиться на два види: нервово-паралітичної і гемолітичної дії. Змії, які вражають нервово-паралітичною отрутою, зокрема, гюрза, в Україні не водяться. Найнебезпечніша змія нашої країни — гадюка, володіє гемолітичною отрутою, вона викликає руйнування червоних кров’яних тілець у крові — еритроцитів, і від неї можна померти, якщо вона призведе до сильної алергічної реакції.

Ознаки отруєння

Місцева реакція починається в перші ж хвилини після атаки змії. Уражена частина тіла червоніє, стає гарячою, вгору від місця укусу починає поширюватися набряк. Загальна реакція зазвичай розвивається через 15–20 хвилин, але може виникнути й відразу. Починає боліти й паморочитися голова, виникає млявість, нудота (іноді — блювота), затрудняється дихання, калатає серце. Помутніння свідомості для укушених гадюкою не характерно, але все ж потерпілий може справляти враження загальмованого, нібито п’яного.

Що робити?

Щоб нейтралізувати дію отрути, зазвичай лікарі проводять спеціальну терапію, залуження крові та інші процедури, які можуть нормалізувати стан укушеного, головне — швидше опинитися в медичному закладі. Тому треба відразу викликати швидку допомогу. А якщо можливості відразу звернутися до лікарів немає?
Насамперед потрібно за­пам’ятати:
1. Не можна припікати місця укусу, розрізати ранку, вводити в неї марганцівку або будь-які інші речовини.
2. Не можна накладати щільний джгут на уражену кінцівку. Коли накладається джгут, у ній скорочується кровообіг, і там накопи­чується велика кількість токсинів. Як тільки джгут знімуть, уся отрута різко потрапить у кров. Насамперед постраждають нирки, може навіть розвинутися ниркова недостатність.
3. Не висмоктувати отруту, адже таким чином імовірність зараження збільшується, до того ж на небезпеку наражається людина, у якої отрута опинилася в роті. Відсмоктувати отруту можна тільки тоді, коли в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу, і якщо людина, яка проводить процедуру, впевнена, що в неї в роті немає відкритих ранок. В екстреному випадку робити це потрібно відразу, а от через 3–5 хвилин після укусу, коли вже з’являється набряк, це майже марно, тому що отрута вже всмокталася в навколишні тканини, і видалити її неможливо. Отруту правильно слід висмоктувати так: шкіру навколо місця укусу зібрати у складку і здавити, щоб відкрити ранки, до поя­ви крапельок крові. Висмоктувати слід короткими різкими рухами, випльовуючи вміст. Продовжувати слід 10–15 хвилин.
4. У жодному разі не вживати алкоголь.
Що потрібно зробити до приїз­ду швидкої допомоги:
1. Зручно укласти людину, знерухомити місце укусу. Якщо постраждалий пересувається самостійно, важливо, щоб уражена кінцівка якомога менше рухалася.
2. Уражену частину тіла бажано звільнити від одягу або взуття.
3. Пити багато простої води, можна соку, тільки невеликими порціями.
4. Якщо є аптечка, дати 1–2 таб­летки ліків від алергії.
5. Якщо є можливість, охолодити постраждалу кінцівку: прикласти до рани лід або прос­то намочити хустку чи будь-яку тканину та легко, не здавлюючи, обв’язати місце укусу.