П’ять найпоширеніших способів підробки документа оренди землі

11.07.2020 14:05 Корисно
фото: list.in.ua фото: list.in.ua
Користуючись довірою громадян, орендарі можуть внести зміни в договір оренди без погодження з орендодавцем, поставивши, таким чином, себе в кращі умови. Адвокат Роман Чумак докладно пояснив, як саме це можливо.

За словами адвоката, відповідно до Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути посвідчений нотаріально.

– Нотаріальна форма, звичайно ж, гарантує вищий ступінь захисту договору від внесення в нього несанкціонованих змін. Однак найчастіше через відсутність у населеному пункті нотаріусів або небажання оплачувати його послуги договір оренди землі укладається в простій письмовій формі. Звичайно ж, такий договір підробити будь-яким чином набагато легше, – зауважив Роман Чумак.

Він пояснив, що найчастіше підробляються підписи від імені орендодавців у договорах оренди землі та документах, які до них належать (в актах прийому-передачі земельної ділянки від орендодавця орендарю, в актах визначення меж цієї земельної ділянки). Доволі часто трапляється підробка підписів і в додаткових угодах до договорів оренди. Встановлення виконавця підпису є завданням судової почеркознавчої експертизи.

Так само може бути підробленим відбиток печатки.

– Відбиток наносять печатками інших установ або такими, які були раніше знищені, або ж за допомогою копіювально-розмножувальної техніки. Якщо є якісний порівняльний матеріал і відповідне уточнення обставин справи, експерти можуть установити підробку такого важливого реквізиту, – розповів адвокат. 

Читайте також: Чи реально виселити сусіда-пияку – пояснення юриста

Один зі способів змінити початковий зміст документа – це підчистка. Це коли штрихи, знаки або слова затираються гумкою або за допомогою голки, леза і т. д. Основними ознаками підчищення є розшарування поверхневого шару паперу; втрата глянцю і кошлатість паперу; зменшення оптичної щільності паперу за рахунок видалення частини його поверхневого шару; пошкодження ліній захисної сітки; залишки штрихів первинних знаків; сліди розгладження з метою маскування внесених змін тощо.

Доволі часто відомості в документах, які підчищалися, дописують або додруковують.

– Дописування і додрукування характеризуються відмінністю у відтінках барвників, нерівномірним розміщенням текстів щодо ліній рядка та інших текстів, нанесенням різними способами друкованих штрихів, неоднаковим розміщенням і конфігурацією шрифтів, неоднаковими інтервалами між знаками, – пояснив Роман Чумак. – Як показує експертна практика, переважно в документах, що регулюють земельні відносини, виявляють підчищення, дописування або додрукування в цифрових записах – у даті укладання договору, терміні його дії, у відсотках виплати за договором оренди тощо.

Крім того, можлива заміна сторінок у документах, що складаються з декількох аркушів. Так, зловмисники замінюють першу сторінку документа, а інші сторінки з підписами, відбитками печаток залишають від попереднього документа. Ознаками такої підробки є наявність зайвих отворів на сторінках, відмінність за кольорами і властивостями паперу, невідповідність малюнка захисної сітки, відмінності за способом друку текстів на аркушах тощо.

Читайте також: Штрафи за відсутність табличок на будинках – правда чи фейк

– Помітивши такі зміни в договорі оренди, необхідно звертатися до суду з позовом про визнання договору недійсним та клопотанням про призначення відповідної експертизи залежно від способу підробки. Крім того, за підробку документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, а також застосування підроблених документів Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність за статтею 358, що є приводом для звернення в поліцію із заявою про злочин, – підсумував адвокат.