Що таке в'язкість моторного мастила?

Promo
31.01.2022 13:50 Корисно

В'язкість — одна з базових характеристик моторного мастила. Фахівці виділяють динамічну та кінематичну в'язкість. Вони характеризують змащувальну рідину за різними критеріями. Підбір моторного мастила виконується відповідно до певних значень для конкретного автомобіля. Якщо в документації до машини цієї інформації немає, то завжди можна зайти на сайт і знайти там відповідні відомості.

Динамічна в'язкість

Динамічна (інша назва — абсолютна) в'язкість характеризує силу опору мастила, яка виникає при русі двох його шарів, віддалених на деяку відстань. По суті, вона показує, наскільки провертається мастило і які зусилля потрібно докласти, щоб провернути його. Одиниця вимірювання динамічної в'язкості — Пас. Значення динамічної в'язкості визначається за всесвітнім стандартом SAE J300. Відповідно до нього, існує п'ять типів зимових та всесезонних масел:

  • 0W — до –35°C;
  • 5W — до –30°C;
  • 10W — до –25°C;
  • 15W — до –20°C;
  • 20W — до –15°C.

Оливи зі значенням динамічної в'язкості 0W і 5W є всесезонними, їх можна використовувати взимку, навіть в умовах крайньої півночі. Оливи з динамічною в'язкістю від 10W і вище не є всесезонними, відповідно, їх можна застосовувати в теплу пору року або на територіях, де зима тепла.

Кінематична в'язкість

Інша назва кінематичної в'язкості — високотемпературна. Насправді ця характеристика показує значення часу, протягом якого певна кількість моторного мастила виллється через отвір встановленого діаметра. Одиниця виміру кінематичної в'язкості — мм²/с.

Значення визначається тим самим стандартом SAE. Відповідно до нього, в'язкість може мати значення 20, 30, 40, 50 і 60. Чим менше значення — тим консистенція оливи більш рідка, тобто вона є більш текучою, і може працювати у вузьких каналах. І навпаки, оливи з високими значеннями кінематичної в'язкості повинні використовуватися у двигунах, що мають великі зазори між деталями (у тому числі у зношених моторах).