Троянда в букеті: як вибрати і зберегти

11.07.2018 11:45 Корисно
brobuket.ru brobuket.ru

Квіти — товар ніжний, вибагливий, капризний. І вибирати їх важко: часто начебто і якісну квітку купував, а додому приносиш геть зів’ялу. Як вибирати цей чудовий, але ж товар?

Куди за чим йдемо?
Сьогодні можна знайти у продажу квіти на будь-який смак. Якщо є бажання вразити когось, можна подарувати йому букет із тропічних рослин, так званих «екзотів» (орхідеї, гларіози, антуріуми, геліконії, стреліції, куркума, ананас, ехмеї, протеї тощо).

Фото: dp.vgorode.ua

Такий рідкісний товар купують у спеціалізованих магазинах, зважаючи на поради обізнаних у квітах фахівців.
На базарі ж традиційно популярними залишаються троянди. І як це не дивно, з огляду на «стоятимуть довше» найкращими є найпростіші місцеві сорти. Тому якщо ваша мета — не здивувати екзотикою, а придбати квіти, що тривалий час тішитимуть око, краще купувати саме такі троянди.

Фото: people.onliner.by
Алла Сидоренко працює «на квітах» уже майже десять років. Вона розповідає:
– На наших ринках продаються і вітчизняні, і закордонні троянди. Попри поширену думку, серед імпортних найчастіше зустрічаються «еквадорці», а не «голландці» — останні дорожчі в закупівлі. Серед вітчизняних найпоширеніші — київські і, звичайно ж, місцеві. Щодо вартості, то її не можна напряму прив’язувати до «місця народження» квітки, адже її визначають і сорт, і спосіб зберігання, і, врешті-решт, те, як продавець зміг домовитися із постачальником. Тому не обов’язково «дорожча» означає «якісніша».

Ознаки якісної квітки
Загальне правило для покупця: краще вибрати троянди по одній, а потім попросити продавця скласти з них букет. Адже приховати недоліки легше в масі, коли стебла міцно скріплено, а всю композицію прикрито (приховано?) плівкою. На що звертати увагу, оглядаючи квіти для майбутнього букета?
Якість квітки багато в чому залежить від умов зберігання. Адже поки троянди привезуть, поки розподілять по точках продажу, вони залишаються в певному режимі вологості й температури. Привезені квіти готують до продажу: підрізують стебла і ставлять у воду, на другий день воду міняють і залишають троянди ще на день. Після цього зазвичай уже видно, чи є у квітів шанси постояти в букеті більш-менш довго, чи не варто їх і купувати.

Фото: exclusiveflowers.ru

Якісна троянда має міцний бутон (квітку), що не схиляється. Загальне враження від квітки — вона «дзвенить, начебто кришталева». Ознакою доброї троянди є наявність під її квіткою «сорочки» — зовнішніх більш грубих й товстих захисних пелюсток. Якщо вони відсутні, це може свідчити, що квітка вже довго стоїть, отже, якість може бути й не дуже... Ці пелюстки можуть мати не дуже презентабельний вигляд — нічого, адже «сорочку» можна прибрати під час складання букета.
А от щодо довжини стебла, то вона насамперед залежить від сорту троянди, а ми не так обізнані на цьому, щоб миттєво визначити, чи є цей показник оптимальним у даному конкретному випадку. Далі — ще цікавіше. З одного боку, якщо стебло коротке, це може свідчити, що його підрізували через тривале зберігання квітки. Тож це погана ознака? Але, з іншого боку, довге стебло — довга дорога для води, яка має надійти до квітки. І не завжди живильна волога у змозі подолати цей шлях, тому начебто непогана троянда («Беріть, це вона без води трохи змарніла, вдома поставите у вазу, і все буде добре!») через це безповоротно в’яне, а потім і гине. Тому дати однозначну рекомендацію стосовно довжини стебла дуже важко, щодо цього слід вирішувати в кожному окремому випадку індивідуально.
І ще одна «зона ризику» для покупців квітів (будь-яких!) — святкові дні. Адже квітникарі для швидшої вигонки використовують забагато «хімії». Результат начебто досягнутий — троянди швидко зацвітають. Але й гинуть вони через цю саму хімію теж аж занадто швидко. Тому на свята слід бути готовими до того, що букет виявиться «одноденним».

Сезонні чинники
Улітку, вибираючи троянду, слід звернути увагу на те, де вона стоїть, чекаючи продажу.

Фото: nashkiev.ua

Якщо це маленьке приміщення з кондиціонером, що працює, не можна брати квіти, на які потрапляє від нього струмінь повітря. У зоні ризику й майданчики, де квіти постійно стоять на протягу. Ви купите цілком якісні ззовні (відповідатимуть усім вимогам!) троянди, а за дві години вони вщент зів’януть і перетворяться на непотріб.
Узимку інша проблема: холоди. Бутон троянди не боїться похолодання до мінус 2–3 градусів, а от листя морозів узагалі не терпить. Тож якщо листки на стеблі ушкоджено, це не обов’язково ознака неякісного продукту (до речі, це можуть бути й механічні травми, отримані під час транспортування). Тому зовнішній вигляд листків квітки — радше естетичний, ніж якісний критерій під час її вибору. Але повернемося до холодів. Алла Сидоренко радить у зимову пору року, купуючи троянди, брати із собою захисний матеріал для угортання придбаних квітів: плівку, папір, а краще за все — махровий рушник. Нехай нетрадиційно і трохи ніяково — зате квіти гарантовано не замерзнуть.

Принесли букет додому
Нарешті донесли троянди до вази. Ставити? Ні, спочатку квіти необхідно підготувати. Улітку стебла бажано підрізати гострим ножем навскіс — на 0,5–1 см. Якщо це не букет, а «сніп», варто занурити його на дві години в холодну воду у ванні.

Фото: megaogorod.com

Узимку квіти слід розгорнути, дати їм хвилин 10–20, щоб прогрілися, адаптувалися до навколишніх умов. Потім стебла теж слід підрізати, розщепити начетверо. У будь-який сезон листки з тієї частини квітки, яка буде у воді, слід видалити, інакше розпочнеться процес гниття. Вода для квітів має бути відстояною (мінімум чотири години, а краще — добу), без хлору.

Фото: pro-chitay.ru

Троянди не переносять протягів і перепадів температур, тож вазу з ними не можна ставити неподалік від опалювальних приладів.