Винуваті попередники, або Сівозміна на городі

27.03.2019 16:20 Корисно
Фото: ournal.avers3.com Фото: ournal.avers3.com
Чи все враховано для того, щоб отримати добрий урожай? А як щодо «попередників» на городі, які таки можуть зіграти злий жарт з непередбачливим господарем?

Сталість як причина неврожаю

Якщо щорічно висівати якусь культуру на одному й тому самому місці, ґрунт виснажується, шкідники і хвороби цієї культури розмножуються, і врожай різко зменшується. Окремі культури не слід вирощувати на одному місці більш ніж три роки поспіль.

Якщо ґрунт заражений килою, висівати на це місце капусту, редис, редьку, ріпу і брукву можна не раніше ніж через чотири роки. Помідори, перець, баклажани і картоплю також уражають деякі однакові хвороби і шкідники, тому їх можна повертати на старе місце тільки через 2–3 роки.

Морква, петрушка, селера, капуста, тютюн і соняшник хворіють на білу гниль. Ці культури можна сіяти на одних і тих самих грядках через три роки.

На ділянках, де вирощували культури ранніх строків визрівання, наступного року не слід розміщувати ранні овочі, а після таких рослин, як пізня капуста, краще саджати огірки або помідори.

Фото: ok.ru

Якщо на городі всі культури за значущістю і площі рівноцінні, то доцільно розбити його на п’ять ділянок і щорічно змінювати на них культури (застосовувати п’ятипільну сівозміну). На цих ділянках висівають:

1-ша частина — рання капуста, середня капуста, бобові, зеленні;

2-га частина — помідори, перець, баклажани;

3-тя частина — огірки, кабачки, патисони, гарбузи;

4-та частина — коренеплоди, цибуля, часник;

5-та частина — рання картопля + пізня капуста, літні посіви коренеплодів і огірків.

Наступного року посіви «зміщують», враховуючи, що було на кожній ділянці в попередньому.

 

Поза сівозміною

Редис, салати, кріп, пекінську капусту, шпинат, цибулю на перо можна вирощувати як проміжні в місцях, де висаджуються основні культури в пізні строки. По картоплі, що збирають у пізні строки, у гніздах і між гніздами можна розміщувати квасолю, горох, кріп, а після збирання картоплі — редис, салати. Крім того, салати, редис можуть вирощуватися як маячні культури сумісно з морквою, цибулею на ріпку із насіння, безрозсадними помідорами.

Фото: rutlib5.com

Маячні рослини — холодостійкі, швидкоростучі, швидко спілі, їх висівають зниженою нормою сумісно з основною культурою, що росте повільно, щоб позначити межі посадок. Ранні сходи маячних рослин указують напрямок рядків для догляду за посівами. Урожай їх збирають до того, як вони стануть затіняти рослини основної культури.

Багаторічні рослини розміщують поза сівозміною — на краю ділянки, а пряно-смакові — біля доріжок як бордюр. Кукурудзу цукрову слід висівати навколо ділянки як огорожу або кулісу на ділянці, де вирощують огірки, кабачки, гарбузи.

Крім того, не надто світлолюбні рослини — зеленні однорічні, пряно-смакові, петрушку й селеру на зелень, ранній редис — розміщують у саду. Якщо міжряддя фруктових дерев, винограду, ягідників добре освітлюються протягом 8‒10 годин, то тут можна вирощувати помідори, огірки, кабачки.

 Рекомендовані попередники для овочевих культур

Культура

Попередники

Помідори, перець, баклажани

Горох, квасоля, огірки, цибуля, морква, капуста

Огірки, кабачки, патисони, гарбузи

Капуста, помідори, картопля, кукурудза

Капуста білокачанна, червонокачанна, савойська, кольрабі, цвітна, брюсельська

Огірки, картопля, помідори, коренеплоди, цибуля, кукурудза

Цибуля ріпчаста, цибуля-шалот, часник

Огірки, горох, ранні помідори, рання капуста, рання картопля

Буряк, морква, петрушка, пастернак, селера, редька, редис

Огірки, горох, картопля рання, помідори ранні, капуста рання і середня, цибуля

Картопля рання

Огірки, кабачки, гарбузи, цибуля, капуста, коренеплоди, кукурудза

Горох, квасоля

Огірки, помідори, цибуля, капуста, коренеплоди