Вітамінна зелень на столі: що найбільш корисно
Петрушка
Петрушка давно і впевнено ввійшла в щоденний раціон людей. До того ж вона не тілька смачна спеція, а й допомагає впоратися з багатьма серйозними недугами. У петрушки всі частини рослини корисні: листя, стебла, корені і насіння. Вона містить багато корисних речовин, які повинні надходити в організм щоденно: у ній багато вітамінів А, С, К, В, В1, В2, РР, заліза, фосфору, калія, кальція і натрію. З’ївши 50 г петрушки, ви отримаєте добову норму вітаміну С і бета-каротину і тим самим захистите свій організм від шкідливих бактерій і зміцните імунітет. Цю рослину застосовують для підвищення апетиту, підсилення секреції травних залоз, як слабкий сечогінний, дезінфікуючий і протизапальний засіб при захворюванні нирок, печінки, жовчовивідних шляхів, хворобах серця. Вона корисна для зміцнення судинної і кровоносної системи, хороша для зору, а компрес з її відвару чудово допомагає впоратися з утомою очей. Для того щоб запобігти неприємному запаху з рота, з’ївши, наприклад, часник, достатньо пожувати свіжий листик петрушки. Ця рослина малокалорійна, і її з успіхом можна використовувати для схуднення. Вживання петрушки запобігає передчасному старінню, допомагає уникнути застуди. Але є й протипоказання: її не можна вживати при будь-яких загостреннях хронічних хвороб, неврозах, під час вагітності.
Кріп – трава молодості
Не обійдемо увагою пухнастий і зелений кріп. Його ще називають травою молодості, тому широко застосовують у косметології. Паростки кропу містять клітковину, ефірні олії. Сама рослина – вітаміни В, С, А, Е, РР і такі елементи, як залізо, калій, кальцій, фосфор. Користь цієї рослини безмежна. Кріп – сильний антиоксидант. Завдяки великій кількості аскорбінової кислоти і кверцетину він виводить токсини зі шкіри. Кріп також посилює моторику шлунково-кишкового тракту, нормалізує обмін речовин, підвищує апетит, має спазмолітичні та заспокійливі властивості, сильний сечогінний і жовчогінний засіб, має відхаркувальну дію (застосовується при кашлі), антисептичні і бактеріальні властивості, знижує тиск і метеоризм. Завдяки елементам, які містяться в кропі, він підвищує імунітет, також допомагає позбавитись головного болю та безсоння, допомагає боротися з раком. Увага: кріп не варто вживати людям зі зниженим кров’яним тиском.
Зелена цибуля
Для нас з вами цибуля – звичайний овоч, однак її склад не такий простий, як здається на перший погляд. Зеленою цибулею називають незрілі зелені пера ріпчастої цибулі. Корисні властивості зеленої цибулі полягають у наявності фітонцидів, які захищають від вірусних захворювань. Перо цибулі також містить хлорофіл, корисний для кровотворення. Свіжа зелень цибулі викликає апетит, сприяє травленню і процесу засвоєння їжі. Також вона корисна при авітамінозі, занепаді сил, сонливості, головокружінні, весняній втомі. Зелена цибуля містить у собі цинк у більшій кількості, ніж інша зелень. Брак цього елемента може спричинити випадіння волосся і ламкість нігтів, негативно відіб’ється на репродуктивній системі жінок і чоловіків. У цій рослині містяться речовини, які зміцнюють серцевий м’яз і стінки судин, отже, сердечникам і просто ослабленим людям треба на це звернути увагу. Багата цибуля і на фосфор та кальцій, що благотворно для стану зубів.
Але не варто захоплюватися зеленою цибулею людям, які потерпають від хвороб нирок, печінки, а також шлунково-кишкового тракту в період загострення.
Листя часнику
Про користь часнику людство знає з незапам’ятних часів. «Цар приправ» – так його називав свого часу відомий мислитель давнини Піфагор. Зазвичай в їжу використовують зубчики часнику. Але молода зелень часнику набагато корисніша і поживніша, ніж зубки, — з умовою, що використовуємо тільки дуже молоде часникове листя. Крім кулінарії, листя часнику використовує і народна медицина. Регулярне вживання молодого бадилля в їжу налагоджує роботу обмінних процесів і травлення, є чудовою профілактикою захворювань органів дихання і успішно лікує їх. Вживання часнику приводить до зниження тиску, а також зменшення «поганого» холестерину в крові, робить меншою вірогідність появи тромбозу і виникнення інфаркту та інсульту. Також він має цукрознижувальні властивості і зменшує ризик утворення онкологічних захворювань. Завдяки антибактеріальним і протизапальним властивостям зелене листя сприяє швидкому загоєнню ран, зміцнює імунітет (бореться з мікробами і вірусами), покращує кровообіг і є майже панацеєю від багатьох хвороб.
Але не варто його переїдати, бо можуть виникнути метеоризм і діарея; крім того, він викликає апетит, отже, не підійде людям з надлишковою вагою. Не бажано вживати листя часнику людям, у яких проблеми з шлунково-кишковим трактом, і також при анемії.
Рецепти до столу
Людина тварина всеїдна, але коли все довкола зеленіє, колоситься і духмяніє, у ній прокидається травоїдна частина. І потребує побільше свіжого кріпчику, ароматної петрушки та хрусткої молодої цибулі – і ще заодно пару-трійку пучків он того запашного.
Пиріг «Зелений»
Нам знадобляться: 5 пучків зелені (петрушка, зелена цибуля, кріп та ін.), 2 яйця, по 1 ст. л. сметани, борошна, перець, сіль, олія для смаження.
Зелень (кріп, петрушка) помити і крупно порізати, а зелену цибулю – великими кільцями. Яйця, сметану і борошно змішати в окремому посуді. Сковорідку з невеликою кількістю олії розжарити, викласти туди петрушку, кріп і кільця цибулі. Потім усе залити яйцями зі сметаною і борошном і накрити кришкою. Готувати до легкого підрум’янення. Далі пиріг треба розділити на чотири частини і кожну окремо перевернути, щоб підрум’янились з іншого боку. Подавати пиріг можна холодним і гарячим, як окрему страву або як гарнір.
Котлети із зелені
Нам знадобляться: зелена цибуля, петрушка, кріп – по 100 г кожного, борошно – 50 г, яйце – 1 шт., перець, сіль, олія для смаження.
Зелень помити і перекрутити в м’ясорубці або дрібно порізати. Яйце розбити в миску і злегка взбити виделкою, добавити до перекрученої зелені разом з борошном, поперчити все і посолити, перемішати до однорідності. Сформувати з маси котлети і підсмажити їх на сковорідці з розжареною олією до зарум’янення з обох боків. Подавати котлети можна із соусом за смаком.
Морквяний салат з горіхами і часником
Нам знадобляться: морква велика – 1 шт., горіхи – 2 ст. л., майонез (сметана) – 2 ст. л., петрушка – 2 гілочки, молодий часник зелений – 4 кущики, сіль, перець чорний молотий.
Особливість цього салатику в тому, що готується він з молодих ранніх продуктів (морква, часник, петрушка), які відрізняються своїм ніжним «весняним» смаком. Якщо морква велика, достатньо однієї. А маленьких і середніх можна взяти більше. Помити її і трішки просушити. Відчистити від верхнього шару і натерти на дрібній тертці. Так смак буде ніжнішим. Перекласти натерту м’якоть в окрему глибоку миску. Почищені горіхи на сухій сковорідці підсмажити, помішуючи протягом декількох хвилин. Готові підсмажені горішки, коли охолонуть, злегка перетерти в долонях, щоб зняти таким чином верхній гіркій шар. Подрібніти їх ножем. Перекласти горіхи в миску до моркви, посолити і поперчити за смаком. Зелений часник промити і пропустити через прес. Варіант з молодим часником підійде тим, кому до вподоби салати без стійкого пікантного аромату. Перекласти часник у миску до інших інгредієнтів, добре перемішати. Заправити все майонезом (можна і сметаною) і ретельно перемішати. Якщо треба, ще підсолити. Подавати салатик, прикрасивши петрушкою.
Ксенія Новак, кореспондент