Хвороби, які найчастіше уражають розсаду

16.04.2018 14:30 Корисно
dachushka.ru dachushka.ru

Здорова міцна розсада — запорука майбутнього врожаю. Але на самому початку свого розвитку ще слабенькі рослини можуть стати жертвами різних хвороб. Які ж найчастіше уражають розсаду і як з ними боротися?

Чорна ніжка

Стебла рослин біля кореневої шийки потемніли й незвично потоншали — це ознаки того, що вони уражені чорною ніжкою.

Фото: sadyk.ru

Чорна ніжка — грибкове захворювання. Інфекція зберігається у ґрунті й поширюється через нього, потрапляючи в ємності для розсади. Зниження температури або надлишок вологи провокують «наступ» інфекції на молоді сіянці. Щоб попередити появу і розвиток захворювання, у ґрунт, призначений для вирощування розсади, слід додати деревну золу в невеликій кількості. Але основна «розсадна посівна» вже позаду, тож це або вже зроблено — або ні, і пізно щось змінювати. Тоді надмірне перезволоження чи перегрівання ґрунту спровокує наступ чорної ніжки. Допоможе уникнути цієї страшної хвороби такий захід: кожного разу після поливання підсипати під рослини трохи сухого піску.

Оглядаючи розсаду, слід звертати увагу на її стан. Як тільки якийсь паросток почне в’янути, його слід акуратно викопати й оглянути стебло трохи вище кореня (рівень ґрунту). Якщо воно стоншене й почорніле (ознаки чорної ніжки), то місце, де був сіянець, слід присипати деревною золою, а всю поверхню ґрунту покрити прожареним річковим піском — він має охолонути й бути теплим — шаром 1–1,5 см. Далі потрібно суворіше дотримуватися вимог до режиму температурної вологості, а будь-які підозрілі сіянці негайно видаляти і знищувати. Можна також пересадити розсаду, яка залишилася здоровою, в інші ємності з ґрунтом, попередньо продезінфікованим розчином перманганату калію. Тільки таким шляхом можна врятувати вцілілі рослини. Після пересаджування їх краще поливати водою з додаванням стимулятору росту і вапняною водою.

А буває, що інфекція встигла знищити всю популяцію молодої розсади. Тоді залишається знищити всі рослини разом з грудкою землі, в якій їх вирощували — так буде знищено інфекцію і попереджено її поширення на сусідні ємності з розсадою.

 

Фітофтороз

Спочатку — про зовнішні прояви хвороби. На листках з'являються бурі плями, покриті знизу білим пухнастим нальотом, на стеблах рослин — темно-коричневі смуги. Якщо повітря доволі вологе, плями і смуги гниють, а якщо вологість низька — засихають. З розвитком хвороби листя рослин перетворюється на сухі кірки. Починається ураження з листків нижнього ярусу й поступово поширюється на верхівки паростків.

Фото: sovety-ogorodniku.ru

Фітофтороз — дуже підступне захворювання, профілактику якого потрібно починати, коли ведеться підготовка насіння до висівання. Хвороба передається через насіння; рослини, які залишаються на грядці після збирання врожаю; через заражений ґрунт і повітряно-крапельним шляхом. Як знезаражувати насіння і ґрунт, ми вже розповідали в попередніх номерах. А от з останнім способом передачі хвороби зазвичай боротися неможливо. Але можна звести до мінімуму ризик захворювання, якщо дотримуватися правил вирощування розсади. Фітофтороз розвивається, якщо рослини потребували йоду і марганцю, калію і міді, а їх своєчасно не підживлювали або підживлювали добривами без мікроелементів. Для кращого ефекту підживлення можна чергувати: азотно-фосфорно-калійні вносити, поливаючи під корінь, а мікроелементами обприскувати (позакореневе підживлення). 

Якщо фітофтора таки уразила розсаду, хворі екземпляри слід видалити, а субстрат полити фунгіцидом. Решту кущиків розсади обробити бордоською рідиною або розчином мідного купоросу. Ще краще — розпікірувати сіянці в новий, стерильний субстрат, оброблений фунгіцидом. У такому разі потрібно подбати і про ґрунт на ділянці, куди розсаду планується висадити — його теж потрібно обробити спеціалізованим препаратом.

 

Відмирання коренів

Буває таке, що начебто зовнішніх ознак захворювання розсади не видно, але вона чомусь раптом починає хворіти: сповільнює ріст, в’яне, а то й гине. Таке може статися, якщо ці рослини поливати холодною водою — у такому разі коренева система неминуче загине.

Фото: sovety-ogorodniku.ru

Більше того, відмирання кореневої системи може початися навіть якщо поливати розсаду лише теплою водою. Якщо ставити розсаду на підвіконня, ближче до скла, намагаючись дати їй більше сонячного світла, надто відразу після поливання, то навіть у квітні там може бути досить прохолодно. Як наслідок — коріння починає замерзати й відмирати, холод губить розсаду.

Найпоширеніші хвороби базових городніх культур

 

Помідори

чорна ніжка, мозаїка, стрик, чорна бактеріальна плямистість, бура плямистість листя, біла плямистість листя, фітофтороз

Перець

чорна ніжка, мозаїка, чорна бактеріальна плямистість, фітофтороз, біла гниль, сіра гниль, склероцінія, фузаріум

Огірки

чорна ніжка, мозаїка, коренева гниль, аскохитоз, борошниста роса

Капуста

чорна ніжка, кіла, фузаріозне в’янення, фітофтороз, переноспороз, фомоз

Баклажани

чорна ніжка, хибна і справжня борошниста роса, вершинна гниль, тютюнова мозаїка, сіра гниль, фітофтороз