Як оскаржити виконавчий напис нотаріуса

15.03.2020 16:00 Корисно
Фото: pixabay.com Фото: pixabay.com

Ви дізналися, що проти вас відкрито виконавче провадження про стягнення грошових коштів. Однак жодних судів щодо цього не було, принаймні за вашою участю. Що робити?

Зазвичай така ситуація трапляється при відкритті виконавчого провадження на підставі виконавчого напису нотаріуса, пояснює адвокат Роман Чумак. За його словами, Законом України «Про нотаріат» передбачено, що для стягнення грошей або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.

– Найчастіше виконавчі написи вчиняються на кредитних договорах. Тобто банк або інша фінансова установа, не доводячи наявність заборгованості в судовому порядку, звертаються до нотаріуса, який вчиняє напис. І тоді кредитор одразу може звернути його до примусового стягнення, оскільки напис є виконавчим документом, – зазначив адвокат.

Він додав, що отримання банками виконавчих написів є серйозною проблемою. За словами Романа Чумака, нотаріус, здійснюючи такий напис, тільки формально перевіряє суму заборгованості, керуючись винятково розрахунками банку. Тому, по суті, яку суму вкаже банк, така і буде вказана у виконавчому написі. Після цього банк відразу звертається до виконавчої служби і намагається якомога швидше реалізувати майно боржника за мінімальну вартість.

– Частими є ситуації, коли банк взагалі звертається до нотаріуса для отримання виконавчого напису після того, як суперечка з цього ж кредитного договору була раніше вже вирішена в судовому порядку. Таким чином, з одного кредиту стягується заборгованість двічі, – розповів адвокат. – За таким механізмом банк хотів стягнути у нашого клієнта з 9000 гривень більше ніж 400 000 гривень. 

Читайте також: Півмільйона гривень на повноліття – в Україні пропонують ввести батьківський капітал

Найбільш ефективним захистом від стягнення на підставі виконавчих написів Роман Чумак називає їх оскарження у судовому порядку і визнання такими, що не підлягають виконанню. Тому радить наступне:

1. При оскарженні напису відразу звертатися до суду із забезпеченням позову шляхом зупинення вчинення виконавчих дій до вирішення справи по суті. Це забезпечить ефективність судового захисту.

Оскільки справа в суді може «затягнутися», за цей час виконавець може реалізувати на торгах майно боржника, стягувати кошти із заробітної плати. Тому в разі визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, потім буде складно повернути своє майно і гроші.

2. Однією з основних умов вчинення виконавчого напису є те, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року.

Банки часто перекручують момент виникнення права вимоги, наприклад, вказують, що він починається з моменту направлення ними вимоги про сплату коштів до клієнта тощо. Однак право вимоги виникає з наступного дня, коли було прострочено платіж за договором.

3. Розглядаючи справу, суд повинен перевірити не тільки формальні вимоги щодо правильності здійснення напису, а й проаналізувати правильність нарахованих сум заборгованостей, чи підтверджуються вони первинними бухгалтерськими документами.

4. Часто виконавчі написи виходять банками вже після стягнення боргу в судовому порядку. Такі дії є незаконними, оскільки Конституція України забороняє подвійну відповідальність одного виду за те саме правопорушення.

5. Перед вчиненням виконавчого напису нотаріус зобов’язаний спочатку надіслати боржнику вимогу про усунення порушень. Тільки після закінчення тридцятиденного строку з моменту направлення письмової вимоги напис може бути здійснено. Якщо нотаріус не буде дотримуватися цих вимог, це означає, що він не перевірив безспірність заборгованості і незаконно вчинив виконавчий напис. 

Читайте також: Сусіди залили квартиру – як їх змусити платити за ремонт

Автор: Олександр Гречаний