Як правильно витягнути кліща

15.05.2019 09:15 Корисно
фото hortica.zp.ua фото hortica.zp.ua
У пізньої весни та раннього літа, незважаючи на довгоочікуване тепло, є один неприємний мінус — це кліщі. Ці крихітні комахи можуть бути переносниками найнебезпечніших захворювань. Що ж робити, якщо вас укусив кліщ?

Кліщі активні, починаючи із середини весни й до початку осені, але пік активності припадає на кінець весни та початок літа. Саме в цей період цілком реально, повернувшись із прогулянки, виявити на собі чи на собаці, кішці тощо цього паразита. Ідеальний варіант для його видалення — це звернутися до лікаря. Якщо ж це зробити неможливо, можна скористатися такими способами.

За допомогою пінцета

Є спеціальний пінцет, який можна придбати в аптеці. Цей пінцет дозволяє безболісно підчепити кліща ближче до хоботка й безпечно витягнути його повністю. Основна перевага інструмента в тому, що він не стискає тіло кліща, і тим самим ризик потрапляння у кров інфекцій і отруйних речовин зменшується. Крім того, пристрій дозволяє витягнути комаху пов­ністю, не залишаючи хоботок — джерело запалення. Якщо ж можливості придбати його немає, можна скористатися медичним зігнутим пінцетом або ж будь-яким пінцетом з довгими, трохи вигнутими кінцями.


фото wikihow.com

Захопити кліща треба якомога ближче до хоботка й утримувати пінцет перпендикулярно поверхні укусу. Потім акуратно потягнути вгору, при цьому прокручуючи кліща по або проти годинникової стрілки. Обертати потрібно доти, поки кліщ не видалиться зі шкіри. Після цього слід ретельно обробити рану, щоб не потрапила інфекція, спиртом, йодом або одеколоном, руки теж потрібно добре помити з милом і також обробити спиртовим розчином. Щоб переконатися в тому, що кліщ, який вас укусив, не є переносником інфекцій (наприклад, кліщового енцефаліту), його потрібно обов’язково віднести в лабораторію. Але варто здавати на аналізи лише живого кліща, якщо ж кліщ мертвий, його потрібно спалити або залити окропом.
Видаленого живого кліща слід помістити в підходящий за розміром чистий посуд (пробірку, склянку, баночку), в якому бажано створити умови підвищеної вологості (це можна зробити, помістивши туди помірно змочений водою гігроскопічний папір (фільтрувальний, паперова серветка тощо). Зберігати і транспортувати кліщів з дотриманням вищезазначених умов можна тільки протягом 2 діб.

За допомогою нитки

Можна скористатися звичайною ниткою. Треба зробити петлю навколо тіла кліща і щільно затягнути її. Потім, злегка покручуючи нитку, витягнути дрібного паразита. Але якщо ви зіткнулися з кліщем уперше, такий спосіб може бути складним: є ризик, що кліщ витягнеться не весь.
Якщо голова тварини залишилася під шкірою, можна спробувати дістати її за допомогою пінцета, обробивши уражену ділянку шкіри спиртом або йодом. Також можна скористатися гострою голкою або шпилькою, прожаривши їх над вогнем. Витягувати головку треба акуратно, не надто копир­саючись у ранці, щоб не розносити інфекцію.

Перевіряємося на інфекцію

Найнадійніший спосіб перевіритися — здати кров на кліщовий енцефаліт або бореліоз. Якщо кліщ, який вас укусив, виявився носієм вірусу кліщового енцефаліту, потрібно обов’язково зробити вакцинацію протягом 72 годин після укусу. Після вакцинації слід стежити за своїм самопочуттям протягом 2–3 тижнів, і якщо воно різко погіршиться, терміново звернутися до лікаря.

Заборонено:
1. Обробляти кліща олією.
2. Припікати кліща спиртом, бензином і тому подібним.
3. Різко висмикувати кліща з тіла.
4. Вичавлювати кліща.
5. Видаляти кліща за допомогою шприца.

Автор: Олеся Скачко