Як жити з низьким тиском

29.05.2018 13:21 Корисно
shkolazhizni.ru shkolazhizni.ru
Кажуть, що гіпертонік проживає яскраве, але коротке життя, а гіпотонік — навпаки, довге але тьмяне. Але це не означає, що на знижений тиск можна не звертати увагу чи що він є нешкідливим. Отже, поговоримо про гіпотонію.

Коли ломить у висках, з’являється різь в очах, запаморочення, а працездатність стрімко наближається до нульової позначки, ми тяжко зітхаємо і з сумом діагностуємо: «знову тиск…» Здебільшого, у погіршенні самопочуття без будь-яких ознак простуди або вірусу насправді є «винними» перепади тиску. Тільки не спішіть приймати запропоновані ліки (зазвичай їх при собі мають ті, хто страждає від гіпертонії). Адже артеріальний тиск може не тільки підніматися. Навпаки — частіше він прагне «прилягти».

Якою ти є, норма?

Артеріальний тиск — це сила, з якою потік крові тисне на стінку судин. Під час скорочення серця розвивається максимальний тиск в артеріях — це так званий систолічний тиск, або верхній. Під час розслаблення серця тиск у судинах зменшується, що відповідає діастолічному тиску, або нижньому. 
У кожної людини свій рівень «робочого» тиску, з яким вона почувається комфортно. Але є стандарти, що ґрунтуються на середньостатистичних даних. Згідно з ними визначають такі стани людини щодо рівня тиску:

— гіпотонія: <120/<80;
— норма: 120/80;
— передгіпертонія: 120~139/80~89;
— гіпертонія I ступеня: 140~159/90~99;
— гіпертонія II ступеня: 160/100.

Фото: sosudyinfo.ru

Гіпотонія — так зветься стан, що виникає як наслідок зниження АТ (так для стислості позначають артеріальний тиск). Доволі довго офіційна медицина не приділяла особливу увагу тим, чий тиск ледь досягав межі норми. Можливо тому, що й норми були декілька розмитими. Якщо дослідники «півдня» визначили нижні межі АТ на рівні 100 мм ртутного стовпчика, то дослідники «півночі» отримали цифри, що дорівнюють 120 мм. Така різниця здивувала і тих, і інших. Довелося шукати істину шляхом експерименту. Виявилося, що судини, реагуючи на тепло, розширюються, а в умовах холоду звужуються, через що й виникає різниця в середніх показниках АТ у жителів теплих і холодних країн. Сьогодні «нижній допуск» на величину АТ коливається у межах 100–105 — верхній (тобто в момент скорочення серця), і 60–65 — нижній (у той момент, коли серце відпочиває).

Чим загрожує гіпотонія?
Чим небезпечна гіпертонія, ми всі знаємо. Гіпертонічний криз, інсульт, інфаркт — грізні ускладнення підвищеного тиску, і зрозуміло, чому з ним необхідно боротися. А чим небезпечний АТ нижчий за гранично допустимий?
Уявіть, що ви живете у великій багатоповерхівці — зі всіма вигодами, водопроводом і центральним опаленням. А насосна станція не забезпечує достатнього тиску води в системі. Що відбувається? Батареї ледь жевріють, «вигоди» погано справляються зі своїми обов’язками, а вода з крана тече тонесенькою цівочкою товщиною із сірник.
Щось подібне відбувається в організмі гіпотоніка. За умови недостатнього кров’яного тиску всі органи і системи недоотримують необхідні речовини, і в першу чергу — кисень. А якщо при цьому доводиться виконувати фізичну роботу, тривалий час переживати стресову ситуацію — цілком вірогідно й знепритомніти.
Тому люди з низьким АТ часто мерзнуть навіть у спеку.

Фото: okeydoc.ru

У них холодні руки, холодні ноги, вони часто скаржаться на загальне погане самопочуття, запаморочення, головні болі, млявість, дратівливість, болі в ділянці серця. Нерідкими є потемніння в очах під час стрімкого вставання, а іноді й непритомні стани при цьому. Такий стан — ортостатичний колапс — викликаний різким знекровлюванням мозку, який «живе на верхньому поверсі» і тому першим відчуває нестачу «тиску в системі». Часто це буває зранку, коли будильник або дзвінок змушують людину підхоплюватися з ліжка.
Буває й таке, що при низькому АТ від браку живлення і кисню помітно страждають суглоби й м’язи. Тоді найбільше турбують болі. Ниючі спина, литки, суглоби не дають відпочити, тому що найбільше досаждають у стані спокою. Коли ж змучений болями «власник» гіпотонії схоплюється і починає рухатися, вони зникають, щоб знову повернутися при наступному «відбої». Зрідка відзначається тремтіння рук, підвищена пітливість долонь і стоп, посиніння нігтів.
Відбивається «брак крові» й на внутрішніх органах. Дуже часто при хронічній гіпотонії виявляються хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, дистрофія, порушення функцій нирок. Може підвищуватися або знижуватися кислотність шлункового соку, порушуватися робота кишечника, змінюється менструальний цикл.
Певна річ, загальний розлад у тілі не може не позначитися на емоціях і поведінці. Примхливість, нестійкість настрою, несподівані навіть для самого гіпотоніка напади нестримних веселощів або надмірної дратівливості, «буксування» на якійсь думці або ідеї, депресії теж найчастіше є наслідком низького тиску.
Одним словом, прояви гіпотонії такі різноманітні, що їх навіть стали виділяти в окремий симптомокомплекс під назвою вегето-судинна дистонія.

Звідки беруться неполадки?
До уваги всіх прихильниць дієт: гіпотонія часто виникає через тривале голодування або недоїдання. Особливо — у разі нестачі в їжі білків і жирів. Тому при «рідному» тиску в межах 110/70 без консультації грамотного дієтолога або терапевта активно худнути не рекомендується.
Спостерігається зниження тиску і у випадках гіповітамінозу, а також у тих, кому бажано було б трішечки набрати вагу. Ще однією причиною стійкого падіння тиску лікарі вважають стреси — психічні травми, тривалі переживання, роботу «на знос». У цьому разі за зниження тиску «відповідає» центральна нервова система, яка, рятуючись від позамежних перевантажень, на повну котушку вмикає процеси гальмування. Дехто вважає це «просто втомою» і продовжує ударно працювати. Це неприпустимо!

Фото: sova-golova.ru
До того ж гіпотонія може бути симптомом серйозного захворювання, зокрема, хвороб ендокринної системи, туберкульозу, анемії, виразки шлунку тощо. Одним словом, низький тиск — стовідсотковий привід дуже уважно поставитися до свого здоров’я і знайти час для медичного обстеження.

Тиск має бути правильним!
Отже, перш ніж «лікуватися від тиску», необхідно його виміряти. Тільки будьте уважними: за результатами одного вимірювання доходити висновку про наявність гіпотонії або гіпертонії не можна. Щоб упевнено вести мову про стійкі зміни АТ, вимірювання слід повторяти хоча б протягом тижня. Ідеально — в одних і тих самих умовах, наприклад, ще не встаючи з ліжка, натщесерце і до ранкової кави. Або ж відразу після приходу на роботу.
Якщо показники впевнено тримаються в межах, нижчих за норму, необхідно почати боротьбу за тиск.
Насамперед слід нормалізувати режим праці й відпочинку. Це не означає, що потрібно залишити роботу. Просто зробити так, щоб телевізор і господарські справи не забирали час, відведений для сну. Мінімум 8 годин необхідно організму, щоб успішно протистояти щоденним навантаженням. А гіпотонікам «зі стажем» бажано спати не менше ніж 9 годин. Вихідні — для відпочинку. Додаткові заняття в групах поглибленого вивчення іноземної мови, комп’ютерної грамотності або генеральне прибирання краще перенести на «мирний час».

Фото: argut.net

Щоденні піші прогулянки — не рекомендація, а необхідність. Адже основна проблема організму — у хронічній нестачі кисню. Тим більше, що патологічна нелюбов до холоду змушує хворого з гіпотонією закривати всі вікна і кватирки у приміщенні. А коли людина рухається, то менше мерзне. Хоча б півгодини на повітрі — і неприємних симптомів стане значно менше.
Фізкультура і ранкова гімнастика — ще один засіб безмедикаментозного підвищення тиску й покращення кровопостачання тканин. Тільки заняття мають бути не стомлюючими. Танці теж можуть допомогти, але не варто відвідувати прокурені багатолюдні дискотеки — потрібного вам кисню там немає.
Повноцінне харчування плюс вітаміни (особливо рутин і нікотинова кислота) — запорука нормальної роботи судин і тканин. І пам’ятайте правило харчування: для здоров’я і фігури краще з’їсти визначену на день «пайку» у 3–4 прийоми, ніж за один раз.

Корисно знати

А ще допоможе…
У боротьбі зі зниженим тиском можуть допомогти: натуральна кава (тільки не зловживайте: доза понад трьох чашечок призведе до різкого серцебиття і зворотної реакції судин), чорний і зелений чай, напої із ягід лимоннику, настойка кореня женьшеню, ехінацеї, родіоли рожевої, екстракт елеутерококу. Пропонуємо ще декілька рецептів народних засобів від гіпотонії.

Фото: businesslike.ru
— Столову ложку листя чортополоху залити склянкою окропу, настояти до охолодження, процідити. Пити по 0,5 склянки 3–4 рази на день. Можна використовувати також свіжий сік з листя цієї рослини. Приймати по 1 чайній ложці в день.
— Залити 1 частину насіння лимоннику китайського 10 частинами (за об’ємом) горілки, дати два тижні настоятися, а потім приймати по 20–40 крапель, розчиняючи їх у невеликій кількості води, двічі на день за 30 хвилин до або через 4 години після їди.
— Плоди (ягоди) тутового дерева (шовковиці), бажано чорного кольору, у свіжому вигляді влітку або медовий (цукровий) сироп з ягід взимку їсти без обмеження як посилене харчування для ослабленого організму при гіпотонії.
— Пити тричі в день по 1 склянці кип’яченої води, в якій розчинено 1 чайну ложку яблучного оцту. Вранці бажано випити склянку суміші натще. Щоб упоратися з постійною хронічною втомою, можна додавати на 1 склянку суміші 1–2 чайні ложки меду.

Артеріальний тиск — це сила, з якою потік крові тисне на стінку судин. Під час скорочення серця розвивається максимальний тиск в артеріях — це так званий систолічний тиск, або верхній. Під час розслаблення серця тиск у судинах зменшується, що відповідає діастолічному тиску, або нижньому. 
У кожної людини свій рівень «робочого» тиску, з яким вона почувається комфортно. Але є стандарти, що ґрунтуються на середньостатистичних даних. Згідно з ними визначають такі стани людини щодо рівня тиску:
— гіпотонія: <120/<80;
— норма: 120/80;
— передгіпертонія: 120~139/80~89;
— гіпертонія I ступеня: 140~159/90~99;
— гіпертонія II ступеня: 160/100.